Yazı İçeriği

Sinding Larsen Johansson Sendromu neden olur?

Sinding Larsen Johansson belirtileri

Sinding Larsen Johansson Sendromu tedavisi

Sinding Larsen Johansson Sendromu çocukları vuruyor

Çocukluk ve ergenlik dönemindeki spor yaralanmalarının üçte biri bacaklarda ve bunlarında çoğu diz bölgesinde görülür. Tüm bu yaralanmalarında büyük kısmı büyüme plakları, tendonlar ve bağların kemiğe yapışma yerlerindedir. Sinding Larsen Johansson Sendromu da çocuklarda görülen diz problemlerinden biridir. Çocuklarda iyi planlanmamış ve uygulanmamış egzersizler bu tür sorunlara ve ağrılara yol açar.


Sinding Larsen Johansson Sendromu neden olur?

Sinding Larsen Johansson Sendromu, dizin ön kısmında ağrı ve huzursuzluk ile karakterize bir hastalıktır. Bu hastalıkta diz kapağı kemiğinin patellar tendonunun (dizin ön kısmında bulunan tendon) yapışma yerinde kıkırdak hasarları görülür. Özellikle sıçrama, hızlı koşu ve topa sert vurma gibi sporları yapan aktif çocuklarda görülmekle birlikte, genellikle 16 yaş öncesinde görülür. Erken dönemde şikayetler hareketle artıp, istirahatle azalırken ilerleyen dönemlerde bu durum istirahatle azalmaz veya sportif egzersizleri engelleyebilir.

Sinding Larsen Johansson belirtileri

Sinding Larsen Johansson hastalığında diz tam açık pozisyondayken zorlama sırasında ağrı, tendonda hassasiyet, kuadriseps kasının kuvvetinde azalma görülebilir. Patellar tendonun (diz kapağının önünde bulunan tendon) diz kapağı kemiği ile birleştiği yerde hassasiyet görülür. Benzer bulgular kuadriseps kasının diz kapağı kemiğine yapıştığı yerde de görülebilir. Tanı için X-ray görüntüleme ile tanı koyulabilir. Farklı tarzda ve şekillerde diz kapağı kemiği ile tendonun yapışma yerinde kireçlenmeler görebilir.

Sinding Larsen Johansson Sendromu tedavisi

Sinding Larsen Johansson Sendromu tedavisinde kişiye ağrısız düzeye kadar istirahat, aktivitelerin düzenlenmesi, germe ve kuvvetlendirme egzersizleri verilir. Özellikle tedavide dizin içinde yer alan kuadriseps kas kuvvetini artırmak çok rahatlatıcı olabilir. Büyümeden sonra kemik büyümesinin tamamlanması ile beraber sorunlar çözülebilir. Bu yöntemlerde cevap vermeyen kişilerde cerrahi tedavi uygulanabilir. Ancak bu durum Sinding Larsen Johansson Sendromu’nda çok nadirdir.