Yazı İçeriği

Boğazına bir şey kaçtıysa ne yapmalı?

Bebekleri kendi yataklarında yatırın

Yemek pişirirken dikkat!

Deterjanları kendi şişelerinde saklayın

Kaymamak için paspas kullanın

Küçük objeleri ortadan kaldırın

Yanığa direkt buz uygulamayın

Kırık varsa sabit tutun

Burun kanamalarında ilk yardım

Ev kazalarına karşı çocuklara nasıl ilk yardım uygulanmalı?

Sokağa çıktığımızda birçok tehlikeyle karşı karşıya olduğumuzu düşünürüz. Özellikle trafikte yaya olarak başımıza bir şey gelebileceği ihtimalini aklımızdan hiç çıkarmayız. Çocuklar için de ebeveynler, daha da dikkatlidir. Parkta oynayan çocukların salıncaktan düşeceği ihtimaline karşı anne ve babalar her zaman tetiktedir. Peki ama bu tür tehlikelerin evde de geçerli olduğunu hiç düşündünüz mü? Ev kazalarına karşı çocuğunuzu nasıl koruyorsunuz? Dikkatsizlik, geri dönüşü olmayan sonuçlara yol açabiliyor. Özellikle boğulma, yanıklar ve düşmeye bağlı travmalar çocukları evde bekleyen kazaların sonuçları arasında yer alıyor.


Boğazına bir şey kaçtıysa ne yapmalı?

Bebekleri emzirdikten sonra hemen yatırmak yerine gazını çıkarmak, kusmuk veya mide içeriğinin hava yoluna kaçmasını engelliyor. Çocuklarda ise solunum yolu tıkanmalarına yutulan yabancı cisimler neden oluyor. Örneğin 8 yaşın altındaki çocuklarda ses çıkmıyor, öksürmüyor ve morarma oluyorsa bu tam hava yolu tıkanıklığa işarettir. Bu durumda yapılacak ilk müdahale şöyle olmalı: Sağlık ekiplerinin müdahalesi beklenmeden 1 yaş altındaki bebeği hafif eğik, karnının üzerinde kolunuzun üstüne koyarak 5 kez sertçe vurun. Yabancı cisim ancak ağız içerisinde görülüyorsa parmakla çekip çıkarmak gerekiyor. Görünmüyorsa çocuğun ağzına parmak sokmak cismi daha da içeri ittirmeye sebep olabileceği için tehlikeli oluyor. Yabancı cisim hala yoksa 5 kez daha aynı teknikle sırta vurup sonrasında Temel Yaşam Desteği uygulanmaya başlanabilir.

Bebekleri kendi yataklarında yatırın

Bebekler acil servislere yüksek bir yerden veya yataktan düşme vakalarıyla sıklıkla getiriliyor. Anne, baba veya bakıcı bebeği çoğunlukla yatağın üzerinde uyutuyor. Güvenli olsun ve düşmesin diye yanına yastık koyuluyor. Ancak bu doğru bir yöntem değil. Bu noktada bebeğin düşmesini engelleyecek yandan koruyuculu ve korkuluklu bebek yatağı kullanılmalı. İlla yatak dışında bir yerde yatırılması gerekiyorsa bu koltuk değil halı üzeri olmalıdır. Anne babalar bebeğin alt değişimi esnasında da dikkatli olmalı. Bebeklerin yerden yüksek bir yere koyulmaması ya da mutlaka ebeveynlerin yanları tutulması gerekiyor.

Yemek pişirirken dikkat!

Anne ve babaların özellikle ocak üzerinde pişen yemeğin yerine çok dikkat etmeleri gerekiyor. Yemek yaparken, herhangi bir şey kaynatırken, dört gözlü ocakların ön kısmı yerine arka gözleri tercih etmeye özen gösterin. Ayrıca yemeğinizi pişirdikten sonra soğuması için ocağın üzerine değil, çocuğun ulaşamayacağı bir yere koyun.

