Yazı İçeriği

Kas için yemeniz gerekenler

Egzersizden 3-4 saat önce bunlardan birini tüketin

Egzersizden 30-60 dakika önce bunlardan birini tüketin

Kasları korumak için beslenmeye dikkat

Her vücut belli bir yağ, kas ve su oranına sahiptir. Ayrıca her vücudun belli bir kilo verebilme kapasitesi vardır. Metabolizmanın çalışabilmesi ve vücudun günlük fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için enerjiye ihtiyacı var. Ancak zayıflamak için kalori çok düşürüldüğünde enerji ihtiyacı karaciğerdeki ve kaslardaki şekerden sağlanır. Bu da uzun sürede kas kaybına yol açar. Aynı zamanda düşük karbonhidrat ile çok protein içeren diyetler de kas kaybıyla sonuçlanır. Bunun nedeni vücudun enerjisiz kaldığında kasta bulunan depo şekeri kullanmasıdır. Yüksek karbonhidrat ile az protein de yine kas kaybına yol açan diyet türünü oluşturur. Çünkü kaslar protein yapısında oldukları için yeterli proteini sağlamak gerekir.


Kas için yemeniz gerekenler

Mükemmel bir kas yapısına sahip olabilmek için egzersizden önce karbonhidrattan zengin aperatifler tüketin. Katı yemekler yerine sıvı yemekleri tercih edin. Yumuşak gıdalar aktiviteden önce gerginliğe iyi gelir. Egzersiz öncesi öğününüze küçük miktarlarda protein ekleyin. Protein, kas dokusunun onarım ve oluşumuna, aynı zamanda kas ağrılarını azaltmaya yardımcı olur. Optimal sindirimi sağlamak için de egzersiz öncesindeki öğününüzde yağ ve lif açısından düşük gıdaları seçin.

Egzersizden 3-4 saat önce bunlardan birini tüketin

  • Hindili sandviç, meyve ve spor içeceği
  • Ballı ve fıstık ezmeli tost
  • Meyveli yoğurt ve krokan
  • Esmer şeker ve bademli yulaf ezmesi,  yağsız süt ve muz
  • Az yağlı süzme peynir, kraker ve taze üzüm
  • Marul ve domatesli yağsız hamburger, salata, yoğurt ve meyveli parfe

Egzersizden 30-60 dakika önce bunlardan birini tüketin

  • Spor içeceği veya su
  • Bir parça meyve veya reçelli sandviç

Kas yapınızı düşünüyorsanız mutlaka antrenmanlardan önce size en uygun mönüyü deneyerek seçin. Zamanları kontrol edin. Örneğin egzersizden ne kadar zaman önce su içmeniz gerektiğini deneme yanılma yoluyla öğrenin.