Yazı İçeriği

Eliptik Bisikletin Faydaları

Eliptik Bisiklet Hangi Bölgeleri Çalıştırır?

Eliptik Bisiklet ile Zayıflanır Mı?

Eliptik Bisiklet Kardiyo Mudur?

Eliptik Bisiklet Her Gün Yapılır Mı?

Koşuya Alternatif: Eliptik Bisiklet

Eliptik Bisiklet Nedir?

Eliptik bisiklet, kardiyo yapmayı amaçlayan kişilerin spor salonlarında en çok tercih ettiği egzersiz aletlerinden biridir. Evde egzersiz yapmak için de uygun bir araçtır. Eliptik bisiklet, düşük etkili bir kardiyo aleti olarak da tanımlanabilir. Eliptik, kullanıcılarına farklı zorluk dereceleri de sunar.


Eliptik Bisikletin Faydaları

Eliptik bisikletin sağlığınıza birçok farklı faydası vardır. Bu faydaları şöyle sıralayabiliriz: 

Kilo Vermenize ve Yağ Yakmanıza Yardımcı Olur

Kardiyo yapmak genel olarak hem kilo vermeye yardımcı olur hem de yağ yakımına destek olur. Eliptik bisikletle yapılan sporda kalori yakımı sabit bisiklet gibi diğer bazı kardiyo makinelerinden yüksektir. Bu da hem daha hızlı kilo vermenize ve daha hızlı yağ yakmanıza yardımcı olur. 

Kullanımı Kolay Bir Spor Aletidir

Eliptik bisiklet kullanması kolay bir spor aletidir. Bir spor eğitmeninden yardım alarak kullanmaya başlarsanız faydalarından daha etkili bir şekilde yararlanabilirsiniz. Eliptik bisiklet kullanmaya başladığınız ilk dönemlerde ayak pedallarını kullanarak makineye alışın. Bir süre sonra bacak gücünüze kol gücünüzü de ekleyerek tüm vücudunuzu çalıştırmaya başlayın. 

Dayanıklılığınızı Artırır

Eliptik bisiklet kalbinizi, ciğerlerinizi ve kaslarınızı güçlendiren kaliteli bir egzersiz yapmanızı sağlar. Bu da dayanıklılığınızı geliştirmenize yardımcı olur.

Dengenizi Geliştirir

Eliptik bisiklet ile ellerinizi kullanmadan dik durarak çalışırsanız merkez kaslarınızı hedef alabilir ve dengenizi geliştirebilirsiniz. 

Kaza Sonrası Kondisyon Kazandırır

Kazalar ya da sakatlıklar nedeniyle spor yapmakta zorlanıyorsanız eliptik bisiklet yardımıyla kondisyonunuzu artırabilirsiniz. Eliptik bisiklet ile egzersiz yapmanın koşmadan farkı eklemlerinizi fazla zorlamamasıdır. Dizleriniz, ayak bilekleriniz, kalçalarınız ve diğer eklemleriniz koşarken veya diğer yüksek etkili kardiyo egzersizleri yaparken darbe alabilir. Eliptik bisikletle ayaklarınız pedallardan kalkmadığından, bu makine düşük etkili bir kardiyo egzersizi sunar. Eliptik bisikletle spor yaparken diğer hasarlı bölgelerinizi de fazla zorlamadan çalışabilirsiniz.

Eliptik Bisiklet Hangi Bölgeleri Çalıştırır?

Kollu eliptik bisiklet bedenin üst ve alt bölgelerini birlikte çalıştıran birkaç kardiyo makinesinden biridir. Kollarınızı kullanarak vücudunuzun alt ve üst kısmını çalıştırırken, eforunuzu dengeli bir şekilde dağıtmanız gerekir. Bunun için ise hem bacaklarınız hem de kollarınızla aynı anda güç harcamalısınız.
Eliptik bisiklette ayak pedallarının direncini ve eğimi değiştirebilirsiniz. Bunu yaparak, dörtlü kaslarınız, kalça kaslarınız, hamstring’leriniz ve baldırlarınız dahil olmak üzere alt vücudunuzdaki farklı kasları çalıştırabilirsiniz.

Eğimi artırdığınızda alt vücudunuzun arka kısmını daha fazla çalıştırırsınız. Ayak pedallarını daha aşağı bir pozisyona getirirseniz, dörtlü kaslarınıza binen yükün daha da arttığını hissedebilirsiniz.

Eliptik bisikletin kollarını kullanarak kalp atış hızınızı, kalori yakımını artırmanızın yanı sıra pazı, triseps, göğüs ve üst sırt bölgelerinizi çalıştırabilirsiniz.

Eliptik Bisiklet ile Zayıflanır Mı?

Eliptik bisiklet ile doğru şekilde çalıştığınızda kilonuza bağlı olarak, 30 dakikada 270-400 kalori (57 – 84 kg) yakabilirsiniz. Bu da zayıflamanıza ve yağ yakmanıza ciddi şekilde yardımcı olur. Burada bir diğer önemli nokta ise kilo vermek için aldığınız kaloriden fazlasını yakmaktır. Daha fazla ve daha hızlı kilo verebilmek için egzersizlerinizin yoğunluğunu artırabilirsiniz.

Eliptik antrenmanlarınıza 2'ye 1 oranında aralıklı antrenman da ekleyebilirsiniz. Örneğin, 30 saniyelik yüksek yoğunluklu çalışmanın ardından 15 saniyelik dinlenme veya 60 saniyelik yüksek yoğunluklu çalışmanın ardından 30 saniyelik dinlenme gibi… Dinlenme aralarında tamamen durmak yerine düşük yoğunlukta hareket etmeyi sürdürmelisiniz.

Eliptik Bisiklet Kardiyo Mudur?

Kardiyo egzersizi yaptığınızda, kaslarınıza daha fazla kan ve oksijen gitmesi için kalbiniz ve ciğerleriniz daha fazla çalışır. Eliptik bir bisiklette çalıştığınızda bu etkiyi rahatlıkla sağlayabilirsiniz. Böylece hızlı bir şekilde kalori yakar ve dengeli de besleniyorsanız kilo verirsiniz.

Eliptik Bisiklet Her Gün Yapılır Mı?

Eliptik bisikleti kaç gün ve ne kadar süre kullanacağınız hedeflerinize bağlı olarak değişkenlik gösterir. Genel olarak her hafta minimum 150 dakika kardiyovasküler egzersiz yapmanız önerilir. Üst sınır ise 300 dakikadır. 150 dakikalık egzersiz süresini tamamlamak için haftada 5 gün 30 dakika orta yoğunlukta kardiyovasküler egzersiz yapmak uygun bir dağılımdır. 5 gün 30 dakika zaman ayıramıyorsanız 20 dakika süreli daha yoğun bir egzersiz programı belirleyebilirsiniz. Böylece kalori yakımınızı artırarak zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Koşuya Alternatif: Eliptik Bisiklet

Eliptik bisiklet ile egzeriz yapmak koşuya alternatif bir yöntemdir. Koşu için dışları çıkmaya üşeniyorsanız ya da hazırlık süresini zaman kaybı olarak görüyorsanız eliptik bisikleti tercih edebilirsiniz. Koşu parkurunuzdaki yokuş gibi zorlanma aşamalarını eliptik bisiklet ayarlarınızı değiştirerek simüle edebilirsiniz. Eliptik bisikleti koşuya tercih etmenin en iyi yanı ise eklemlerinize ani yük bindirmeden egzersizi tamamlamaktır. Eliptik bisiklet koşunun yanı sıra bisiklet kullanmaya da egzersiz anlamında bir alternatif olabilir.