Yazı İçeriği

Teknoloji ve stresin faturası: Dinmeyen ağrılar

Genellikle başka hastalıklarla karıştırılır

Belirtiler tutulan bölgeye göre değişir

Miyofasiyal ağrı tedavisi yüz güldürür

Bu öneriler miyofasiyal ağrıları önlemeye yardımcı olur

Miyofasiyal ağrı sendromu nedir?

Sırtınızdan kolunuza doğru yayılan ağrı, bazen de uyuşma sorunundan yakınıyor musunuz? Boynunuzdaki ağrı geçmek bilmiyor mu? Kalp hastalığınız olmamasına rağmen nefes aldığınızda göğsünüzde bir batma oluyor mu? Ağrılarınız aldığınız ağrı kesici ilaçlara rağmen geçmiyor mu? Kendinizi sürekli yorgun hissediyor, eklemlerinizde tutukluluk ve hareket açıklığında azalma problemi yaşıyor musunuz? Bu yakınmalardan birine bile “evet” diyorsanız, yaşadığınız sorunların nedeninin “miyofasiyal ağrı sendromu” olabilir.


Teknoloji ve stresin faturası: Dinmeyen ağrılar

Miyofasiyal; bir başka deyişle bölgesel ağrı sendromu genellikle 20-50 yaş grubunu, özellikle de ofis çalışanlarını hedef alır. Kötü çalışma koşulları ile çalışma şartlarına uygun ergonominin olmaması ve cep telefonu kullanımının artması, miyofasiyal ağrı sendromunun en önemli nedenlerini oluşturur. Örneğin; masabaşında uzun süre çalışmak, bilgisayar kullanmak, telefonu baş ile boyun arasında sıkıştırarak konuşmak, duruş bozuklukları, stres, ağır yük taşımak, uzun süre ayakta kalmak miyofasiyal ağrı sendromunu tetikleyebilir. Üstelik bilgisayar, laptop ile cep telefonu nedeniyle oluşan duruş bozukluklarının ve stres düzeyinin artmasına bağlı olarak miyofasiyal ağrı sendromu son yıllarda giderek daha sık görülür.

Genellikle başka hastalıklarla karıştırılır

Ağrı kronik seyirli olduğu ve çok şiddetli boyutlara ulaşabildiği için kişinin yaşam kalitesini bozar ve iş gücü kaybına yol açar. Miyofasiyal ağrı sendromu genellikle bel veya boyun fıtığı ile siyatik gibi başka hastalıklarla karıştırılır ve sıklıkla gözden kaçar. Ağrı kesiciler ağrıyı dindiremediği için hastalar tanı konuluncaya dek ağrılarla yaşamak zorunda kalabilir. Üstelik ağrılar bazen hastaların acil servise başvurmalarını gerektirecek kadar şiddetli olabilir. Güçlü ağrı kesiciler hastaları kısa süre rahatlatsa da, ağrılar tekrar başlar.

Belirtiler tutulan bölgeye göre değişir

Eklem dışı romatizma grubunda yer alan miyofasiyal ağrı sendromu kaslarda veya fasyalarda gelişen gergin bantlardaki tetik noktalardan kaynaklanır. Genellikle bel, boyun ve sırt bölgesinde görülse de aslında kas dokusunun olduğu her yerde ortaya çıkabilir. Kaslarda ağrı ile ağrıya eşlik eden spazm, batma, uyuşma, karıncalanma, çekilmenin yanı sıra eklem hareket açıklığında kısıtlılık, tutukluluk ve yorgunluk gibi birçok yakınmalarla seyreder. Bu yakınmalara terleme ile üşüme de eklenebilir. Belirtiler tutulan kas grubuna ve ağrının yansıdığı bölgeye göre değişir. Örneğin; kalp ağrısı gelişebilir, bel veya boyun fıtığı gibi klinik bulgular görülebilir.

Miyofasiyal ağrı tedavisi yüz güldürür

Sendromun nedeni tam olarak bilinmez. Genetik yatkınlığın yanı sıra duruş bozukluğu, stres veya demir ya da D vitamini eksikliği gibi çevresel faktörler nedeniyle gelişebilir. Miyofasiyal ağrı sendromu kesin bir çözümü olmasa da, günümüzde pek çok tedavi seçeneği mevcut. Burada önemli olan tetikleyici faktörü bulup, hastaya uygun tedaviyi seçmek. Ağrının giderilmesi için; sıcak-soğuk tedavileri, fizik tedavi ajanları, tetik nokta enjeksiyonları, kuru iğne tedavisi, nöralterapi, germe-gevşeme egzersizleri ile ESWT (şok dalga tedavisi) gibi pek çok tedavi seçeneği arasından hasta için en uygun olanı seçilir. Ağrıyı tetikleyen faktör bulunup düzeltilebilirse tedavide oldukça başarılı sonuçlar alınabilir.

Bu öneriler miyofasiyal ağrıları önlemeye yardımcı olur

 • Bilgisayar kullanırken oturma ve vücut pozisyonunuza dikkat edin.
 • İşyerinde çalışma koşullarınızı düzenleyin.
 • Ergonomik cihazlar ve eşyalar kullanın.
 • Dinlenmeye yeterli süre ayırın.
 • Kaslarınıza çok fazla yüklenmeyin, aşırı spor yapmayın.
 • Fazla yorulmamaya dikkat edin.
 • Stresten mümkün olduğunca kaçının.
 • Özellikle aerobik ve germe-gevşeme egzersizleri yapmaya özen gösterin.
 • Beslenmenize dikkat edin. Sağlıklı beslenmek, yeterli demir ile D vitamini almak ve alkali gıdalar tüketmek, bağ dokusu sağlığının düzenlenmesine yardımcı olacağı için önem taşır.
 • İyi bir uyku düzeni sağlayın.
 • Hastalıklarınızı kontrol altına alın. Tiroit ile diyabet gibi sistemik bir hastalığınız varsa kontrol altına alınması için tedavilerinizi aksatmayın. Çünkü hastalığın şiddetlendiği dönemlerde ağrılar artabilir.