Yazı İçeriği

Hamilelikte grip daha kolay bulaşıyor

Hamilelikte grip akciğer ve kalbi de vuruyor!

Hamilelikte yapılan grip aşısı bebeği de koruyor

Hamilelik döneminde tüm önlemlere rağmen grip olduysanız…

Hamilelikte grip daha kolay bulaşıyor

Her yıl dünya nüfusunun yüzde 10-20’sinin hastalanmasına neden olan bir viral üst solunum yolu enfeksiyonu olan grip virüsü (Influenza A,B,C) esas olarak solunum yoluyla bulaşır ve kış döneminde özellikle hamilelerde en sık görülen enfeksiyon etkeni olur.


Hamilelikte grip daha kolay bulaşıyor

Hamileler, gribe yakalanma konusunda daha fazla risk altındalar. Hamilelikte gribin en önemli nedeni hamilelik süresince bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır. Grip virüsü, bağışıklık sistemi diğer kişilere göre daha zayıf olan hamile kadınlara kolaylıkla bulaşır ve daha ağır seyreder. Hamileliğin özellikle son 3 ayında yüksek ateş ile seyreden gribal enfeksiyonlar; erken doğuma, su kesesinin erken açılmasına, yeni doğanın enfeksiyona maruz kalmasına yol açabilir. Çünkü yüksek ateş, lökositoz ve öksürme ile beraber karın içi basıncın artması gibi durumlarda rahim kasılmaları başlayabilir ve su kesesi zayıf bir noktadan açılabilir. Bu da erken dönemde doğumu başlatır. Dolayısıyla anne adaylarının gripten korunmaları çok önemlidir.

Hamilelikte grip akciğer ve kalbi de vuruyor!

Yapılan çalışmalar hamilelerin gribin komplikasyonları açısından risk altında olduğunu gösteriyor. Hamilelikte grip anne adaylarında; akciğerlerde zatürree, bronşit, akciğer absesi gibi enfeksiyonlara, kalpte de viral enfeksiyon ile streptokok bakterisinin yol açtığı kalp kapakçık iltihabına neden olabiliyor. Hamilelik sırasında grip ve grip benzeri hastalıklarla ilgili bir çalışma yapılmış ve 17 grip sezonu boyunca gribin hamile kadınlar üzerindeki etkisi araştırılmış. Bu çalışmada, hamileliğin 6. ayından sonrasında olan hamilelerin akciğer problemleri nedeniyle hastaneye yatış oranının hamile olmayan, ancak altta ciddi kronik hastalığı olanlar kadar olduğu gösterilmiş. Hamileliğin ileri dönemlerinde risk daha da artıyor. Öyle ki 37-42 haftalık hamile kadınlar, doğum sonrası 1-6 ay geçmiş kadınlara kıyasla özellikle akciğer ve kalp problemleri nedeniyle 5 kat daha fazla hastanede yatma riski taşıyor. Hamile olan astım hastası kadınlar grip sezonunda özellikle hastaneye yatma açısından yüksek risk altındalar.

Hamilelikte yapılan grip aşısı bebeği de koruyor

Hamilelikte gripten korunmak için en etkili önlemlerden birisi aşılanmaktır. Grip aşısı, canlı virüs içermeyen, hamilelikte ve emzirme döneminde kullanılabilen güvenli bir aşıdır. Amerikan Jinekolog ve Obstetrisyenler Birliği 2000 yılı Aralık ayında yayınladığı görüşünde; salgın mevsiminde hamileliğin 2. ve 3. trimesterlerinde olan kadınlara grip aşısı olmalarını öneriyor. Aşı sonrası annede gelişen antikorlar bir miktar bebeğe de geçerek yaşamın ilk aylarında onu da gribe karşı koruyor. Grip mevsimi genelikle kasım-aralık aylarını kapsıyor. Dolayısıyla aşı için en ideal dönemi ekim ayı ile kasım ayı ortasına kadar olan dönem oluşturuyor. Gripten korunmak için alınabilecek diğer tedbirler ise salgın döneminde kapalı yerlerde uzun süre kalmamak, maske kullanmak, elleri sık sık yıkamak ve etkin hijyen sağlamak.

Hamilelik döneminde tüm önlemlere rağmen grip olduysanız…

Hamilelik sürecinde eğer grip olduysanız dikkat etmeniz gereken noktalar:

 En iyi ve en etkili destek tedavisi istirahattir. Mümkünse yatakta birkaç gün istirahat edin.

  • Yatarken başınızı yukarıda tutun. Bunun için 2 veya daha fazla yastık kullanın. Başınızın yukarıda olması geniz akıntısının vereceği rahatsızlığı azaltacaktır.
  • Bulunduğunuz ortamın yeteri kadar sıcak ve iyi havalandırılmış olmasına dikkat edin.
  • Havanın nemli olmasını sağlayın.
  • Günde en az 10 bardak, su ve meye suyundan oluşan sıvı alın.
  • Boğaz ağrısını gidermek için pastil kullanabilirsiniz.
  • Ateş düşürücü amaçlı ilaçlardan yararlanabilirsiniz.
  • Burun tıkanıklığı için tuzlu su ya da okyanus suyundan faydalanabilirsiniz.