Yazı İçeriği

Bebeklerinizin emmesini sağlayın

İlaçları kabine sokabilmek için reçeteyi yanınızda bulundurun

Uçak yolculuğunun bebekler için bir zararı var mı?

Uçak yolculuğu enfeksiyon riskini artırır mı?

Çocuğunuzun uçakta daha huzurlu olması için bunları yapın

Uçak yolculuğu sırasında özellikle çocuklarda en çok dikkat edilmesi gereken konu, kulak ağrısıdır. Uçak basıncı, kabin basıncına ayarlı olsa da uçağın kalkışı ve inişi sırasında kulakta bir tıkanıklık oluşur. Kulaktaki bu durum, kulak zarının dışardan itilmesi veya içerden çekilmesi sonucu gelişir. Kulaktaki bu basınç hissini yutkunarak açılabilir. Yutkunma sırasında kulaktaki östaki borusundaki bu basınç hissi azalabilir. Böylece kulak zarındaki içeri veya dışarı olan hareket ve rahatsızlık hissi ortadan kalkar.


Bebeklerinizin emmesini sağlayın

Ancak küçük çocuklar bilinçli olarak bu yutkunma hareketini yapamayabilir. Çocuklar, bu durumdan rahatsızlık duyarak uçak yolculuğunu huzursuz geçirebilir. Bu durumu önlemek için özellikle süt çocuklarının sürekli annesini emmesi sağlanabilir. Ancak çocuk anneyi emmiyorsa biberondan emmesi sağlanabilir. Daha büyük çocuklarda ise kutudan, şişeden veya bardaktan bir şeyler içmesi sağlanabilir. Biraz daha büyük ve sakız çiğneyebilen yaştaki çocukların da sakız çiğnemesi, östaki borusunun açılmasına ve kulak basıncının dengelenmesine yardımcı olabilir.

İlaçları kabine sokabilmek için reçeteyi yanınızda bulundurun

Daha güvenli bir uçak yolculuğu yapmak için kronik veya akut bir hastalığı olan kişiler yolculuğu uzunsa ilaçlarını ve gerekli malzemelerini; örneğin buhar makinesi ya da çocuğunun insülin enjektörü, insülin kalemi gibi mutlaka yolculukta yanında bulundurması gerekir. Bazı havayolu şirketleri, bu tür ilaçların el çantasına konulabilmesi için doktor reçetesi istemektedir. Bu nedenle uçak yolculuğundan önce bu durum hakkında bilgi almak gerekir. Aksi takdirde bu gerekli eşyaların bavula konması istenebilir.

Uçak yolculuğunun bebekler için bir zararı var mı?

Bebekler için uçak yolculuğunun sakıncalı olduğu bir durum aslında yoktur. Ancak bebeğin veya çocuğun kronik bir hastalığı varsa uçak yolculuğu sırasında bu hastalığın belirtilerinin görülme olasılığı artar. Bu tür durumlarda uçak yolculukları bebekler için sakınca olabilir. Kronik hastalık varsa bu durum göz önüne alınarak uçak yolculuğu için doktora danışılması önerilir.

Uçak yolculuğu enfeksiyon riskini artırır mı?

Normal şartlarda uçak yolculuğu enfeksiyon riskini artırmaz. Ancak günümüzde globalleşmenin de etkisiyle Afrika ve Uzakdoğu gibi bazı bölgelerdeki tropikal enfeksiyonların uçak gibi kapalı ortamlarda bulaşma riski daha fazladır.

Normal şartlarda uçak yolculuğu kabin basıncı ayarlıdır. Ancak uçak yolculuğu sırasında çocukta viral bir üst solunum yolu enfeksiyonu, soğuk algınlığı varsa orta kulak iltihabı oluşma ihtimali artabilir. Normal şartlarda soğuk algınlıklarının yüzde 20-30'u orta kulak iltihabına birkaç gün içinde veya bir hafta içinde dönüşebilir. Ancak uçak yolculuğu sırasında orta kulak iltihabı oluşma riski biraz daha artabilir.