Yazı İçeriği

Uykusuzluk gribin iyileşme sürecini uzatıyor

Karanlıkta uyuyun

Uykusuzluk grip aşısının etkisini azaltıyor

Domuz gribine karşı vücut direncini artırmak ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek büyük önem taşıyor. Bu nedenle sağlıklı beslenme, egzersiz ve hijyen kurallarına dikkat edilmesi çok önemli. Ancak yeterli değil, zira griple mücadelede uyku da kritik rol oynuyor.

Griple mücadelede yeterli ve kaliteli uyku kritik rol oynuyor. Öyle ki sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak bile uykusuzluğun vücut direncini zayıflatmasını önleyemiyor. Bu nedenle, özellikle de bugünlerde gece uykularına her zamankinden fazla önem vermek, hele de geceleri uzun saatleri bilgisayar başında ya da sosyal medyada geçirmek yerine uyumayı tercih etmek çok önemli.

Uyku sırasında hem bedenimiz hem de zihinsel fonksiyonlarımız yenileniyor. Özellikle derin uyku sırasında yıpranan organlar, hücreler kendini tamir eder. Yapılan çalışmalarda az uyuyan kişilerin 3 kat daha fazla grip, nezle geçirdiği gözlenmiştir. Yoğun olarak enfeksiyonların görüldüğü bugünlerde 8 saat uyumak en az sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak kadar önemlidir. Üstelik çok daha kolay bir tedbirdir. Sağlığınız için uykunuz önceliğiniz olsun.


Uykusuzluk gribin iyileşme sürecini uzatıyor

Uykusuzluk, gribe ve birçok hastalığa davetiye çıkardığı gibi hastalıkların iyileşme sürecini yavaşlatıyor hatta grip aşısının etkisini bile azaltıyor. "Bana birkaç saatlik uyku yetiyor" düşüncesi doğru değil, vücudun en az 8 saatlik kaliteli uykuya ihtiyacı var. Aksi halde uyku problemi sadece grip değil kilo alımından kalp ve kansere dek pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor. Uyku problemlerinin yol açtığı sorunları şöyle sıralayabliliriz:

  • Az uyuyanlar daha çok kilo alıyor. İştah ve doyma hissi veren hormonların salınımı az uyuyanlarda bozuluyor ve iştah artıyor.

  • Daha çabuk yaşlanmaya neden oluyor. Etkiler cilt ve saçlarda hemen etkisini gösteriyor.

  • Diyabet hastalığı görülme riski üç kat artıyor.

  • Hipertansiyon riskini üç buçuk kat artırıyor.

  • Az uyuyanlarda iki kat daha fazla kalp hastalığına bağlı ölüm bekleniyor.

  • Daha sık bunama görülüyor.

  • Kanser görülme oranı artıyor.

  • Dikkat eksikliğine, okul ve iş performansında kayba neden oluyor.

  • Az uyuyanlarda dört kat fazla majör depresyon (yoğun yaşanan ve kronikleşebilen depresyon türü) görülüyor.

Karanlıkta uyuyun

Yeterli uyku kadar uyunan ortam da çok önemli. Temel şartların başında odanın karanlık olmasının gelir çünkü bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğine dair pek çok çalışma bulunan melatonin karanlıkta salgılanıyor. Uyku sırasında özellikle de karanlıkta salgılanan melatonin hormonu özellikle gece 11'den sonra salgılanmaya başlıyor ve gece 2'ye kadar en üst seviyeye çıkıyor. Sabaha doğru da yavaş yavaş azalıyor. O nedenle özellikle bu saatlerdeki uykuyu kaçırmamak gerekiyor. Gece lambası kullanılmasını da önermiyoruz.