Yazı İçeriği

Hazır olduğunun işaretleri

Yüreklendirip destek verin

Tuvalet eğitimi sırasında 4 koşul kritik önem taşır

Tuvalet eğitimi ne zaman verilmeli?

Bebeklerde bez alışkanlığını bırakmak için en uygun dönem 18 ay ile 3 yaş arası. 18 aylıkken mesanesini kontrol edebilmeye başlayan bebekler, tuvalet alışkanlığı sayesinde ilk kez ailelerine ihtiyaç duymadan kendi kendilerine bir beceri göstermeyi öğrenir. Çocuklara 18 ay ile 3 yaş arasında verilmesi gereken tuvalet eğitimi aileler için sancılı bir süreç olabilir. Ancak bu süreçte aile sabırlı ve özverili olmalı, bir program oluşturarak ona sadık kalmalıdır. Sağlıklı bir tuvalet eğitiminin 3 yaşına kadar tamamlanması gerekir.


Hazır olduğunun işaretleri

Çocuklar bezden çıkma zamanının geldiği konusunda fiziksel ipuçları verir. Aileye düşen iyi gözlemlemek. 3-4 saat gibi uzun süre kuru kalabiliyorsa, 5 dakika süreyle aynı pozisyonda oturabiliyorsa, altı kirli kaldığında huzursuzluk yaşıyorsa, uykudan kuru kalkıyorsa, tuvalette sizi taklit ediyorsa ve komutları anlıyor, yerine getiriyorsa çocuğunuz fiziksel olarak tuvalet eğitimine hazır demektir.

Yüreklendirip destek verin

Tuvalet eğitiminde ailenin dikkatli, özenli ve sabırlı davranması kritik öneme sahip. Yanlış ve ısrarcı davranışlar çocuklarda kaka tutma, hırçınlık, kendi içine dönme ya da kendisine zarar vermeye çalışma gibi olumsuz eylemlere yol açabilir.

Tuvalet eğitimi sırasında 4 koşul kritik önem taşır

Geri çekilip izleyin: Doğru zaman olup olmadığını anlamak için onu izleyin. Ikınması, yüzünün kızarmasından anlaşılır ya da alt bezini işaret edebilir. Eğer çocuğunuzun tuvaletini yaptığı hareketleri ile belli oluyorsa eğitime başlamak için ilk koşul tamamlanmış demektir.

Keşfi destekleyin: Bezini işaret ediyorsa “Altın ıslanmış. Altını değiştireyim mi?” diyerek bu davranışını kelimelere dökün. Kakasını tuvalete dökerken onun da görmesini sağlayın hatta sifonu beraber çekin. Bu gibi davranışlar özendirici olur. Tuvalete gittiğinizde neler yaptığınızı ona bir bir gösterin.

Limit koyun: Lazımlıkta oturduğu süre başlangıçta 2-3 dakikayı geçmemeli. Tuvaletini yapınca onu övün. Yüzünüzde daima huzurlu bir ifade olsun. Bu eğitim çocuklar ve aileler için sıklıkla gergin olur. Sabır isteyen bu eğitimde çocuğunuzu asla zorlamayın. Tuvaletini yapmazsa bir süre sonra yeniden denemesini sağlayın.

Övün: Tuvaletini lazımlığa yapan çocuğunuzu övün. Yalnızca oturmuş tuvaletini yapmamışsa övgü tekniğini kullanmayın. Başarılı bir şekilde tuvaletini yapan bir çocuğa tezahürat etmek, alkışlamak, sevinç gösterilerinde bulunmak önemli. Bu sayede yaptığı davranışın beğeniyle karşılandığını anlayabilir.