Yazı İçeriği

İleri yaşlarda can kaybına neden olabilir

Hepatit A belirtileri

Destek tedavisi iyileşme sürecini konforlu hale getiriyor

Sindirimi kolay yiyeceklerle beslenmeye başlamalı

Hepatit A ‘dan korunmak için bu önerilere kulak verin

Hepatit A aşısı için en ideal dönem bebeklik

Aşı yüzde 100 koruma sağlıyor

Ülkemizde Hepatit A önemli bir sağlık sorunu

Ergenlikteki Hepatit A can kaybına neden olabiliyor

Hepatit A aşısı ihmale gelmez

Karaciğerde çeşitli sorunlara yol açan Hepatit'in pek çok türü bulunur. Kolayca bulaşıp enfekte olan ancak çoğu zaman belirti vermeyen verse bile grip belirtilerine benzemesi nedeniyle çok da fark edilmeyen Hepatit A’dan bebeklik döneminde yapılacak aşılarla korunmak mümkün.


İleri yaşlarda can kaybına neden olabilir

Hastalık, Hepatit A virüsünün karaciğerde meydana getirdiği akut iltihaplanma sonrasında oluşuyor. Hastaların çok büyük bir çoğunluğu bu hastalığı ayakta ve ne olduğunu anlamadan geçirebiliyorlar. Ancak zaman zaman hastanın hastaneye yatırılması da gerekebiliyor. Karaciğerde tümör oluşumuna neden olmayan Hepatit A, nadiren de olsa özellikle ileri yaşlarda ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.

Hepatit A belirtileri

 • Ateş, titreme ve halsizlik gibi gripte görülen sorunlar,
 • İştahsızlık,
 • Bulantı,
 • Sarılık (gözlerin ve derinin sararması),
 • Karın ağrısı,
 • Dışkı renginin açılması,
 • Yorgunluk,
 • İdrar renginin koyulaşması.

Bu belirtilerin hepsi bir arada olabileceği gibi hiç biri olmadan hastalık sessiz bir şekilde de ortaya çıkabiliyor.

Destek tedavisi iyileşme sürecini konforlu hale getiriyor

Hepatit A’nın belirli bir tedavisi bulunmuyor. Ancak destek tedavisi ile hastalığın çok daha rahat atlatılması sağlanabiliyor. Destek tedavisinde hastaya B ve C vitamin takviyesi yapılabiliyor. Ayrıca bulantı ve kusma gibi sorunlar yaşanıyorsa ilaç ve sıvı takviyesi serumla verilebiliyor.

Sindirimi kolay yiyeceklerle beslenmeye başlamalı

Destek tedavisinin yanı sıra bu dönemdeki beslenme düzeni de hastalığın seyrinde büyük bir etkiye sahip. Doğru yapılan diyet, hastanın kendini çok daha iyi hissetmesini sağlıyor. Hastalar ilk günlerde iştahsız oluyor. Bu dönemde hastaya yeme konusunda ısrarcı davranılmamalı. Hastaya sindirimi kolay; meyve suyu, açık çay, süt, çorba, kızarmış ekmek ve yoğurt gibi besinler vermek gerekiyor.

Hepatit A ‘dan korunmak için bu önerilere kulak verin

Hepatit A, kişiden kişiye ağız yolu ya da cinsel ilişki ile bulaşıyor. Virüs bulaşmış gıda ve sular hastalık açısından büyük bir risk oluşturuyor. Özellikle doğru bir şekilde yıkanmayan ve çiğ tüketilen salata ya da meyve gibi besinlerle, iyi pişmemiş deniz ürünleri Hepatit A’nın bulaşmasında büyük rol oynuyor. Ayrıca kişisel hijyenin yeterli olmadığı, kalabalık ortamlarda da hastalığın yayılma riski yüksek.

Hepatit A’dan korunmak için şu bazı önlemler almak mümkün. Bunlar;

 • Dış mekanlarda yenilen bu tip yiyeceklere mutlaka dikkat etmek ve mümkünse tüketmemek.
 • Salata ya da meyveyi iyice yıkamak ve sirkeli suda bekletmek.
 • Hastalığın yaygın olduğu bölgelere gitmeden önce aşı olmak.
 • Çocukluk döneminde aşı olmak.

Hepatit A aşısı için en ideal dönem bebeklik

Hepatit A’nın hastaları etkileme oranı yaşa göre değişiklik gösteriyor. Öyle ki hastalıktan etkilenme oranı 5-9 yaş grubunda yüzde 33, 10-14 yaşta yüzde 44’ken, 30-39 yaş grubunda bu rakam yüzde 90’lara kadar ulaşıyor. Çocukluk döneminde ayakta atlatılabilen bu hastalık ileri yaşlarda ölüme bile neden olabiliyor. Hastalığın ileri yaşlarda daha fazla görülmesi ve tehlikeli seyir izlemesi aşının çocukluk döneminde yapılmasını gerekli hale getiriyor.

Aşı yüzde 100 koruma sağlıyor

Bebeklerin aşı takviminde de yer alan Hepatit A, 18 ve 24. ayda olmak üzere iki doz olarak uygulanıyor. Bebek ilk dozdan sonar yüzde 94, ikinci dozdan sonra ise yüzde 100 koruyuculuk sağlıyor. Bebeklik döneminde yaptırılan bu aşının ileriki yıllarda tekrar edilmesi gerekmiyor.

Ülkemizde Hepatit A önemli bir sağlık sorunu

Küreselleşen dünyada aran nüfus artışı ile birlikte bulaşıcı hastalıklardan korunabilmenin tek yolu, aşılanmadan geçiyor. Ülkemizde Hepatit A, ciddi ve önemli bir sağlık sorunu. Sağlık Bakanlığı’nın takvimine girmeden önce de Hepatit aşısı bebeklik döneminde uygulanıyordu. Ancak takvime girmesiyle birlikte artık tüm aileler bebeklerine bu aşıyı yaptırabilecek. Bu sayede Türkiye’de görülen Hepatit A oranlarında düşüş yaşanacak.

Ergenlikteki Hepatit A can kaybına neden olabiliyor

Ülkemiz Hepatit A enfeksiyonu açısından 2000’li yılların başında hastalığın yüksek görüldüğü ülkeler arasında yer alıyordu. Tüm dünyada hijyen şartlarında yaşanan düzelmeler, sosyoekonomik koşullardaki iyileşme çocuklarda Hepatit A virüsünün dolaşımında azalmaya neden oldu. Dünyanın çeşitli bölgelerinde yapılan çalışmalar ise Hepatit A virüsünün bulaşma yaşının çocukluktan ergenliğe kaydığını gösteriyor. Ülkemizde yapılan bir araştırmada ise hijyen kurallarına dikkat etmeyen kişilerin büyük bir çoğunluğunda 25 yaşından sonra Hepatit A hastalığı antikorunun yüzde 100 olduğu ortaya çıktı. Bu durumda çocukluktaki kadar masum olmayan ağır hepatit tablosu yaşanıyor. Buna “HAV paradoksu” deniyor. Erişkinlerde ağır gözlenen Hepatit A can kayıplarına neden oluyor.