Yazı İçeriği

Emzirme tekniklerini öğrenin

Emzirme zayıflatır

‘Çocuğum doyuyor mu?’ diye düşünmeden…

Sorun kimde?

Doğru emzirme için bunlara dikkat

Anne sütünün ne kadar mucizevi olduğunu bilmeyen yok. Yenidoğan bebek için anne sütünden daha yararlı bir besin yok. Üstelik emzirme, anne ve bebek arasında yeri doldurulamayacak bir bağ oluşturur. Acıbadem Eskişehir Hastanesi Hemşiresi ve Doğum Koçu Eda Arın, emzirmeyle ilgili merak edilenleri anlattı.


Emzirme tekniklerini öğrenin

Emzirme, doğum sonrası ilk yarım saat içerisinde mutlaka başlamalı. Kaygı, ağrı ve stres süt salınımını azaltırken mutluluk ve huzur süt salınımını artırır. Her zaman stresten uzak, mutluluğa yakın olun. Ayrıca emzirme döneminde doktor kontrolü olmadan hiçbir ilaç almayın. Süt miktarını artırmak için, sık emzirme kadar doğru emzirme tekniği de önemli. Aslında en iyi emzirme pozisyonu, anne ve bebeğin rahat ettiği pozisyondur. Yalnız bebeğin emzirilirken meme ucunu değil, etrafındaki kahverengi alanı kavraması sağlanmalı ve her emzirmede meme tamamen boşalıncaya kadar devam edilmelidir. Fazla süt geliyorsa, sağılarak saklanmalı ve bebeğe kaşık veya bardakla içirilmelidir. Çalışan anneler ya da fazla sütü olan annelerin sütlerini sağmaları ve uygun koşullarda saklamaları gerekir. Buzlukta bekletilen süt kabı asla ateş üzerinde ısıtılmamalı, ılık su içine konarak (benmari usulü) ısıtılmalı.

Emzirme zayıflatır

Bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirecek özel maddeler içeren anne sütü, tıpkı bir aşı gibi bebeği hastalıklardan korur. Bebeğin zeka gelişimini olumlu yönde etkilediği gibi, sindirim sistemini düzenleyerek gaz sancısı ve kabızlığı da önler. Emzirmek, özellikle meme ve rahim kanserine karşı koruyucu etki gösterir. Ayrıca emzirme sırasında salgılanan hormonlar sayesinde annenin kilo vermesini sağlar, eski formuna dönmesini kolaylaştırır.

‘Çocuğum doyuyor mu?’ diye düşünmeden…

Anneler kimi zaman bebeğin ne kadar süt emdiğini görmedikleri için, aç kaldığını ve mamaya başlamak gerektiğini düşünebilir. Oysa iyi beslenen sağlıklı bir annenin sütü, bebeği için yeterlidir. Peki bebeğin doyduğu nasıl anlaşılır? Bir bebek yeterince anne sütü alıyorsa, huzurlu ve uykusu düzenlidir. Günde 6-8 kez açık renkli idrar yapar ve her 2-4 saatte bir annesini emmek ister. Tabii aylık kontrollerindeki kilo artışı da uygun olmalıdır.

Sorun kimde?

Meme uçlarınız ağrılı, memeleriniz gergin, sütünüz yetersiz, bebeğiniz aç ve emmeyi reddediyorsa, emzirme tekniğiniz yanlış olabilir. Bu süreçte emzirme tekniği gibi, anne sütü, meme sağlığı ve emzirme ilgili herhangi bir problem yaşıyorsanız, bu konuda mutlaka bir uzmana danışın.