Yazı İçeriği

Kubital Tünel Sendromu Belirtileri

Kubital Tünel Sendromu Ağrısı Nasıl Olur?

Kubital Tünel Sendromuna Karşı Tedbirler

Kubital Tünel Sendromu Nedir?

Kubital tünel sendromu; yüzük ve serçe parmağa giden ulnar sinirin dirsekteki olukta sıkışmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Dirsekte sinir sıkışması olarak bilinen kubital tünel sendromu ya da ulnar tünel sendromu özellikle masa başı çalışanların kabusu. Boyun, sırt ve bel ağrısı çeken ofis çalışanları, tüm dünyada sinsi bir rahatsızlık olarak hızla yayılan dirsekte sinir sıkışmasından muzdarip. Telefonla konuşurken sık sık elinizi değiştirmek zorunda kalır, gece yattığınızda elinizi başınızın altına koyunca bir rahatsızlık mı hissediyorsunuz? Ya da kitabınızı okurken parmaklarınız uyuşuyor, bilgisayar kullanmakta hatta saçınızı taramakta bile zorlanıyor musunuz? Dirsekte görülen sinir sıkışmasıyla ilgili şikayetler bunlarla sınırlı değil. 


Kubital Tünel Sendromu Belirtileri

Kubital tünel sendromu, genellikle yüzük ve serçe parmaklarda özellikle de geceleri uyuşukluk, ağrı, karıncalanma ve güç kaybıyla kendini gösterir. Bu sendrom, çok yaygın görülen karpal tünel sendromu yani el bileğinde sinir sıkışması ile çok benzerdir. Bu nedenle bu rahatsızlıklardan biri varsa diğerinin olmasından şüphelenilir. Dünyada yapılan araştırmalara göre, karpal tünel sendromunun da dahil olduğu kolun tümünün sinir tuzaklanmaları en sık görülen hastalıklar arasında yer alır. Kişilerin yüzde 25’i bu şikayetlerle doktora başvurur. Sorunun erken aşamada tespit edilmesi halinde ağrı kesici romatizma ilaçları, B vitamini takviyesi ve lokal enjeksiyon ile ödem azaltılabilir ve bası ortadan kaldırılabilir. Kimi zaman da dirseğe fizik tedavi uygulanabilir. Konservatif tedaviye cevap alınamayan ilerleyici olgularda cerrahi olarak ulnar sinir serbestleştirilir ya da yolu değiştirilir.

Kubital Tünel Sendromu Ağrısı Nasıl Olur?

Dirseğin iç bölgesinde hassasiyet ve ağrı; dokunma ile ön kola vurur ve elde elektriklenme hissi olur. Günlük yaşantısında kişinin birçok hareketini engelleyen ve yaşam kalitesini düşüren sinir sıkışması, aslında birden fazla meslek çalışanını vurur. Masa başı çalışanlar, dizüstü bilgisayarı alıp yatağa giden ya da kanepenin kenarına koyup dirseği ergonomik olmayan koşullara maruz bırakanlar ve kolunu cama dayayarak araç kullanan şoförler dirsekte sinir sıkışması yaşar.

Kubital Tünel Sendromuna Karşı Tedbirler

Dirsekte sinir sıkışması, özellikle yazın kısa kollu giyildiğinde dirseğin sert yüzeylerle doğrudan temas etmesi sonucu daha fazla görülür. Basının devam etmesi halinde el, ‘pençe el’ görünümü de alabilir. Çalışanların dirsek altlarını silikon ped ile desteklemesi veya siniri koruyucu dirseklikler kullanması, ara sıra kollarını serbest bırakarak egzersiz yapması da büyük fayda sağlar. Bu tür tedbirlerle akut aşamadaki sorunlar geçebilir. Ama el cerrahlarının en sık gördüğü durum; artık akut aşamayı geçmiş, kronikleşmiş sorunlar olur. Bu kişiler ameliyatlı ya da ameliyatsız çözümler arar. Kubital tünel sendromu ameliyatında kullanılan en klasik yöntem ise açık ameliyattır.