Yazı İçeriği

Karın Germe Ameliyatı Sonrası

Karın Germe Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

Liposuction ile Birlikte Uygulanabilir mi?

Karın Germe Ameliyatı Çatlaklar İçin Yapılabilir mi?

Karın Germe Ameliyatı Yazın Uygulanır mı?

Abdominoplasti Kimler İçin Sakıncalı?

Obezite Sonrası Karın Germe Ameliyatı

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) Nedir?

Karnın kesilerek şekillendirmesi amacıyla yapılan karın germe ameliyatı (abdominoplasti), kadınların daha çok hamilelik sonrasında başvurduğu bir estetik cerrahi operasyonudur. Hamilelik sırasında alınan fazla kilolar nedeniyle karın bazen eski şekline dönemeyebilir ve sarkmalar oluşabilir. Bunun için de karın germe ameliyatı sıklıkla tercih edilir. Karın germe ameliyatında karın bölgesinin dış kısmına işlem uygulanırken karın içerisine girilmez ve uğraşılan dokular yalnızca sarkan dokulardır.


Karın Germe Ameliyatı Sonrası

Karın germe ameliyatından sonra yaşananları ve yapılması gerekenleri şöyle sıralayabiliriz…

  • Kişi genellikle ameliyattan 3-4 saat sonra yemek yiyebilir, yürüyebilir ve ertesi gün taburcu olur.
  • Karın germe operasyonundan sonra kişilerin üç hafta boyunca gece-gündüz korse takmaları istenir. Üç haftadan sonra ise gündüzleri takmak yeterlidir.
  • Operasyon sonrası hastalara, karın bölgelerindeki gerginlikten dolayı, yatakta dümdüz yatmak yerine bacaklarını hafifçe karınlarına çekerek yatmaları önerilir. Yan dönerek de yatabilirler. Yatağın ortopedik olması şartı yoktur.
  • Ani kasılmalar, ağır kaldırmak, ani refleksli hareketler yapmak karın içi basıncını artırır. Bu basıncın artması karnın iç duvarını sağlamlaştırmak amacıyla atılan dikişleri zorlayabilir. O nedenle bu tarz hareketlerden kaçınmak gerekir.
  • Bandajlar çıkar çıkmaz hastalar banyo yapabilir. Bandaj yerine korse kullanıldıysa ertesi gün banyo yapmakta sakınca yoktur. Sert su darbelerinden ameliyat bölgesini koruyarak banyo yapılabilir.
  • Karın germe operasyonunda, içeride normal dikiş, dışarıda ise kendiliğinden eriyen dikiş kullanılır. İzleri azaltmak amacıyla, ameliyat sonrası ikinci haftadan itibaren kullanılması için kremler önerilir. Bunlar hastanın yapısına göre kortizonlu, silikonlu kremler olabilir. İki ay boyunca günde bir-iki kez kullanmaları gerekir.
  • Özellikle karın kaslarına müdahale edildiyse operasyondan sonra ilk 6 hafta kişiye karın egzersizi önerilmez. Çünkü bu karın içi basıncını artırabilir. Karın germe ameliyatlarından sonra özellikle yürüyüş önerilir. 
  • Hastadan özellikle yürüyüş yapması istenir.

Her yapıya göre değişmekle birlikte tam iyileşme 3 ay ile 9 ay arasında değişir. İşlemden sonra genellikle cilt iyileşmesi 10-15 gün, karnın şekillenmesi ise 3-4 ay sürer. 6 aydan sonra da vücut son şeklini alır.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

Ameliyat sırasında, içerideki kaslara müdahale edilmesi halinde ameliyattan sonra iz kalabilir. Bu iz, genellikle iç çamaşırının içinde kalır ve belli olmaz. Göbeğin kenarında da bir iz olabilir ama göbek çukurunda kaldığı için bu iz de fark edilmez.

Liposuction ile Birlikte Uygulanabilir mi?

Bu operasyonla birlikte liposuction (yağ aldırma) yöntemi de uygulanabilir. Çünkü karın germede karnın ön ve yan kısmı şekillendirilirken, özellikle bel kısmı kilolu insanlarda çıkıntılı kalabilir. Liposuction ile bel kısmı karın yapısına uygun olarak şekillendirilebilir.

Karın Germe Ameliyatı Çatlaklar İçin Yapılabilir mi?

Derinin fazla genişlemesi nedeniyle karın bölgesinde derin çatlaklar da oluşabilir ve deri esnekliğini kaybeder. Bu gibi durumlarda da deforme olmuş deriyi yok etmek için karın germe ameliyatı tercih edilir. Ancak bunun için karında mutlaka sarkma da olması gerekir. Çünkü çatlak kısımlar alındığında kalan cildin o bölgeyi kapatması için esnek olması önemli. Yani karındaki çatlaklar derinin izin verdiği kadar kapatılabilir. Çok parça çıkartılırsa kişi, öne doğru eğilirken sorun yaşayabilir. Karın sarkık olmadan bu ameliyat yapılırsa yara iyileşmeyebilir ya da göbek deforme olabilir.

Karın Germe Ameliyatı Yazın Uygulanır mı?

Karın germe ameliyatlarıyla ilgili en çok merak edilen konulardan biri de ameliyatın zamanıdır. Operasyon, yazın yapılabilir ancak ameliyat izi güneşle direkt temas etmemelidir. Buna dikkat edilirse genellikle bir sorun yaşanmaz. Bölge açıkta kalacak olursa, yüksek koruma faktörlü bir güneş kremi sürülmeli. Ancak ameliyattan sonra korse giyme ihtiyacı duyulursa sorun oluşabilir. Çünkü yaz mevsiminde korse kullanımı, sıcaktan dolayı olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Abdominoplasti Kimler İçin Sakıncalı?

Karın kaslarında sorun olmayan kişilere ameliyat uygulamak yanlış olabilir. Kronik hastalığı olanlara da bu ameliyat uygulanmamalı. Bu ameliyat doğum yapmamış kadınlara da önerilmez. Çünkü hem kaslara hem de cilde müdahale yapılacaksa karın cildinin yarısı çıkarılır, kaslar daralır, karın genişleyemeyeceği için hamilelik döneminde çatlaklar çoğalabilir ve bu da hamilelikte sorun yaşanmasına neden olabilir.

Obezite Sonrası Karın Germe Ameliyatı

Çok fazla kilo almış ve zayıfladığı için karın bölgesinde sarkma oluşmuş kişilere, morbid obezite sorunu olan (vücut kitle indeksi 40’ın üzerine çıkan kişiler) uygulanabilir. Obezite sorunu olan kişilere yapılan bu operasyonda amaç estetik iyileştirmeden ziyade hayatı kolaylaştırmadır. Çünkü bu kişilerde kimi zaman, karın çok fazla sarktığı için kişi yürüyemeyebilir ve genel ihtiyaçlarını karşılayamayabilir.