Yazı İçeriği

Kasık ağrısı nedenleri

Kasık ağrısı varsa muayene nasıl yapılır?

Kasık ağrıları hangi branş doktorları tarafından araştırılır?

Kasık ağrısı, özellikle bacak ve ayağın yoğun kullanıldığı sporla uğraşan kişilerde görülür. Başta futbol olmak üzere, bacakların yoğun olarak kullanıldığı tüm spor branşlarında kasık ağrılarına çok sık rastlanır. Diz ve ayak bileği yaralanmalarına kıyasla daha az görülse de kasık ağrılarında tedavi ve spora geri dönüş süreci uzun sürebilir.


Kasık ağrısı nedenleri

Kasık ağrısı, bel bölgesindeki sorunlardan kaynaklanabileceği gibi, kasık fıtığı, ürolojik enfeksiyon ve kasık bölgesi kaslarındaki yırtık veya kuvvetsizlikten de olabilir. Dolayısıyla kasık ağrısı olan sporcuların birden çok doktor tarafından muayene edilmesi ve birtakım tetkiklerle değerlendirilmesi gerekir. Kasık bölgesi ağrıları, ortopedist, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı, spor hekimi, genel cerrahi, kadın hastalıkları ve üroloji uzmanlarını ilgilendirebilir. Kasık ağrısına zemin hazırlayan nedenler şöyle sıralanabilir:

  • Yaşın ilerlemesi 
  • Erkek olmak
  • “Core” diye nitelenen karın-kalça kaslarının kuvvetsizliği
  • Dayanıklılık ve esneklik yetersizliği
  • Bacakların uzunluklarının farklı olması, ayak basma sorunları (düz veya yüksek taban)
  • İnguinal (kasık) kanalın zayıflığı

Kasık ağrısı varsa muayene nasıl yapılır?

Spora bağlı kasık ağrıları, özellikle bacağın yoğun olarak kullanıldığı branşlarla uğraşan sporcularda çok sık görülür. Kasık ağrısına tanı koyulurken, ilk önce sporcudan ağrının nasıl başladığının (akut, kronik başlangıç, travmanın olup olmadığı, vb.) iyi öğrenilmesi gerekir. Ardından kasık ağrısına neden olabilecek diğer hastalıklar göz önünde bulundurularak muayene yapılır. Hastadan öğrenilen öykü ve yapılan muayene doğrultusunda manyetik rezonans (MR), ultrasonografi, röntgen, bilgisayarlı tomografi gibi tetkikler istenebilir. Bunlar içinden MR, hem yumuşak dokuyu hem de kemikte yeni oluşmuş sorunları gösterebilme yetisinden dolayı ayrı bir öneme sahiptir.