Yazı İçeriği

1. Emzirin ama öpmeyin

2. Maskenizi 20 dakikada bir değiştirin

3. Her emzirme öncesi ellerinizi yıkayın

4. Odayı sık sık havalandırın

5. Bol su için

6. Uykusuz kalmayın

7. Bu besinleri mutlaka tüketin

‘Grip virüsü sütten bebeğime geçer’ demeyin ve kurallara uyarak emzirin

Griple 7’den 70’e pek çok kişi mücadele ederken, en büyük endişeyi emziren anneler yaşar. Zira onlar, bir yandan da “Acaba emzirirken grip virüsü sütümden bebeğime geçer mi?”, “Emzirmeye ara mı vermeli ya da devam mı etmeliyim?” şeklindeki soru işaretleriyle ikilemde kalır. Bazı anneler ise doğrudan “Virüs sütten bebeğe de geçer” hurafesine inanarak emzirmeyi keser. Aslında gripken emzirmeye ara vermenin bebeğe daha fazla zararı olur. Çünkü emzirirken virüsle enfekte olan annenin vücudunda bu virüse karşı gelişmiş olan antikorlar emzirme yoluyla bebeğe geçip, bebeğin hastalanmasında önleyici etki yapacakken, emzirmenin kesilmesi ile bu duruma engel olursunuz. Üstelik bebek enfeksiyonlardan kansere dek birçok hastalıktan koruyucu özelliği olan anne sütünden mahrum kalır. Dolayısıyla bazı kurallara mutlaka dikkat etmek kaydıyla, gripken de bebeğinizi doğal, koruyucu bir ilaç olan anne sütü ile besleyin, bol bol emzirin, bitkinseniz de sütünüzü sağarak bebeğinizi beslemeye devam edin.


1. Emzirin ama öpmeyin

Grip virüsü solunum yoluyla; öksürük, hapşırık gibi damlacık yoluyla yayıldığı için emzirirken nefesinizin doğrudan bebeğinize doğru olmamasına dikkat edin. Ne kadar isteseniz de gripken bebeğinizi öpmeyin, ziyarete gelenlere de öpmemelerini uygun bir dille belirtin. Maske kullanmak bebeğinizi korumaya yardımcı etki sağladığından hem ev içinde hem de emzirirken maske takın.

2. Maskenizi 20 dakikada bir değiştirin

Maske kadar maskenin doğru kullanılması da bir o kadar önemli. Maskenizi her 20 dakikada bir yenisi ile değiştirin ve eskisini ortalıkta bırakmayın. Ağzı iyice kapatılmış bir poşet içerisinde çöpe atın.

3. Her emzirme öncesi ellerinizi yıkayın

Grip virüsünün salgılar yoluyla yayılmasında eller çok önemli bir bulaş kaynağı. Bu nedenle özellikle maskeye dokunduktan sonra ya da emzirmeden önce ellerinizi sık sık yıkamanız koruyucu etki sağlaması açısından çok kritik. Ayrıca annenin göğüs ucunun, kıyafetinin temiz olması da gribin bebeğinize bulaşmaması açısından son derece önemli.

4. Odayı sık sık havalandırın

Gerek nefesiniz gerekse öksürüp hapşırırken odaya yayılan damlacıklar, uzun saatler havada asılı kalarak odadaki diğer kişilere kolaylıkla bulaşır. Hele de bebeğinizin bağışıklığı henüz güçlenmediği için damlacıklarla yayılan bu virüsler kolayca etkisini gösterir. Bu nedenle odaları sık sık havalandırın ve ortama temiz hava girmesini sağlayın.

5. Bol su için

Süt üretiminde birinci derecede etkin bir kaynak olan su, aynı zamanda enfeksiyon ajanlarının vücuttan atılmasında da önemli bir rol oynadığı için koruyucu etki sağlar. Bu nedenle grip olursanız da mutlaka emzirmeye devam edin ve bu süreçte bol bol su için.

6. Uykusuz kalmayın

Emzirmek anne için oldukça yorucu bir tempo yarattığından annenin uykusuz kalmaması ve dinlenmesi hem yeterli miktarda sütün oluşması hem de bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklara karşı da direnç oluşturur. Bu nedenle uykusuz kalmamaya, fırsat buldukça şekerleme yapmaya özen gösterin.

7. Bu besinleri mutlaka tüketin

Bağışıklık sistemini güçlendirmek, gribe karşı vücut direncini artırabilmek için sağlıklı beslenmeniz şart. Emzirme döneminde hem gribe karşı korunmak hem de gripseniz kolay atlatmak için bol taze sebze ve meyve, C vitamini içeren besinler tüketin. Proteinden zengin beslenmek süt miktarını artırdığı kadar bağışıklık sistemini de güçlendirdiğinden kırmızı etin yanı sıra haftada 2-3 gün mutlaka mevsim balığı, herhangi bir alerji durumunuz yoksa her gün yumurta tüketin. Bebeğinizin süt alerjisi yoksa evde yapılmış yoğurt, kefir gibi probiyotik içeren besinler de bağışıklık sistemini güçlendirdiği için tüketmeye özen gösterin.