Yazı İçeriği

Motor ve Bilişsel Gelişim Kontrolü

Görme ve İşitme Testi

Kansızlığı Var mı?

Yeterince Vitamin Alıyor mu?

Büyüme Gelişme Muayenesi

Dengeli Beslenmenin Düzenlenmesi

Sağlıklı Çocuk Daha İyi Öğrenir

Çocuğunuzun okul başarısı ile fiziksel, ruhsal ve zihinsel sağlığı arasında yakın bir ilgi bulunuyor. Mesela basit bir işitme problemi, dersleri duymamasına neden olup çocuğunuzun başarısız görünmesine sebep olabilir. Ya da görsel öğrenme yeteneği daha güçlü olan çocuğunuzun bu yönünü bilmediğiniz için okul performansı potansiyelinin altında kalıyor olabilir.


Motor ve Bilişsel Gelişim Kontrolü

Çocukların okul başarısı için rutin fiziksel büyüme ve gelişme takibinin yanında motor ve bilişsel gelişimleri için testlerinin de okul öncesi yapılması şart. Bu aynı zamanda, çocuğun öğrenmeye yatkın olduğu ağırlıklı duyularının tespiti, dolayısıyla akademik başarısı için faydalı. Zira kimi çocukların işitsel öğrenmeleri ön plandayken kimi çocukların görsel öğrenme becerileri ön planda olabiliyor.

Görme ve İşitme Testi

Okula başlamadan önce görme ve işitme testlerinin yapılması okul başarısı için olmazsa olmaz kurallar arasında yer alıyor. Çünkü duyma ya da görme fonksiyonlarının yeteri kadar sağlıklı olmadığının farkına varılmaması çocuğun “başarısızım”, “yapamıyorum” diyerek kendine güvenini kaybetmesine ve içine kapanmasına da neden oluyor. Ayrıca, görmede sıkıntı olmasa da iki senede bir göz muayenesini yenilemek gerekiyor.

Kansızlığı Var mı?

Çocukluk çağında en sık rastlanan sorunlardan biri de demir eksikliği anemisi. Kansızlık (demir eksikliği anemisi) çocukların zeka gelişimini ve beraberinde okul başarısını etkileyen çok önemli bir sorun. Ancak tespiti ve tedavisi de bir o kadar basit. Bu nedenle böyle önemli bir sorunun okul öncesinde araştırılması şart.

Yeterince Vitamin Alıyor mu?

Çocukların yaşına uygun beyin fonksiyonlarının düzgün çalışması ve bedensel gelişimi için D vitamini, B vitamini ve çinko gibi vücudun işlevinde elzem olan vitamin ve minerallerin kandaki yeterlilik düzeyinin kontrolünün yapılması büyük önem taşıyor.

Büyüme Gelişme Muayenesi

Çocukların kendi yaşıtlarına göre kilo ve boy gelişiminde sapma olup olmadığı, sapma varsa nedenlerinin öğrenilmesi, tedaviye başlanması gerekiyor. Beynin ve vücudun sağlıklı çalışması için genel bir check up muayenesinde fayda var.

Dengeli Beslenmenin Düzenlenmesi

Okul başarısının altın kurallarından biri de beslenme. Çalışmalara göre sabah erken başlanan bir kahvaltı ile okul başarısı arasında yakın ilişki bulunuyor. Çocuğunuzun beslenmesinde karbonhidrat, protein ve yağ dengesinin yaşına uygun olması gerekiyor. Özellikle ergenlik döneminde büyümenin artması ve vücudun kalsiyum ihtiyacı sebebiyle beslenme dengesi gelecekte çocuklarımızın sağlıklı bir beden ve kemik yapısına sahip olması bakımından büyük önem taşıyor.