Yazı İçeriği

Obezite ne demek?

Kadınlarda kalçadan, erkekler göbekten yağlanıyor

Kadınlarda obezite ameliyatı daha kolay

Obezite ameliyatı sonrası deri sarkmaları

Obezite kadınlarda daha çok görülüyor

Obezite ameliyatı cinsel hayatı nasıl etkiliyor?

Obezite ameliyatı sonrası

Mideniz yeniden genişleyebilir

Obezite nedir?

Aşırı kilo kadınları da erkekleri de aynı hissiyata sürüklüyor. Estetik kaygılar, utanma, mutsuz bir yaşam… Obezite, sağlık açısından büyük risk teşkil ederken, hem kadınları hem de erkekleri hemen hemen aynı şekilde etkiliyor. Obezite ameliyatı ile sağlığına kavuşan kişilerin özgüvenleri yerine gelirken sosyal yaşamlarında da büyük değişimler görülüyor. Modern çağın hastalıklarından obezite tedavisinde cerrahi operasyon geçiren kadın ve erkekler yeni bir hayata ‘merhaba’ deseler de iki cinsin obezite hastalığında bazı farklılıklar olabiliyor. İşte kadın ve erkek obezitesinde görülen farklar...


Obezite ne demek?

Gerek dünyada gerekse Türkiye’de görülme sıklığı hızla yaygınlaşan obezite, vücut kitle indeksinin 30’un üzerinde olması anlamına geliyor. 35-40 arası olup ona eşlik eden diyabet, hipertansiyon gibi bir hastalık varsa ya da vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde ise ve beslenme ve spor desteğine rağmen düzelme sağlanamıyorsa obezite ve metabolik cerrahinin gündeme gelmesi gerekiyor.

Kadınlarda kalçadan, erkekler göbekten yağlanıyor

Erkeklerde çoğunlukla yağ dağılımı eşit olmuyor. Bacaklar ve kollar normale yakın olsa da yağlanma çoğunlukla vücudun üst kısmında, bel çevresinde, göbek etrafında oluyor. Kadınlarda ise yağlanma göbek bölgesi ve altında, kalçalar, bacaklar, basen bölgesinde ya da daha homojen şekilde oluyor. Obezite her iki cinste de; kalpten kansere birçok tehlikeli hastalığa yol açabilse de; yağlanmanın göbek bölgesinde odaklandığı erkeklerde kalp hastalıkları riski önemli oranda artıyor. Kadınlarda ise fazladan meme kanseri ve jinekolojik kanserlere zemin hazırlıyor.

Kadınlarda obezite ameliyatı daha kolay

Kadınlarda genellikle obezite ameliyatları teknik olarak daha kolay oluyor. Erkeklerin yağlanması, ağırlıkla göbek bölgesi ve üzerinde olduğu için ameliyat edilecek alan da bu yağlardan çok etkileniyor ve bazen ameliyatın teknik olarak zorlu geçmesine neden oluyor. Kadınlarda ise yağ dağılımı daha homojen olduğu ya da göbek altı bölümleri ağırlıklı etkilediği için ameliyat alanının görüntüsü ve çalışma alanı daha geniş imkan ve ameliyatlar teknik olarak biraz daha kolay oluyor.

Obezite ameliyatı sonrası deri sarkmaları

Obezite ameliyatı olduktan sonra “Her şey düzelecek” diye düşünmeyip düzenli kontrollere gitmek şart. Bunun için beslenme uzmanı, endokrinolog, psikolog, cerrah tümünün bir arada olacağı kapsamlı bir merkez en ideali. Çünkü eksilen mineraller, vitaminler, kalsiyum ve demir yerine konulmazsa çok ciddi sorunlara yol açıyor. Kadınlarda kemik erimesi ve deri sarkması sorunları çok daha fazla ortaya çıkıyor. Özellikle göbek çevresinde, kollar ve bacaklarda, meme bölgesinde oluşan deri sarkmalarının ikinci yıldan sonra estetik cerrahiyle düzeltilmesi gerekebiliyor. Zira bu sarkan deriler sadece estetik değil, hareket rahatlığı ve hijyen açısından da sıkıntı yaratıyor. Erkeklerin kas kütlesi daha fazla olduğu için vücut, spor ve yüzme derken daha çabuk toparlayıp, bazen müdahaleye gerek kalmayabiliyor.

Obezite kadınlarda daha çok görülüyor

Türkiye’de obezite kadınların daha sık kapısını çalıyor. 18 yaşın üzerindeki kişilerde obezite görülme sıklığı kadınlarda yüzde 30, erkeklerde ise yüzde 20’ler seviyesini aşmış bulunuyor. Bu durum yaşam tarzıyla yani hareketsiz bir yaşantıyla ilişkili olabildiği gibi, kadınlarda hormonal dengeler de onların aleyhine çalışıyor. Canları sıkıldığında, üzüldüklerinde sıkıntılarını abur cuburla hafifletmeye çalışmaları da kilo olarak geri dönüyor.

Obezite ameliyatı cinsel hayatı nasıl etkiliyor?

Obezite, kadınlarda hamile kalma ve doğum sürecini olumsuz etkileyebiliyor. Obezite ameliyatı sonrası ise kadınlarda doğum verimliliği artıyor. Özellikle ameliyatın ardından hızlı kilo verme sonrası ilk bir yılda hamile kalma ihtimali birdenbire çok yükseliyor. O nedenle kişiler ilk bir yıl çok dikkatli korunmalı. Çünkü ameliyat sonrası ilk bir yıl içerisinde gebelik önerilmiyor. Obezite erkeklerde ise sperm kalitesini düşürebiliyor ve üreme fonksiyonlarını olumsuz etkiliyor.

Obezite ameliyatı sonrası

Obezite hem estetik hem sağlık açısından büyük sıkıntılar veren bir hastalık. Dolayısıyla kadınlar da erkekler de bu sıkıntıları yaşıyorlar. Buna karşın kadınlar aşırı kiloları nedeniyle sosyal çevresinden iş hayatına hatta özgüvenine dek kendilerini çok daha fazla yıpratıyor, özgüvenleri daha çabuk kayboluyor. Toplum içine çıkmak istemeyebildikleri gibi, ameliyat sonrası bambaşka bir psikolojiye kavuşuyorlar. İstedikleri kıyafetleri rahatça bulup giyebilmenin verdiği mutluluktan, özgüvenlerine, iş hayatına katılıma dek birçok fayda sağlıyorlar. Kişilerin ameliyat sonrası kilo verme hızlarında belirgin bir cinsiyet etkisi gözlenmiyor ama kilo verdikten sonra takiplerde kadınlar daha titiz davranıyor. Kontrollerine daha düzenli geliyor, “Nasılsa kilo verdim bir daha almam” şeklindeki yanlış kanıya daha az kapılıyor.

Mideniz yeniden genişleyebilir

Obezite ameliyatına güvenerek sonrasında gereken özeni göstermemek yeniden aşırı kiloları kaçınılmaz kılıyor. Mide esnek bir organ olduğu için çok zorlanırsa yeniden genişleyebiliyor. O nedenle kurallara uymak çok önemli. Çünkü yeme alışkanlığı da kendisini hatırlatıyor; özellikle şekerli gıdalar. “Bir kere ben bunu deneyeyim bir şey olmaz” diyen tekrar o alışkanlığa geri dönüyor ve kilo almaya başlıyor. Bu arada düzenli spor alışkanlığını da hayat tarzı haline getirmek çok önemli.