Yazı İçeriği

Şeffaf diş teli özellikleri

Yetişkinlerde ortodonti artık daha kolay

Diş teli de kişiye özeldir

Çürük oluşmasına karşı

Diş teli tedavisi

Özellikle son yıllarda tıp alanında gelişen pek çok yeni uygulama, tedavi seçeneklerini artırmasının yanı sıra, estetik açıdan da kişilere daha iyi yöntemler sunuyor. Ortodonti de yeni gelişmeler yaşanan alanlar arasında. Günümüzde estetik yaklaşımlarla beraber ortodontik tedavilerde yaş sınırını ortadan kalkarken, yetişkin kişiler için de çeşitli tedavi seçenekleri ortaya çıkıyor. Bu tedavilerden biri de diş telidir. Şeffaf diş teli estetik açıdan kişileri rahatsız etmez. Dişlerinde sorunu olan kişilerin diş teli kullanımına ilişkin tedavi süreci…


Şeffaf diş teli özellikleri

Son yıllarda hayata geçen birçok estetik yaklaşım ile dişlere braketler aracılığı ile kuvvet uygulanır. Minik aygıt şeklindeki braketler diş tellerinin arasına sıkıştırılır, yapıştırıcı madde aracılığıyla da dişin üzerine adapte edilir. Braketlerin içinden de dişleri harekete geçiren teller geçer. Telin brakete tutunmasını sağlayan lastikler veya ligatür denilen diğer teller üzerlerinde bulunur. Bu parçalarla dişlere istenilen kuvvet ve yön verilmiş olur. Braketler, paslanmaz çelik, altın alaşım, kompozit, seramik, cam ve safirden üretilirken; kompozit, seramik, cam ve safir yapıdakiler şeffaf bir görünüme sahip olduklarından dolayı şeffaf braket olarak adlandırılır.

Yetişkinlerde ortodonti artık daha kolay

Diş renginde olan şeffaf braketler daha estetik bir görünüme sahip olduğu için yetişkin ve gençler tarafından özellikle tercih edilir. Bunun yanı sıra estetik braketlerle kullanılan teflon kaplı teller de görünmezliği artırır. Diş düzensizlikleri ve çene bozukluklarının tedavi edilebildiği şeffaf braketler kırılgan bir yapıya sahip ve maliyetleri diğer braketlere göre daha fazladır. Tedavi süresinin uzamasına sebep olan sistemde sürtünmenin fazla olması sorunu ise, braket oluklarının metal ya da altından yapılmasıyla çözülebilir.

Diş teli de kişiye özeldir

Lingual braketler dişlerin dile bakan iç yüzeyine adapte edilir. Böylelikle teller görünmez. Braketlerin dişlerin hangi kısımlarına yapıştırılacağının belirlenmesi ve bazı durumlarda kişiye özel tellerin üretilmesi yüzünden maliyeti yüksektir. Lingual tel yönteminde her şey kişiye özel olarak altın alaşımdan yapılır.

Çürük oluşmasına karşı

Lingual tel tedavisinde kişiye özel üretilen braketler, dişlerin arka kısımlarına direkt olarak değil, altından yapılmış bir kaide vasıtasıyla yapıştırılır. Bu sayede dişlerin arka yüzleri altınla kaplanmış gibi olur. Bunun yanı sıra yeterli ağız hijyeni sağlayamama ve çürük oluşma olasılığı da azalır. Braketlerin dil tarafında yer almasından dolayı konuşmada bozukluk ve dilde yaralanma gibi sorunlar, mum kullanımı ve braket yüzeylerinin kayganlaştırılması yöntemleriyle çözülür.