Yazı İçeriği

Nefes darlığı ile birlikte geliyorsa

Astımın tek belirtisi öksürük olabilir

Bu sinüzit ‘gıcık’ ediyor

Kronik bronşit balgamlı öksürük yapıyor

Yatınca öksürüğünüz artıyorsa…

Tansiyon ilaçları kuru öksürük nedeni

Akciğer kanseri inatçı öksürük getiriyor

Öksürük neden olur?

Gündelik yaşamda kişiyi zorlayan bir semptom... 8 haftadan uzun sürüyorsa dikkat! Vücut için bir savunma mekanizması olan öksürük, solunum sistemine yabancı ve zararlı cisimlerin alınmasını engelliyor. Fazla salgıyı havayollarından atarak akciğerlerin de korunmasını sağlıyor. Kronik öksürüğe yol açan en önemli etken sigaradır. Çoğu kişi inatçı öksürüğün nedenini sigaraya bağlıyor ve bu yüzden hekime başvurmuyor. Bu da altta ciddi bir hastalık yatıyorsa, tanı ve tedaviyi zorlaştırıyor. Özellikle 8 haftadan uzun süren inatçı öksürük mutlaka araştırılmalı. İşte öksürük nedenleri...


Nefes darlığı ile birlikte geliyorsa

Özellikle uzun süre sigara içmiş 40 yaş üstü kişilerde görülen KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı) sürekli devam eden şikayetler nedeniyle kişilerin yaşam kalitesini çok ciddi şekilde etkiliyor. Ağırlıklı olarak sigara içmiş veya tezek-çalı-gazel yakarak biomass denilen zararlı maddelere maruz kalanlarda görülüyor. Kronik öksürük, nefes darlığı ile birlikte seyrediyor. Bu kişilerde öksürüğün düzelmesi için bronşları genişletici ilaçlar kullanılıyor.

Astımın tek belirtisi öksürük olabilir

İnatçı öksürüğe yol açan astımda, hırıltı ve nefes darlığı da görülüyor. Ancak, bazı astımlı kişilerde öksürük tek belirti olabiliyor. Bu kişiler derin nefes aldıklarında, sıcak-soğuk hava değişiminde veya parfüm, temizlik deterjanları gibi kokulara maruz kaldıklarında öksürük gelişiyor. Ataklar şeklinde gelen bu öksürük inflamasyondan kaynaklanıyor ve kişinin durumuna göre bir tedavi uygulanıyor.

Bu sinüzit ‘gıcık’ ediyor

Kronik öksürük en fazla üst hava yolu ile ilişkili nedenlere bağlı olarak ortaya çıkıyor. Bunların başında da alerjik veya yıl boyu süren rinit ve enfeksiyöz sinüzit geliyor. Gerek alerjik rinit, gerek yıl boyu süren rinitte burunda kaşıntı ve hapşırık en belirgin şikayetler arasında yer alıyor. Enfeksiyöz sinüzitte ise baş ağrısı ve geniz akıntısının yanında gıcık şeklinde öksürük gözleniyor.

Kronik bronşit balgamlı öksürük yapıyor

Sigara kullananlarda veya zararlı gazlara maruz kalanlarda sık olarak kronik bronşit görülüyor. Kişilerde balgam çıkarma çok belirgin oluyor ve kronik öksürük yapan diğer nedenler dışlanarak tanısı konuluyor.

Yatınca öksürüğünüz artıyorsa…

Kronik öksürük yaratan bir diğer önemli sorun ise gastroözefajiyal reflü. Göğsün ön orta hattında yanma olması ve ağıza acı su gelmesi gibi belirtilerle kendini gösteren reflü, kişinin yaşam kalitesini etkileyen sorunlardan biri. Ağır ve yağlı yemekler, çay, kahve veya çikolata tüketimi sonrasında şikayetlerin arttığı reflü olan kişilerde öksürük özellikle yatınca artıyor. Kişinin diyetine dikkat etmesi, gece yatmadan en az 45 dakika önce herhangi bir şey yememesi ve 2 yastıkla yatması semptomları azaltıyor. Bu kişilerde yaşam standardının değiştirilmesi ve mide koruyucu ilaçlara başlanmasıyla öksürüğün önüne geçilebiliyor.

Tansiyon ilaçları kuru öksürük nedeni

Hipertansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlarından bazıları da kronik öksürüğe yol açabiliyor. Özellikle bu ilaçları ilk defa kullanan kişilerde, tedavi başladıktan bir süre sonra öksürük görülebiliyor. Kuru yani balgamsız olarak yaşanan öksürük, bazı kişilerde ilacın kullanılmasının bırakılmasını takiben 1-4 hafta içinde ortadan kalkarken, bazı kişilerde ise bu sürenin uzadığı görülüyor. Bu kişilerin, hipertansiyon açısından takiplerini yapan hekime başvurmaları gerekiyor. Tek çözüm ilaçlarının başka bir hipertansiyon ilacı ile değiştirilmesi oluyor.

Akciğer kanseri inatçı öksürük getiriyor

Özellikle erken tanının yaşam süresi üzerinde doğrudan etkisi bulunan akciğer kanseri de inatçı öksürüğe yol açan en önemli hastalıklardan biri. Yaşam kayıpları açısından da son derece önem taşıyan akciğer kanserinin tüm semptomlarının ciddiye alınması ve hemen hekime başvurulması gerekiyor. Bu kişilerde öksürük genellikle balgamlı veya kuru şekilde ortaya çıksa da bazı kişilerde öksürükle birlikte kanlı balgam da görülebiliyor. Daha nadir yaşanan tüberküloz, akciğer romatizması, meslekle ilişkili nedenler ve akciğer tansiyonu yüksekliği de yine kronik öksürüğe yol açabiliyor.