Yazı İçeriği

Prematüre bebek ebeveynleri destek almalı

Prematüre bebek, gelişimi için doğru beslenmeli

Prematüre bebek ebeveynlerinin evlerinde dikkat etmesi gerekenler

Doktorunuzdan, prematüre bebek eğitimi isteyin

Prematüre bebek sahibi olmanın birçok zorluğu bulunuyor. Bu nedenle ebeveynlerin birçok konuda bilgili ve hazırlıklı olmaları gerekiyor. Aile, erken doğuma hazırlıklıysa önceden yoğun bakım servisini görmeleri önem taşıyor. Bu serviste küçük bebeklerin bakımı, beslenmesi ve sağlık sorunlarıyla ilgili detaylı bilgi veriliyor. Aileyi küçük bebeklerle tanıştırmak da önem taşıyor. Anne ve babaya doğumun haftası biliniyorsa bebeklerin boyutlarının yaklaşık ne kadar olabileceği gösteriliyor.

Doktorlar, aileye bu zorlukların anlatılmasının önemini şu sözlerle açıklıyor: “Anne ve babalara yolumuza bir sürü taş çıkacağını ancak bunlara rağmen bebeğin bu durumun üstesinden gelebileceğini söylüyoruz. Çok sıkıntılı bir süreç, neredeyse ilk 10 günde onlara hep kötü durumlardan bahsetmek zorunda kalıyoruz. ‘Bugün solunumu daha kötü oldu’, ‘Bugün tansiyonu düşük seyretti’, ‘Beyninde kanama oldu’, ‘Beslemeye çalıştık ama mideden geri geldi’ gibi... Başlangıçta bu tip olumsuzluklar oluyor. Ancak doğumdan önce aileye yaşanacaklar konusunda bilgilendirme yapabilirsek, sonraki süreçlere daha rahat göğüs gerebiliyorlar.


Prematüre bebek ebeveynleri destek almalı

Bazı aileler ise erken doğuma hazırlıksız yakalanıyor. Parmak bebek sahibi ebeveynlere yoğun bakım dönemi boyunca destek verilmesi önem taşıyor. Özellikle annenin psikolojisinin hep iyi seviyelerde tutulması öneriliyor. Erken doğum yapan anneler genellikle “Ben neden çocuğumu doğru zamanda doğuramadım?” gibi eksiklik, yetersizlik duygusu hissediyor. Parmak bebeklerin sağlıklı bir yaşama kavuşabilmesi için annenin psikolojik durumunun iyi ve sütünü verebiliyor olması en önemli faktörler arasında sayılıyor. Gerekirse psikolog yardımına başvuruluyor. Ailelerin sabırlı olması gerekiyor, başlangıçta geçirilen süreçler 10 gün içerisinde genellikle olumlu anlamda değişmeye başlıyor. Bebek solunum cihazından ayrılıyor, sondayla beslenmeye başlıyor, kendi başına çişini veya kakasını yapabiliyor. Ağırlığı 800 gram olsa da bu olumlu gelişmeleri gören aile, bebeğinin sağlığına kavuşacağına daha fazla inanıyor.

Prematüre bebek, gelişimi için doğru beslenmeli

Prematüre bebeğin ilk beslenmenin özellikle kolostrumla (memede ilk oluşan koyu kıvamlı ve sarımsı renkte süt) yapılması gerekir. Üstelik prematüre bebek dünyaya getiren annelerin sütleri, zamanında doğum yapan annelerin sütlerine göre daha fazla protein içerir. Bu bebek ve aile için bir avantajdır. Anne sütü özellikle prematüre bebeklerin sindirim ve bağışıklık sistemlerini güçlendirir. Ancak yüksek protein içerikli anne sütü ilk 15 günden sonra değişme uğrar ve içeriğindeki protein oranı düşmeye başlar. 15. günden sonraki dönemde anne sütüne protein katkı mamaları eklenerek, prematüre bebeğin gelişmesi için gerekli yüksek protein içerikli anne sütü elde edilebilir.

Belli bir ağırlığa ulaşan prematüre bebek, annesini emmeye veya biberonla beslenmeye başladığında bir süre kuvöz dışında izlenir. Vücut ısısını dış ortamda koruyabilen, solunumları düzenli olan, oksijen tedavisine ihtiyaç göstermeyenler taburcu olabilir. Fakat prematüre bebeği hastaneden çıkarırken çok ciddi bir planlama yapmak gerekir. Annenin, bebeğin bakımını ve ilaçlarını öğrenmesi, ayrıca evde acil bir durumda ne yapması gerektiği canlandırmalı eğitimlerle anlatılması şarttır.

Prematüre bebek ebeveynlerinin evlerinde dikkat etmesi gerekenler

Prematüre bebek sahibi anne babalar, hastaneden ayrılıp günlük yaşama döndüklerinde üç farklı süreçten geçerler. İlk döneme "öfori dönemi" denir. Bu dönem evdeki ilk 6 haftayı kapsar. Bu dönemde ebeveynler anne ve baba olmanın mutluluğunu yaşar. İkinci dönem mutsuzluk dönemidir ve 6 ay kadar sürebilir. Bu dönemde aile bebeğin gelişmesinin daha geri olduğunun farkına varır ve sorunlarla baş edemeyeceğini düşünerek endişelenir. Son dönem ise kabullenme dönemidir. Bu dönemde anne baba, bebeklerini olduğu gibi kabullenir. Artık prematüreliğin onun hayatının doğal bir parçası olduğunun farkındadırlar