Yazı İçeriği

Çocuk yetiştirmede ilk 6 yıl çok önemli!

Şiddet uygulanırsa…

Aile kavgası kaygı yaratıyor

Size sığınabilmeli

Birlikte zaman geçirin

Ailenize değer verin

Çocuğunuza ailenin önemini gösterin

Ebeveyn olarak çocuk yetiştirmenin tüm kurallarını bilmek istiyorsunuz. Sorumluluk sahibi, başarılı, saygılı, yardımsever bir çocuk yetiştirmek her ebeveynin isteğidir. Aslında zor bir süreç olan çocuk yetiştirme döneminde yaşanılanlar tüm hayatımızı etkileyen duygularımızın temelini oluşturuyor. Çocukların anne ve baba ile paylaştığı anılar bunlardan en belirginleri. Bu nedenle çocukların, anne-babada gördükleri ve onlarla yaşadıkları olumlu veya olumsuz davranışları hafızalarının derinliklerine kazıdıkları biliniyor. Bunun için çocukluk döneminde ebeveynlerin rolü çok büyük. Çocuk yetiştirmenin net bir cevabı olmasa da bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Çocuk yetiştirme sürecinde bilinmesi gerekenler...


Çocuk yetiştirmede ilk 6 yıl çok önemli!

0-6 yaş arası çocukluk dönemi, kişilik gelişimi ve psikolojik açıdan insan yaşamının en önemli dönemlerinden biri. Çocuk yetiştirirken bu yaşlarda sergilenen yaklaşım, gelecekteki davranış şekillerinin temellerini oluşturuyor. Çünkü yetiştirilme döneminde çocuklar ebeveynlerinden ne görürlerse gelecekte benzer davranışlar sergiliyor. Örneğin; çocuğuna ilgi gösteren ebeveynler, ileride aynı ilgiyi çocuklarına gösteriyor ya da kendisine vakit ayırılan çocuklar ileride aynı şekilde anne ve babalarına zaman ayırıyor. Bu nedenle çocuklara öncelikle koşulsuz sevgi ve ilgi gösterin, zaman ayırın ve ona önemli olduğunu hissettirin. Ebeveynlerimizden görüp hafızamıza kazıdığımız ve kişiliğimizi şekillendiren davranışlar şunlardır:

Şiddet uygulanırsa…

Tüm ilişkilerde olduğu gibi ebeveyn çocuk arasındaki ilişkinin de mükemmel olması beklenemez. Birçok ebeveyn çocuğu ile sorun yaşadığında kontrolden çıkabiliyor. Söz geçirebilmek için şiddete başvurabiliyor. Ama uygulanacak duygusal ya da fiziksel şiddet farklı sorunlara neden oluyor. Yaşadıkları travmaya bağlı olarak, şiddet görmüş çocuklar içine kapanık, özgüveni eksikliği yaşayan, intikam duyguları besleyen kişilikler haline gelebiliyor. Bu nedenle kavgacı, agresif, sosyal ortamlara uyum sağlamakta zorlanan, kardeşleriyle geçinemeyen, herhangi bir sorunda başkalarına şiddet uygulayabilen kişilerin çocukluğuna bakıldığında şiddet öyküsüyle karşılaşılabiliyor.

Aile kavgası kaygı yaratıyor

Anne ve baba arasındaki ilişki çocuk için aile modelini oluşturuyor. Bilinçli ya da bilinçsiz şekilde çocuk, gelecekte kurduğu ailesinde eskiden gördüğü bu modeli tekrarlıyor. Bununla birlikte anne baba arasındaki geçimsizlik, kavgalar çocukluk döneminde de kaygı ve korku doğuruyor. Bu nedenle, çocuk anne ve babasının ilgisini çekebilmek için kaygılarını yoğun yaşayabiliyor.

Size sığınabilmeli

Çocuklar bilinmezi, bilinmeyeni, yabancı şey her ne ise onu tanıyabilmek ve keşfedip öğrenebilmek için ailelerine güveniyor. Korkuların kökeninde ebeveynleri olan bir çocuk kendisini yalnız, savunmasız ve korumasız hissedebiliyor. Ebeveynlerin çocuklarının korkularını, kaygılarını onları yargılamadan ve küçümsemeden dikkatle dinlenmeleri gerekiyor. Bu sayede tehlikede olmadıklarını hissettirmek mümkün oluyor.

Birlikte zaman geçirin

Çocuklar anne ve babalarının ona iyi bir gelecek hazırlayabilmek için çok çalıştığını anlayamıyor. “Seni özel okullarda okutabilmek için…”, “Arkadaşlarında görüp de özenme, hiçbir şey içinde kalmasın diye bu kadar çalıştık” gibi ifadeler de bir anlam taşımıyor. Çünkü onlar için önemli olan anne ve babayla geçirilen zaman. Çocuklar yetiştirilme döneminde de yerine getirilmeyen sözleri de asla unutmuyor. Bunu değersizlik ve terk edilme şeklinde algılıyorlar. Çocuk yetiştirmede onunla zaman geçirin ve asla yerine getiremeyeceğiniz sözler vermeyin.

Ailenize değer verin

Çocuklar her şartta ön planda tutulan bir ‘aile’ görmek istiyor. Çocukluk dönemlerinde doğum günleri, bayramlar gibi özel aile anlarını hiç unutmuyorlar. Yetiştirme döneminde yuvalarını her şeyin üstünde tutan ebeveynlerin çocukları da bağlılık ve sevginin önemini daha iyi kavrıyor. İleride anne ve babalarının ihtiyaçları olduğunda onlara zaman ayırmayı öğreniyorlar. Bunun için çocuk yetiştirirken ailenin önemli olduğunu göstermeniz gerekiyor.