Yazı İçeriği

Osteoartrit ve obezite ilişkisi

Hareketsizlik

Eklemlere kontrolsüzce yüklenmek

Ağrıya rağmen hareket

Osteoartrit artık ileri yaş hastalığı değil!

Osteoartrit toplumda bilinen adıyla eklem kireçlenmesi ileri yaş hastalığı olarak düşünülse de son yıllarda orta yaş grubunda da sıkça başlandı. Bunun en önemli nedeni ise eklemlerin baş düşmanı olan obezitenin artık gençleri de tehdit etmesi. Yaşam kalitemizi doğrudan etkileyen eklemlerimizin sağlıklı olmaları için de öncelikle osteoartrite yol açan faktörleri bilmek ve onlara karşı tedbir almak gerekir. İlerleyen yaş, kadın olmak ve genetik etkenler osteoartrit için kontrol edilemeyen risk faktörlerini oluşturur. Ancak daha pek çok etken var ki önlem alındığı takdirde eklem hasarı önlenebilir veya geciktirilebilir. İşte osteoartrit nedenleri…


Osteoartrit ve obezite ilişkisi

Çağımızın önemli ve yaygın problemlerinden biri olan obezite eklemlerimizin de en büyük düşmanı. Öyle ki fazladan her bir kilo eklemlere kabaca 4-6 kilo olarak yansıyabilir. Aşırı kilo nedeniyle alt bölge eklemlerine binen yükün artması kıkırdakların yıpranmasına yol açabilir. Aşırı kiloyla oluşan biyokimyasal olayların da vücutta yangıyı artırması sonucunda eklem bozulmasında etkili oldukları, yapılan çalışmalarla gösterilmiş. Vücudunuzun taşıyabileceği, boyunuza uygun kilo aralıklarına, yani uygun ‘vücut kitle oranı’na ulaşmanız ve bu aralıklarda kalmanız, eklem sağlığınız için yapacağınız en doğru hareket olacaktır.

Hareketsizlik

Hareketsiz bir yaşam sürmek hastalığa yol açan alışkanlıklardan biri. Çünkü hareketsizlik nedeniyle eklemlerin zayıf kalmaları bu bölgedeki yıpranmayı hızlandırır. Ayrıca ilerleyen yaşla birlikte eklemleri saran kaslarda yağlanma artar. Bunun sonucunda, eklemlere destek olan kaslar görevlerini yerine getiremeyince, zaten yıpranmaya başlamış olan eklemlerde sorun daha da büyür. Osteoartritten korunmanın olmazsa olmazı; hareket etmek!

Eklemlere kontrolsüzce yüklenmek

Spor bilinçli yapıldığı takdirde sağlığımız üzerinde çok önemli yararlar sağlar. Ancak kalça, diz, omuz gibi eklemlere aşırı yüklenen spor türleri bilinçsizce yapıldığında tam aksine eklemlerde ciddi hasarlar oluşturabilir. Genç yaşlarda gelişen menisküs ve bağ yaralanmaları uzun dönemde osteoartrite neden olabilir. Bu yüzden sakatlıktan korunmak, sakatlık oluşmuşsa doğru ve yeterli tedavi olunması özellikle gençler için çok önemli. Ayrıca uzun süre spor aktivitelerinden uzak kaldıktan sonra orta ve ileri yaşlarda başlanan, ani ve kontrolsüzce yapılan sporlar da sakatlık oluşturup eklemlere zarar verebilir. Dolayısıyla sporda düzenli ve kontrollü bir artırımla gidilerek sakatlanmalardan kaçınılmalı.

Ağrıya rağmen hareket

Eklemlere yapılan önemli hatalardan biri de, ağrı oluştuğunda aynı hareketi yapmaya devam etmektir. Ağrı yaralanma demektir. Bir başka deyişle eklemlerin hasar gördüğüne işaret eder. Ağrı oluşmuşsa geçinceye kadar beklenmeli ve sorunun bir daha tekrarlamaması için aktivite seviyesine dikkat edilmesi gerekir.