Yazı İçeriği

200'den fazla hastalığın adresi: Romatizma

Beslenmenize dikkat edin

Romatizmada tedavi türe göre belirleniyor

Eklemleriniz için hareket edin

Koronavirüs nedeniyle pek çoğumuz evimizden mümkün olduğunca çıkmamaya ve virüsten korunmaya çalışıyoruz. Bu durum ise doğal olarak hareketsizliğe neden oluyor. Hareketsizlik ise pek çok rahatsızlığın kapısını aralayabilecek bir sorun.


200'den fazla hastalığın adresi: Romatizma

200’den fazla hastalığı içeren romatizma; kemik, kas, eklem, tendon ve bağların etrafındaki ağrı ve acıyı ifade etmek için kullanılıyor. Romatizmal hastalıkların temelde iltihaplı ve iltihapsız olarak ikiye ayrılıyor. En sık görülen romatizmal hastalıklar ise kireçlenme, fibromiyalji, romatoid artrit, ankilozan spondilit, Behçet hastalığı ve bağ dokusu hastalıkları. Halk arasında kireçlenme olarak bilinen osteoartrit, 40 yaş üzerindeki kişilerde sıklıkla görülüyor. Osteoartrit vücuttaki herhangi bir eklemde ortaya çıkabiliyor. Ancak sıklıkla eklemleri, elleri, omuzları, kalçayı, dizleri ve omurgayı etkiliyor. Kireçlenmeye karşı kilonuzu korumanız, mevcut koşullarınıza en uygun hareket olanaklarını hayatınıza katmanız çok önemli. Yine kireçelenmeye karşı pilates ve yogaya başlamak iyi bir çözüm olabilir.

Beslenmenize dikkat edin

Romatizmaya yakalanmayı önlemek mümkün değil. Koronavirüs günlerinde daha sağlıklı olabilmemiz için beslenmemize ve mümkün olduğunca çok hareket etmeye özen göstermek gerekiyor. Yüzme ve yürüyüş gibi her zaman önerdiğimiz sporları yapmak şu an mümkün olmasa bile pilates ve yogaya başlayabilirsiniz. Bunun için dijital ortamda sunulan olanaklardan yararlanabilirsiniz. Böylece kilo almazsınız ve dolayısı ile eklemlerinize aşırı yük binmez. Ayrıca damar yapısını bozan sigara ve alkolden de uzak durmak gerekiyor.

Romatizmada tedavi türe göre belirleniyor

Romatizma tanısı, hastanın şikayetlerinin yanı sıra kan testleri ve görüntüleme yöntemlerinin sonucuna göre uzman doktor tarafından konuyor. Hayatın normal bir şekilde sürdürülmesini sağlayan çok sayıda tedavi seçeneği bulunuyor. Tedavi, romatizmanın türüne ve hastanın şikayetlerine göre planlanıyor. Basit ağrı kesicilerden daha güçlülerine kadar bir dizi ilaç seçeneğimiz var. Bunun yanında eklem içine uygulanan kortizon, hyaluronik asit, PRP dediğimiz trombositten zengin plazma, kök hücre tedavileri fayda sağlıyor. Tamamlayıcı tıp uygulamalarından akupunktur, ozon, nöralterapi, proliterapi de diğer yardımcı tedavi yöntemlerini de kullanıyoruz.