Yazı İçeriği

İliotibial bant sürtünme sendromu neden olur?

İliotibial bant sürtünme sendromu tedavisi

İliotibial bant germe egzersiz örnekleri

İliotibial bant sürtünme sendromu hakkında bilmeniz gerekenler

İliotibial bant (ITB), leğen kemiğinin dış kısmından dizin dış yanına kadar uzanan bir banttır. Dizin hareketi sırasında bu bandın sürtünmesi sonucu iliotibial bant sürtünme sendromu oluşur. Bant, yürürken kalça kemiğini, kalça eklemi oyuğunda dengede ve sabit tutar. İliotibial bant, yere basarken dizin ilk 1/3’lük kısmında aktif olarak çalışır. Bu kas, kıvrılma ve açılma hareketleri esnasında dizin üst kısmında öne-arkaya doğru hareket eder.


İliotibial bant sürtünme sendromu neden olur?

İliotibial bant sürtünme sendromu, dizin özellikle hafif büküldüğü (dizin 20-35 derece arası büküldüğü) durumlarda meydana gelir. Bu da düşük tempolu koşulardır. Koşu hızı ne zaman artarsa, dizin daha çok bükülmesine bağlı olarak ağrı azalır. Bu ağrının koşu sırasında kasların aktifleşme sırasında oluşan değişiklikler nedeniyle hissedilir.

İliotibial bant sürtünme sendromu tedavisi

Hastalığın tedavisinde öncelikle ağrı kontrol altına alınmaya çalışılır. Bu amaçla kişiye özel de olsa tedavide buz uygulaması, ağrı oluşturmayan düzeye kadar aktivite kısıtlaması ve ağrı, ödem giderici ilaçlar verilebilir. Ayrıca olayın iliotibial bant sürtünme sendromunu tetikleyen nedenler var (ITB kısalığı, düztabanlık, kötü koşu tekniği, bacak kısalığı gibi) ise bu durumların bulunması ve onarılması gerekebilir. Sorunlu kasların germe egzersizi ile uzatılması ve kuvvet egzersizleri ile de güçlendirilmesi tedaviye eklenebilir.

İliotibial bant germe egzersiz örnekleri

Koşu: Egzersize çoğu bacaklarda görülen spor yaralanmalarında olduğu gibi düşük tempolu koşu ile başlanır. Ancak bu egzersiz bazı kişilerde şikâyetleri azaltmak yerine artırabilir. Koşu egzersizi sırasında yokuş aşağı koşudan uzak durmak da gerekir.

Geri dönüş: İliotibial bant sürtünme sendromu bulunan kişilerin çok büyük kısmı genellikle 6 haftada geri dönme egzersizini yapabilir. Başlangıçta tepe antrenmanından, düşük tempo koşudan, yokuş koşusundan uzak durak gerekir.