Yazı İçeriği

1. Mükemmel bir duruş için plank

Plank hareketi nasıl yapılır?

2. Çömelme pozisyonu: Squat

Squat hareketi nasıl yapılır?

Vücudunuza şekil veren hareketler: Plank ve squat

Egzersiz yapmak istiyorsunuz ama nereden başlayacağınızı bilemiyor musunuz? Birçok egzersiz çeşidi bulunur. Vücudunuzdaki birden fazla kası çalıştırarak hem sıkı bir beden kazanabilirsiniz hem de dik bir duruş (postür) sağlayabilirsiniz. Bunun için tavsiye edilen özellikle 2 egzersiz mevcut. İşte bu egzersizler ve yapılış şekilleri…


1. Mükemmel bir duruş için plank

Plank, yalnızca vücut ağırlığı ile yapılır ve temel egzersiz pozisyonları arasında olumlu sonuçlar verir. Plank hareketi yalnızca core (karın bölgesindeki kas grupları) kaslarınızı geliştirmekle kalmaz; aynı zamanda kol, omuz, bacak ve sırt bölgesindeki yan kas gruplarını da çalıştırır.

Plank hareketi nasıl yapılır?

  • Şınav çeker gibi yüz üstü uzanın.
  • Dirseklerinizi kollarınız 90 derecelik bir açıda duracak şekilde kırarak yere koyun. Bu pozisyondayken yere, yalnızca dirsekleriniz, kolunuzun ön kısmı ve ayak parmaklarınızın uçları değmeli.
  • Vücudunuz düz bir çizgi halinde ve gergin bir şekilde durmalı.

2. Çömelme pozisyonu: Squat

Squat egzersizi vücuda form kazandırır, kas yoğunluğunu arttırıp dengeye sokar ve tüm sportif aktivitelerde sonuç almayı sağlar.

Squat hareketi nasıl yapılır?

  • Vücudunuz dik ve ayaklarınız omuz genişliği kadar açık olsun.
  • Bu konumda nefes alın ve vücut öne eğilmeden, bacaklarınız ile yer arasında 90 derecelik bir açı oluşturuna kadar çömelin.
  • Nefes verin ve dik konumuza (başlangıç durumunuza) dönün.

Egzersiz sırasında omurganın zarar görmemesi için vücut dikliğini korumaya dikkat edilmesi, bacak ve kalça kaslarının da egzersiz devam ederken gevşetilmeden çalışılması gerekir.

Bu egzersizler kaslarınızı güçlendirirken vücudunuza iyi bir şekil verir. Zorlayıcı olabilen bu egzersizleri yaptıkça zamanla alışarak daha kolay yapabilirsiniz.