Yazı İçeriği

Kilolarından şikayetçi olan herkese obezite ameliyatı uygulanabilir mi?

Obezite ameliyatındaki riskler nelerdir?

Ameliyat yöntemine kişi değil, doktor karar verir

Egzersiz ve diyet olmadan başarı sağlanamaz

Obezite ameliyatı bir kez mi yapılabilir?

Obezite ameliyatından sonra ilaç kullanımı

Obezite cerrahisi hakkındaki bilinen 6 yanlış

Obezite ameliyatı ile ilgili olarak kulaktan kulağa yayılan pek çok hatalı bilgi var. Ameliyat sonrası ömür boyu güçlü ilaçlar kullanılacağı, ameliyatın can kaybına varacak riskler taşıdığı bunların birkaçı… Bütün bu bilgiler ise mide küçültme ameliyatından çekinmeye neden olabilir. Bu durum ise bu kişilerin yüksek kilonun neden olduğu ciddi hastalıklarla beraber yaşamalarına neden olur. Toplumdaki yaygın inanışın aksine, obezite ameliyatındaki risk diğer mide ameliyatlarından daha yüksek değildir. Üstelik hastalar uzmanların önerdikleri diyet ve spor programlarına uydukları takdirde 2 yıl içinde fazla kilolarının yüzde 70–95’i gibi büyük bir oranından kurtulabilir. Ancak ameliyat sonrasında uzmanların önerdikleri beslenme ve egzersiz programlarına düzenli olarak uyulduğu takdirde! Obezite ameliyatı hakkında yanlış bilinenler ve doğruları…


Kilolarından şikayetçi olan herkese obezite ameliyatı uygulanabilir mi?

Kilolu olan herkesin obezite ameliyatı olabileceğine dair bir inanış var. Örneğin 20 kilo fazlası olan bir kişi ideal kilosuna kavuşmak için obezite ameliyatı olmak isteyebilir. Ancak obezite ameliyatı estetik amaçlarla değil, kişilerin sağlıklı bir yaşam sürmeleri için yapılır, dolayısıyla her kilolu kişiye uygulanmaz. Dünya Sağlık Örgütü tarafından bildirilen kriterlere göre; vücut kitle indeksi (VKİ) 40 kg/m2’yi aşan veya 35-40 kg/m2 arasında olan ve buna diyabet, hipertansiyon ile uyku apne sendromu gibi hastalıkların eşlik ettiği kişiler aday olarak kabul edilir. Bunların yanı sıra kişiler obezite sorununun altında yatan etkenlerin belirlenmesi ve yeme alışkanlıkları ile psikolojik durumları hakkında fikir edinilmesi için çok detaylı bir incelemeden geçirilir.

Obezite ameliyatındaki riskler nelerdir?

Toplumdaki yaygın inanışın aksine günümüzde gelişen tekniklerle, ameliyat uygun bir hastanede ve Dünya Sağlık Örgütü’nün öngördüğü şekilde yapıldığı takdirde, obezite ameliyatlarındaki risk, herhangi bir hastalık yüzünden gerçekleştirilen mide ameliyatlarından daha fazla değil. Hastalığa eşlik eden diyabet, hipertansiyon, uyku apnesi ve damarlarda pıhtı oluşumu gibi ek risk faktörleri varsa bunlara yönelik gerekli tedbirler alınarak riskin kabul edilebilir bir düzeye inmesi sağlanır.

Ameliyat yöntemine kişi değil, doktor karar verir

Obezite için uygulanan çeşitli ameliyat türleri mevcut. Sleeve gastrektomi (tüp mide), gastrik by pass (midenin küçültülüp ince bağırsağa bağlanması), ayarlanabilir gastrik band (mide kelepçesi) bu ameliyat türlerinden en sık uygulananları. Hastanın tercihi göz önünde bulundurulsa da hangi yöntemin uygulanacağına, yapılan pek çok değerlendirmenin ardından uzmanlar karar verir. Çünkü ameliyatın başarısındaki en temel faktör; hastaya doğru yöntemi uygulamak. Aksi halde yeterli başarı elde edilemeyebilir.

Egzersiz ve diyet olmadan başarı sağlanamaz

Ameliyat sihirli bir değnek değildir. Ameliyat, diyet ve spora rağmen kilo vermekte güçlük çeken veya ağır obezite nedeniyle hareket dahi edemeyen kişilere destek olmak için uygulanır. Dolayısıyla ameliyat sonrasında kişilerin sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmeleri ve düzenli spor yapmaları çok önemli. Kişiler ameliyat sonrasında uzmanların önerdikleri diyet ve egzersiz programına uyduklarında 6 ay içinde fazla kilolarının yüzde 40’ını, 2 yıl içinde de yüzde 75-90 gibi yüksek bir oranını verebilir.

Obezite ameliyatı bir kez mi yapılabilir?

Ameliyatın ardından verilen diyet ve egzersiz programlarına uymadıkları için kilo alan kişiler bir daha ameliyat olamayacakları kaygısına kapılırlar. Sanılanın aksine 2’nci kez obezite ameliyatı olunabilir. Yapılan ameliyata göre aynı ameliyat veya başka bir ameliyat yöntemine çevirme işlemi yapılabilir. Örneğin; hasta tüp mide ameliyatı sonrasında kilo almışsa, bir film çekilerek midenin durumu değerlendirilip bazen gastrik by pass’a çevrilebilir.

Obezite ameliyatından sonra ilaç kullanımı

Obezite ameliyatları emilimin azaltılması ve/veya gıda alımının kısıtlanması prensibiyle kilo verilmesine katkı sağlar. Bazı tekniklerde, örneğin gastrit by pass, biliyoenterik by pass gibi emilimi etkileyen ameliyatlarda kişilerin özellikle demir ilaçları ile B 12, D vitamini gibi bazı vitamin takviyelerine ihtiyaçları olabilir. Bunlar da 2-3 ayda bir serum yoluyla verildiği veya ağız yoluyla geçici bir süre alındığı için kişiye ek bir yük getirmez.