Yazı İçeriği

1. Meme kanserine karşı sağlıklı beslenin ve sağlıklı kilonuzu koruyun

2. Fiziksel olarak aktif olun ve düzenli egzersiz yapın

3. Sigarayı bırakın, gerekirse destek alın

4. Uyku düzeninize dikkat edin

5. Alkolden uzak durun

6. Yıllık taramanızı yaptırın

7. Emzirme

8. Gerekirse danışmanlık alın

9. Gereksiz hormon ilaçları kullanmayın

Meme kanserine karşı 9 tedbir

Meme kanseri kadınlarda sık görülen bir kanser türü. İhmal edilmesi halinde önemli sonuçlar doğurabiliyor. Gerekli kontrollerin düzenli yapılması ve yaşam tarzınıza ilişkin bazı basit tedbirlerle tehlike çok büyük ölçüde bertaraf edilebiliyor. 


1. Meme kanserine karşı sağlıklı beslenin ve sağlıklı kilonuzu koruyun

Obezite özellikle hormon duyarlı meme kanseri riskini artırıyor. Vücuttaki fazla yağ dokusu östrojeni artırarak meme kanseri açısından risk oluşturuyor. Yapılan çalışmalar Akdeniz diyetinin meme kanseri riskini azalttığına işaret ettiğinden, günde en az 3 porsiyon mevsiminde sebze ve meyve, lifli gıdalar tüketmek gerekiyor. İşlenmiş gıdalardan, yağlı yiyeceklerden ise uzak durun.

2. Fiziksel olarak aktif olun ve düzenli egzersiz yapın

Yapılan çalışmalar; obeziteden bağımsız olarak fiziksel aktivite ve haftada en az 3 gün 40 dakika yapılan egzersizin meme kanserine karşı koruyucu olduğunu ortaya koyuyor.

3. Sigarayı bırakın, gerekirse destek alın

Sigara, meme kanseri için de risk faktörü. Elektronik sigaralar da dahil olmak üzere her türlü tütün türevinden uzak durun. Eğer sigara içiyorsanız en kısa zamanda bırakmak üzere danışmanlık alın.

4. Uyku düzeninize dikkat edin

Dünya Sağlık Örgütü, uyku düzensizliğini kanserojen etkiler arasında sayıyor. Gece vardiyasında çalışan kadınlarda yapılan çalışmalar bu kadınlarda meme kanseri riskinin arttığını gösteriyor. Uyku sırasında salınan bir hormon olan melatoninin kansere karşı koruyucu olduğu yönünde kanıtlar giderek artıyor.

5. Alkolden uzak durun

Düzenli olarak günde 2-3 kadeh alkol tüketen kadınlarda meme kanseri riski yüzde 20 artıyor. Günde bir kadeh alkol tüketenlerde bile riskin yüzde 7 oranında arttığı gösterilmiştir. Son birkaç yılda uluslararası onkoloji cemiyetleri, Dünya Sağlık Örgütü alkol kullanımına giderek daha çok dikkat çekiyor ve uyarılarda bulunuyor.

6. Yıllık taramanızı yaptırın

40 yaş üzerindeyseniz hiç yakınmanız ve aile öykünüz olmasa dahi yıllık taramanızı yaptırın. Erken tanı hayat kurtarıyor. Yıllık muayene, mamografi ve ultrason ile tarama programlarında meme kanseri tanısı alan her beş kadından biri kurtarılıyor.

7. Emzirme

Yapılan çalışmalar; erken yaşta bebek sahibi olmanın ve bebeği emzirmenin meme kanserine karşı koruyucu olduğunu ortaya koyuyor. Emzirme sürecinde meme dokusu daha düşük oranda östrojene maruz kalıyor ve emzirme süresi arttıkça koruyuculuk artıyor.

8. Gerekirse danışmanlık alın

Ailenizde özellikle de birinci ve ikinci derece yakınlarınızda meme kanseri hikayesi varsa tarama açısından genetik danışmanlık almak faydalı. Özellikle meme kanseri ile ilişkisi olduğu bilinen ve kuşaklar boyunca aktarılabilen bazı gen mutasyonu taşıyıcılarında meme kanseri ortaya çıkmadan önce alınabilecek koruyucu önlemler mevcut.

9. Gereksiz hormon ilaçları kullanmayın

Gereksiz hormon ilaçları kullanmayın. Hormonal tedavilerinin çok dikkatli, yakın hekim kontrolünde yapılması gerekiyor. Fertilite tedavilerinin ve hormon replasmanı tedavilerinin yakın hekim gözetiminde yapılması riski azaltmıyor. Uzamış tedavilerden kaçının. Bu dönemde mamografik ve ultrasonografik takiplerin de daha özenli yapılması gerekiyor.