Yazı İçeriği

Vajinal Akıntı Neden Olur?

Sarı Vajinal Akıntı

Yeşil Vajinal Akıntı

Kahverengi Akıntı

Beyaz Vajinal Akıntı

Vajinal Akıntı Tedavisi

Diyabet, Vajinal Mantar Nedeni

Vajinal Koku Nasıl Geçer?

Vajinal Akıntı Nedir?

Vajina, hava alması gereken, ortalama bir sıcaklık ve nemde bulunması gereken bir organdır. Bunu sağlayan vajinal florada, bir takım yararlı organizmaların baskın halde bulunması gerekir. Vücudumuzun ellerimiz,  burnumuz, kulağımız gibi dışarıya açık her ortamında olduğu gibi vajina içinde de bir takım bakteriler, mikroorganizmalar olabilir. İşte bu dengenin bozulması vajinal akıntıya veya akıntısız vajinal kokuya neden olur.

Vajina, doğası gereği akıntı yapabilen bir organdır. Sağlıklı vajinal akıntı vajinayı korur ve temizler. Sağlıklı fizyolojik akıntılar; kokusuz, saydam, renksiz, adetin belirli zamanlarına göre miktarı artıp azalan akıntılardır. Rahim ağzından gelen sümüksü ve saydam renkli bu akıntılar hormonlar ile ilgili olduğundan belirli zamanlarda artış gösterir. Muayenede bulgu yoksa normal kabul edilir.

Ancak her akıntı sağlıklı vajinal akıntı değildir. Kadınların cinsel sağlığını ve yaşamını olumsuz etkileyen enfeksiyon kaynaklı akıntılar, vajinada olumsuz bir durumun geliştiğine işaret eder. Vajinal akıntıyla beraber koku da gelişebilir.


Vajinal Akıntı Neden Olur?

Sağlıksız vajinal akıntı ve kokular sıklıkla enfeksiyondan kaynaklanır. Burada en önemli olan, vajinal hijyenin sağlanmasıdır. Pamuklu ve nefes alan iç çamaşırları seçilmeli, sentetik şeylerden uzak durulmalıdır. Sentetik dokular hava geçirmediği için, o bölgenin terini ve nemini artırır, bu da vajina florasını bozar ve doğal asit baz dengesini değiştirir. Flora aşırı asit yönüne kaydığında mantar, baz yönüne kaydığında ise bakteriyel enfeksiyon oluşur. Bu akıntıyla seyreden, bazen kaşıntılı, bazen sadece cinsel ilişkide çıkan koku gibi durumlar görülebilir.

Sarı Vajinal Akıntı

Enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkan akıntıların belirtileri arasında akıntının renkli, kokulu, rahatsız edici miktarda görülmesi ayırıcı tanı olur. Bu akıntılar bakteri, mantar ya da parazit kaynaklı olabilirler. Sarı akıntı ya da sarımsı gri akıntı bu akıntılardan biridir ve enfeksiyon işaretidir.

Yeşil Vajinal Akıntı

Yeşil vajinal akıntı da tıpkı sarı vajinal akıntı gibi enfeksiyon belirtisi olarak değerlendirilir. Sarı ve yeşil akıntılara yanma ve kaşıntı da eşlik edebilir. Klinik muayene yoluyla akıntının karakterinden etken hakkında bir ön fikir edinilebilse de mikroskop altındaki özel görünümlerine göre bu enfeksiyonların tiplendirilmesi en doğru yöntem olarak kabul edilir.

Kahverengi Akıntı

Kahverengi vajinal akıntı adet döneminin başlangıcında ya da sonrasında oluyorsa ve eğer başka bir bulgu yoksa doğal bir durumdur. Ancak bu dönemlerin dışında kalan kahverengi vajinal akıntıların doktor tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Beyaz Vajinal Akıntı

Beyaz akıntı sık görülen vajinal akıntılar arasında yer alır. Adet döneminin ilk ya da son günlerinde görülüyorsa sağlıklı bir akıntıdır. Fakat akıntının yoğunluğu ve rengi kesik süt gibiyse, öeraberinde kaşınma varsa bu durum enfeksiyon belirtisidir.

Vajinal Akıntı Tedavisi

Vajinal akıntıya yol açan etken hangisi ise tedavi ona göre yapılır. Bu tedaviler, ağızdan alınan ilaçlar şeklinde sistemik, fitil ve kremler şeklinde uygulanabilir. Tüm bunların yanı sıra kadının hijyen eğitimi hakkında da bilgi edinmek gerekir. Çünkü yanlış hijyen uygulamak, bu tip enfeksiyonların tedaviye dirençli olmasına ve sık sık tekrarlamasına yol açar. Sıkça yapılan hatalardan biri de vajina bölgesinin sabunla yıkanmasıdır. Bu vajinanın pH dengesini değiştirir. Mantar ve bakterİyel sorunlarla seyreden koku ve akıntıya neden olabilir. Vajinanın sadece ılık suyla temizlenmesi önerilir. Vajinal şampuan kullanacak kişilerin ise haftada iki defa bol su ile durulayarak kullanmalarını önerilir.

İlaç tedavisinde ise ağızdan alınan ilaçlar şeklinde sistemik ya da vajinaya uygulanan fitil veya kremler şeklinde lokal uygulanabilir.

Diyabet, Vajinal Mantar Nedeni

Diyabet hastalığında da özellikle tedavilere dirençli genital mantar enfeksiyonları sık görülür. Bu nedenle sık tekrarlayan ya da tedavilere direnç gösteren durumlarda hijyen eğitimi ve gizli diyabet olup olmadığı kontrol edilir. Klamidya ve gonore (bel soğukluğu) enfeksiyonları, üst genital yollarda yapışıklığa yol açıp kısırlık nedeni olabilir. Aynı zamanda karın iç zarını da iltihaplandırıp "pelvik iltihabi hastalık" adı verilen, kasık ağrısı ve kısırlık şikayetlerine neden olan tekrarlayıcı nitelikteki hastalığın da en önemli nedenleri arasında kabul edilirler. Bu gibi durumlarda eş ile birlikte antibiyotik tedavi uygulanması gerekir. Adet döngüsünün belli dönemlerinde, şeffaf, kokusuz, herhangi bir yakınmaya yol açmayan akıntı doğal kabul edilir, bir hastalığa işaret etmez. Bu tür akıntılar hormonların etkisiyle oluşur ve kendiliğinden geçer. Çok sık antibiyotik kullanmak da vajinal florayı değiştirebilir ve koku ile akıntıya sebep olabilir.

Vajinal Koku Nasıl Geçer?

Vajinal koku, kişinin normal yaşam kalitesini etkilediği gibi, cinsel hayatını da olumsuz etkileyebilen bir problemdir. Vajinal akıntıyla birlikte oluşan kokuyu engellemek için bunları yapabilirsiniz:

  • Sıkı çamaşırlar kullanmayın. Her gün mümkünse iki defa iç çamaşırınızı değiştirin.
  • Dar giysiler giymeyin.
  • Sabun ile vajinal duş yapmayın. Özel bölgeye parfüm ya da deodorant sıkmayın.
  • Temiz olduğuna inandığınız yerlerde temizlik ve bakımınızı yaptırın.
  • Partnerinizin temizliğine özen göstermesini isteyin.
  • Cinsel ilişki esnasında hijyene dikkat edin.
  • Yediğiniz ve içtiğiniz şeylerin sağlıklı ve dengeli olmasına özen gösterin. Sebze yemeklerine ağırlık verin.