Yazı İçeriği

Rahim ağzı kanseri 35-55 yaşları arasında görülüyor

Rahim kanseri riski menopoz döneminde artıyor

Obezite, yumurtalık kanserine davetiye çıkartıyor

Rahim kanserinde kontrol önemli

Kanserin, dünyada ve Türkiye’de görülme sıklığı giderek artıyor. Kadınlara özgü olan kanserler arasında meme kanseri ilk sırada yer alırken; rahim ağzı kanseri, rahim kanseri ve yumurtalık kanseri de listenin devamını oluşturuyor. Evli olmayan pek çok kadının düzenli kontrol yaptırmazken bu yanlış inanış rahim ağzı, rahim ve yumurtalık kanserlerinde geç teşhise neden oluyor.


Rahim ağzı kanseri 35-55 yaşları arasında görülüyor

Dünyada yaklaşık 2 milyondan fazla kadının yakalandığı rahim ağzı kanseri, çoğunlukla 35-55 yaşları arasında görülüyor. Hiçbir belirti vermeyen rahim ağzı kanseri, ancak kadınların yılda bir kez smear testi yaptırmasıyla erkenden teşhis edilebiliyor. Rahim ağzı kanseri, erken safhada yakalandığında çok kolay tedavi edilebildiğinden dolayı düzenli test yaptırmayı ihmal etmemek gerekiyor. 9 yaşından sonra kız çocuklarına yapılacak HPV aşısı ise HPV enfeksiyonundan koruyor, ileride rahim ağzı kanseri olma riskini azaltıyor.

Rahim kanseri riski menopoz döneminde artıyor

Rahim kanseri sıklıkla kanama ile kendini gösteriyor. Özellikle menopoz döneminde rahim kanseri riski artıyor. Genellikle cerrahi tedavi tercih edilirken; cerrahinin şekli, kanserin evresine göre belirleniyor. Ancak 40 yaş öncesi erken evre kanserlerde, çocuk arzusu var ise ilaç tedavisi denenebiliyor. Bu şekilde hastalığı kontrol altında tutabilen kadınlar çocuk sahibi olabiliyor.

Obezite, yumurtalık kanserine davetiye çıkartıyor

Yumurtalık kanseri, en sık görülen kadın genital kanserleri arasında ikinci sırada yer alıyor. En önemli risk faktörleri arasında obezite, menopoz sonrası uzun süre hormon tedavisi alınması ve genetik yatkınlık gibi unsurlar olan yumurtalık kanserinde karında şişlik, ağrı, kabızlık gibi belirtiler görülüyor. Vulva ve vajina kanserleri ise en sık kaşıntı ve kaşıntı bölgesindeki cilt değişiklikleri ile kendini belli ediyor.