Deterjanları kendi şişelerinde saklayın

Tuz ruhu, çamaşır suyu gibi kimyasalları orijinal şişeleri dışında su, meyve suyu ve süt gibi sık bilinen ürün şişe ve kapları içinde saklamak ve erişilebilir yerde bulundurmak sadece çocuklar için değil, yetişkinler için de tehlikeli. Bu kimyasalları kazara içilmesi yemek borusunda ameliyatla onarılması gereken ve bazen de geri dönüşümsüz hasarlara yol açabiliyor. Çocuklar özellikle yürümeye başladıktan sonra her şeye daha kolay erişebiliyorlar. Ayrıca meraklı yapılarından dolayı temizlik malzemelerini kurcalayıp kapaklarını nasıl açacağını öğrenebiliyorlar. O nedenle bu tür sıvılar, saklandığı mutfak lavabosu altındaki dolaplardan mutlaka çocukların erişemeyeceği yerlere kaldırılmalı. Ayrıca kimyasalları, sık kullanılan bir içecek kabının içine koyma alışkanlığından kesinlikle vazgeçilmeli.

Kaymamak için paspas kullanın

Banyoda kazaya neden olabilecek noktalar; küvetin içi ve dışındaki ıslak zeminler ile seramik ve fayans kısımlar. Buralardaki kazalardan korunmak için kayganlığı engelleyecek plastik paspaslar ya da kuru tutmayı sağlayacak bez ve havlular kullanmak, çocuk ya da erişkinlerin düşmesine bağlı kafa travmalarını önlemede etkili oluyor. Banyosunda yüksek kenarlıklı küvet kullanan ailelerin de küvetin her iki tarafında da kullanılabilecek seyyar basamaklar veya tutacağı olan güvenlikli basamaklar kullanması öneriliyor.

Küçük objeleri ortadan kaldırın

Çocukların altıncı aydan itibaren başparmağını fonksiyonel olarak kullanmaya başlaması kıskaç hareketiyle ojeleri tutmaya başlaması, kavrama yeteneğini kazanması anlamına geliyor. Kavrama yeteneğinin kazanılması ile çocuk oral dönemde yani yeme içmenin daha ön planda olduğu dönemde her şeyi ağzına götürmek istiyor. Bu noktada evdeki her şeye onun gözüyle bakmaya ve etrafta ufak cisimler bırakmamaya dikkat edilmeli. Bebeklere özel sandalyelerle ve onların içi tarafına yerleştirilmiş yastıklarla etrafı korunaklı oyun parkları oluşturarak onlara güvenli oyun alanları oluşturulabilir.

Yanığa direkt buz uygulamayın

Yanıklarda, öncelikle yanığa sebep olan madde cilt üzerinden uzaklaştırılmalı ve yanan bölge 10 dakika soğuk suyun altında tutulmalı. Bunun tek istisnası yanan madde cilde yapışmışsa, uzaklaştırmaya çalışılmamalı. Sonra temiz bir bezle bölgenin üstü örtülmeli ve sağlık merkezlerine başvurulmalı. Sıcak gibi aşırı soğuk da yanığa sebep olacağından yanık bölgesine direkt buz uygulamayın.

Kırık varsa sabit tutun

Sık yapılan ilk yardım hatalarından biri; kırılan kemiği yerine oturtmaya çalışmak veya deri dışındaki kemik çıkıntılarını içeriye sokmaya çalışmaktır. Bu kişide daha fazla ağrıya sebep olacağı gibi yumuşak dokuda da hasarlara sebebiyet veriyor. Kırık, deri altında ise kapalı kırık olarak tanımlanıyor. Bu durumda torbanın içerisine yerleştirdiğiniz buzu temiz bir beze sararak soğuk müdahale yapabilirsiniz. Ancak açık yara bulunan kırıklarda, kişi yara üzerine temiz bir bez örterek sağlık merkezine ulaştırılmalı.

Burun kanamalarında ilk yardım

Burun kanamalarında baş öne eğilmeli ve kemiğin bitip kıkırdağın başladığı noktaya başparmak ve işaret parmağı ile beş dakika bastırılmalı. Kemiğin başladığı yere soğuk uygulama yapmak, burun damarlarının büzüşüp kanama miktarının azalmasına yardım ediyor. Hala kanama devam ediyorsa buruna basılı tutarak, en yakındaki bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı.