Yazı İçeriği

Sık sık boyatmayın

Havuza girerken bone takın

Sık sık fön çektirmeyin

Fırça kullanmayın

Fazla taramayın

Kırıklara dikkat!

Ilık suyla yıkayın

Balık ve fındık yiyin

Saç dökülmesi

Bu durum genetik, bazı ilaçlardan ya da altında yatan tıbbi bir durumun sonucu olabilir. Kadın, erkek, çocuk herkeste görülebilir. Kellik genellikle kafa derisindeki saçın büyük bir oranda dökülmesi olarak adlandırılır. Bazı insanlar kellik için herhangi bir tedavi almaz ya da gizlemeye çalışmazlar. Bazıları ise şapka, eşarp ile örtbas edebilirler. Diğer yol ise ilaç ve cerrahi tedavilerdir. Herhangi bir tedavi seçeneği tercih edilmeden önce dökülmenin türü ve nedenlerini tespit etmesi için bir doktora danışmak gerekir. İşte sağlıklı saçlara sahip olmak için dikkat etmeniz gerekenler…


Sık sık boyatmayın

Sık boyatmak nem kaybına ve kuruluğa neden olarak saç sağlığınıza zarar verebilir. Rengini korumak için yalnızca diplerini boyatmanız yeterlidir. Saçlar 4 haftada 1 cm’den daha az uzar. Yani 4 hafta sonra yalnızca farklı renkte çıkan dipleri boyatmanız renginizi korumanızı sağlar.

Havuza girerken bone takın

Havuza girmeden önce başınızı yalnızca durulayın ya da klordan korunmak için bone kullanın. Bu sayede kafa deriniz havuzdaki kimyasalları emmez. Daha fazla koruma için ise ph dengeleyici ürünler kullanın.

Sık sık fön çektirmeyin

Sık sık fön çektirmek saç sağlığına zararlıdır ve dökülmelere yol açabilir. Mümkünse sıcaklığın azaltılması önerilir. İnce telliler fönden çok zarar görebilir. Kalın telliler da fön sonrası bakıma ihtiyaç duyulabilir. Fönden önce ısıdan korunmak için bakım ürünleri uygulayabilirsiniz.

Fırça kullanmayın

Fırça kullanmanız halinde kıvırcık saç, kuru ve kırılgan hale gelebilir. Nazik bir şekilde taramak ve fırçalamak daha iyi bir görünüm elde etme açısından önemlidir. Polimerler ve kremler saçın daha pürüzsüz olmasını sağlar. Saç sağlığınıza zarar verebilecek düzleştiricileri kullanmamaya özen gösterin

Fazla taramayın

Günde bir kereden fazla taramak fazla dökülmeye neden olur. Günde 50-100 tel dökülmesi normal sayılır. Normalden daha az saç kaybetmek istiyorsanız top uçlu fırçalar kullanabilirsiniz.

Kırıklara dikkat!

Sık sık işlem yapmak, saçın dış katmanına zarar verebilir. Perma, rengini açtırma, boyatma işlemleri gibi işlemler saça zarar veren uygulamalardır. Sonuç olarak saç uçlarının kırılması görülebilir. Bu sorunları gidermek için bakım ürünleri kullanılabilir. Proteinli bakım kremlerinin kullanımı bu durum için yardımcı olabilir.  Bu bakım, köklere nüfuz ederek kırıkların onarılmasını sağlar. Bu düzelme bir dahaki şampuanlamaya kadar sürer. Dolayısıyla tekrarlamak gerekir.

Ilık suyla yıkayın

Sıcak su doğal bir koruyucu olan yağı yok edebilir. Bu da saçın doğal parlaklığını azaltabilir. Bu söylediklerimiz, saçlarınızın mat olmaması için soğuk duş almalısınız anlamına gelmez. Bunun yerine ılık suyla yıkanın. Ilık su saç sağlığı için yararlıdır. Şampuanlama sırasında kafa derinize masaj yapabilirsiniz.

Balık ve fındık yiyin

Vücudunuz için de faydalı olan besleyici gıdalar aynı zamanda saçlarınızın da daha güçlü ve sağlıklı olmasını sağlar. Somon ve fındık tüketimine ağırlık verin. İçeriklerinde bulunan omega-3 yağı sağlıklı derinizin olmasına yardımcı olur. Ayrıca yapraklı sebzeler, fasulye ve havuç faydalı besinlerdir. Hızlı kilo verdiren diyetlerden kaçının. Bunlar kırılma ve dökülmeye neden olabilir.