Yazı İçeriği

Mutlaka C vitamini alın

Sarımsağı yemek piştikten sonra ekleyin

Kokularını boş verip yiyin

Haftada 2 öğün ızgara balık

Çorbalarınıza 1 tatlı kaşığı zerdeçal ekleyin

‘Sağlıklı’ deyip bol zeytinyağlı yemeyin

Hem tok tutuyor hem koruyor

Hamur işlerinden uzak durun

Meme kanserine karşı kalkan olan besinler

Hareket etmenin hayatınızda ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu biliyor musunuz? Bilsek de ne kadar hareket ediyoruz? Hareketsizlik, özellikle ofis ortamında çalışan pek çok kişinin muzdarip olduğu şey. Bir de hatalı beslenme alışkanlıkları eklendiğinde pek çok hastalığa davetiye çıkarıyoruz. Kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden meme kanseri, hatalı beslenmenin sonucu olan yağlanma artışı ile doğru orantılı. Meme kanserine karşı egzersizle yağ oranını azaltın ve doğru beslenmeyi benimseyin. Meme kanserinden korunmak için size destek verebilecek besinleri de öğünlerinizde düzenli olarak tüketin. 


Mutlaka C vitamini alın

Antioksidan vitaminler grubundan olan C vitamininin yetersiz alınmasının kanser oluşumu ile ilgili olabileceği düşünülüyor. Her gün portakal ve greyfurt gibi turunçgiller, domates ile biber gibi sebzelerin herhangi birini beslenme listenize mutlaka ekleyin.

Sarımsağı yemek piştikten sonra ekleyin

Bilimsel çalışmalar, sarımsağın kalp-damar hastalıklarından koruyucu, bağışıklığı güçlendirici, ve kanserden koruyucu olduğunu gösteriyor. Bu olumlu etki sarımsaktaki ‘allisin’ adı verilen bir bileşenden geliyor. Allisinin etkinliği için sarımsağın ezilip, çiğ yenilmesi gerekiyor. Sarımsağı yemeklerle birlikte pişirmek yerine ezerek pişen yemeğe sonradan eklemeyi deneyebilirsiniz.

Kokularını boş verip yiyin

Tüm sebzeler antioksidan içerikleri sayesinde kansere karşı koruyucu özelliğe sahipler. Özellikle de keskin kokusu ve tadı ile bilinen brokoli, karnabahar ve lahana gibi kükürtlü sebzeler anti-kanser özellikleriyle ön plana çıkıyor. Yapılan çalışmalar, bu sebzelerin içerdikleri glukozinolat adı verilen bileşik sayesinde, çeşitli organlarda kanseri durdurucu etkiye sahip olabileceğini de göstermiş. Bu nedenle; özellikle mevsiminde bu sebzeleri sofranızdan eksik etmemeye özen gösterin.

Haftada 2 öğün ızgara balık

Genel sağlığımız üzerine birçok olumlu etkisi olduğunu bildiğimiz balık, meme kanserinden korunmada da olmazsa olmaz yiyeceklerden biri. Ancak, balıktan maksimum yarar sağlamak için bu formülü uygulamasınız: Haftada en az 2 kez balık tüketmeli, ızgara veya buğulama gibi doğru pişirme yöntemi uygulamalı, füme şeklinde olan işlenmiş balıkları tercih etmemelisiniz.

Çorbalarınıza 1 tatlı kaşığı zerdeçal ekleyin

Zerdeçal kendisine sarı-turuncu rengini veren kurkumin sayesinde eklem iltihaplanması ve kalp hastalıkları gibi birçok farklı hastalık türüne karşı kullanılabiliyor. Kanser hücrelerinin de büyümesini ve yayılmasını engellediği düşünülen zerdeçalı günde 1 tatlı kaşığı kadar kullanabilirsiniz. Zerdeçalı salata, yoğurt ve çorbalara ekleyebilirsiniz.

‘Sağlıklı’ deyip bol zeytinyağlı yemeyin

Zeytinyağı içerdiği E vitamini sayesinde hem kanser oluşumunu engelliyor, hem de bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Yağ tercihinizi zeytinyağından yana kullanarak bu olumlu etkilerden faydalanabilirsiniz. Ancak, bir besin ne kadar sağlıklı olursa olsun porsiyon kontrolü yapmanın önemli olduğunu unutmayın ve zeytinyağı kullanım miktarlarınızı gözden geçirin.

Hem tok tutuyor hem koruyor

Meme kanserinden korunmak için normal vücut ağırlığında olmak önemli. Kuru baklagiller bu noktada bizlere yardımcı olan yiyeceklerin başında geliyor. Kuru fasulye, nohut, mercimek gibi baklagiller içerdikleri posa sayesinde kan şekerinin dengelenmesine yardım ediyor ve tokluk süresini uzatıyor. Aynı zamanda bitkisel protein kaynağı olan bu grubu haftada 2-3 kez ister sıcak bir sulu yemek olarak isterseniz haşlanmış şekilde salatalarınıza ilave ederek tüketmenizde fayda var.

Hamur işlerinden uzak durun

Yüksek şeker ve/veya yağ içeren hazır kek, kurabiye, tatlı, dondurma vb. tüm yiyecekler boş kalori kaynaklarıdır. Boş kalori kaynakları hem kilo artışına neden olarak kanser oluşumunu dolaylı yoldan etkiliyor, hem de yüksek şeker içeriği nedeniyle oluşan kanser hücrelerinin büyümesini hızlandırıyor. Bu tarz yiyecekleri olabildiğince azaltmanız mümkünse hiç tüketmemeniz gerekiyor.