Yazı İçeriği

El Yayı Bilek İnceltir mi?

El Yayı Nasıl Kullanılır?

El Yayı Kas Geliştirir mi?

El yayı yaygın kullanılan egzersiz aletlerinden biridir. Barfiks çekmek ve diğer egzersizleri kolayca yapabilmek için el ve bilek kaslarının güçlenmesi önemlidir. El yayı, genellikle el ve bilek kaslarının güçlendirmek için yapılır. Ön kol da el yayı ile kuvvetlenebilir. “El yayı ne işe yarar” diye düşünürken bu egzersiz aletinin futbol, halter, dövüş sanatları, beyzbol, golf gibi sporları daha iyi icra edebilmenize de yardımcı olabileceğini unutmayın. Acıbadem Sports Spor Müdürü İnanç Akbaş’ın anlattığı el yayı faydaları şöyle sıralanabilir:

Kas Dayanıklılığı: Kol ve bilek gücü, kas dayanıklılığının bir göstergesidir. Uzun süre performans gösterilmesini mümkün kılan kas dayanıklılığını el yayı ile geliştirebilirsiniz. Bilek ve ön kol kuvveti geliştirildiğinde üst vücut ile ilgili egzersizler daha uzun süre yapılabilir.  Şınav gibi egzersizlerin yanı sıra direnç egzersizleri de daha kolay yapılabilir. 

Kas Gücü: El yayı kullanımı düzenli olduğu takdirde şüphesiz ön kol ve bilek kaslarının gücü artar. Ağırlık direnci egzersizi esnasında bunu daha iyi anlayabilirsiniz. Güçlü kavrama sayesinde kaya tırmanışı, golf ve tenis gibi egzersizleri kolaylıkla yapabilirsiniz.

Yaşlılığa Karşı Direnç: Yaş ilerledikçe ön kollar ve bilekler dahil tüm kaslar güç kaybeder. Ayrıca kemik yoğunluğunda da azalma olur. El yayı ile bilek ve ön kol egzersizleri yapıp yaşa bağlı kayıpları hafifletebiliriz. Artrit gibi hastalıklar için de yaş ilerlediğinde el yayının faydaları fark edilir.

Ruh Sağlığı: Araştırmalar, düzenli güçlendirme egzersizi yapan kişilerin geleceği görselleştirilip planlanmasında iyi olduğunu söylüyor. Ruh hastalıkları olan kişilerde zihinsel beceri ve görselleştirmenin olması kavrama gücünü de artırmıştır. Gelişmiş kavrama gücünün depresyonun etkilerini iyileştirdiğini belirten araştırmalar mevcuttur.

El Becerisi: Parmaklarınızı iyi kullanmanız el becerinizin göstergesidir. Güçlendirici egzersizler el beceriniz gelişir. Müzik aleti çalmak, kuaförlük, daktilo kullanmak gibi faaliyetleri yapanlar için özellikle el becerisini geliştirmek önemlidir. Yemek çubuklarını, düğme iliklemeyi ve ellerin ve parmakların ince motor hareketlerini kullanmanızı gerektiren diğer becerilerin geliştiğini göreceksiniz. Unutmayın ileri yaş, yaralanma ve artrit gibi durumlar el becerisini olumsuz etkiler. 

Gündelik İşler: Ön kol, bilekler ve tutuş güçlendiğinde gündelik hayatta birçok aktiviteyi yapmanın da daha kolay olduğunu anlayabilirsiniz. Temizlikten, bahçe işlerine, bebeği tutmadan, yemek hazırlamaya kadar her şeyde becerinizin arttığını ve kavrama egzersizleri ile kavrama gücünüzü geliştirdiğinizi göreceksiniz. 

Stres Atma: Parmak ve bileklerle tekrarlayan hareketler yapmak bir gevşeme sağlar. Hatta stres topu gibi ürünler kaygı ve stres azaltıcı sorunları olanlara tavsiye edilir. El yayı ile de ön kol ve bileklerle kavrama gücünü artırırken gevşeme ve rahatlama sağlayabilirsiniz.

İyileşme: Yaralanmanız varsa el yayı faydalı olabilir. Farklı dirençlerde çalışmaya izin veren el yayı ile hafif bir başlangıç yapıp gücünüzü topladığınızda kuvvetlendirebilirsiniz. Fiziksel iyileşmenizi de hızlandıracak el yayı hareketleri, ruhsal olarak da iyileşme sağlayabilir.

Enerji: El yayı kullanımı istediğiniz her yerde mümkündür. İsterseniz televizyon izlerken el yayı kullanabilirsiniz. Aktif olmadığınız oturma esnasında da aslında aktif olmuş olursunuz ve gün boyunca kendinizi daha enerjik hissedersiniz.

El yayı faydaları kısaca şöyle özetlenebilir:

  • İyi forma sahip kollar yaratır.
  • Yaralanma riskini düşürür.
  • İşlevsellik kazandırır.
  • Spor becerilerini geliştirir.
  • Stresten arınmaya yardım eder.
  • Güçlü kaslar, kavrama ve dayanıklılık sağlar.


El Yayı Bilek İnceltir mi?

El yayı kaslarda dayanıklılık, güçlenme sağlar ama bilekleri incelttiği veya kalınlaştırdığı gibi bir sonuca yol açmaz. El yayı daha güçlü eller, bileklere ve parmaklara sahip olmanızı, ağrılara karşı direnç ve dayanıklılık sağlar. Güçlenen bilekler iyi bir forma kavuşabilir. El yayı, en küçük kasların bazılarını harekete geçirdiği için kardiyo egzersizleri gibi kalori yaktırmaz. Yani el yayının bilekleri incelttiğini söylemek doğru olmaz.

El Yayı Nasıl Kullanılır?

“El yayı nasıl kullanılır?” diye düşünebilirsiniz. El yayı kullanımı son derece kolaydır. Yay üstte kalacak şekilde, aletin bir tarafı avucunuzun içine yerleştirilmesi ve parmaklarınızla diğer kısmı sarmalısınız. Yayın iki bacağı birbirine değecek şekilde yay sıkılır. Bu hareketi yaparken diğer elinizi yayı sıktığınız kolun üzerine koyarsanız kaslarınızın nasıl çalıştığını göreceksiniz.

Haftada 2-3 kez 10 tekrar olacak şekilde 5 set bu egzersizi yapmanız önerilir. 

El yayından efektif bir sonuç almak istiyorsanız ayarlanabilir el yayın alın. Kalitesiz bir el yayı istediğiniz sonucu almanızın önündeki bir engeldir. Ayrıca ayakta pozisyonda daha verimli olabilirsiniz. Ayaktayken çalışan kolunuzu düz koyabilir ya da 90 derece kıvırabilirsiniz.

Bir elinizle el yayını tutarken diğer elinizi de yumruk yapıp vücudunuzun geri kalanını aktif olarak çalıştırabilirsiniz. Tüm bedeninizi harekete geçirmek kavrama kapasitenizi de artırır.

El yayı kullanırken diğer elinizin daha zayıf olduğunu fark edeceksiniz. Mutlaka zayıf olduğunuz elinizden başlayın.