Yazı İçeriği

Vejetaryen sporcular B12’yi atlamayın

Vejetaryen sporcular için performans gıdaları

Vejetaryen sporcular için uyarılar

Bitkisel protein kaynakları nelerdir?

Et, tavuk ve balık gibi hayvansal protein kaynakları vejetaryen sporcular tarafından tüketilemez. Ancak vejetaryen sporcular, beslenme düzenini planlayarak düzenli bir şekilde protein kaynakları tüketirse günlük protein ve temel aminoasitle ihtiyaçlarını karşılayabilir.


Vejetaryen sporcular B12’yi atlamayın

Sporcuların, vücutlarına oksijen taşınmasını kolaylaştırmak ve egzersiz sırasında solunum fonksiyonlarını en uygun düzeye getirebilmek için öğünlerine demir açısından zengin bitkisel besinler ve atıştırmalıklar eklemeleri gerekir. Demir emilimini artırabilmek için, C vitamininden yüksek gıdalar ile demir açısından zengin gıdalar beraber tüketilmelidir. Sporcuların, kalsiyum ve D vitamini açısından da zengin besinlere öğünlerinde yer vermesi de güçlü kemiklere ve stres kırıklarının azalmasına yardımcı olabilir. Vejetaryen sporculara, öğünlerinde mutlaka B12 vitamini ile zenginleştirilmiş besinleri tüketmeleri veya günlük olarak B12 vitamini takviyesi almaları önerilir.

Vejetaryen sporcular için performans gıdaları

  • Bitkisel protein kaynakları: Baklagiller, soya proteini, somun ve yemişler.
  • Demir zengini bitkisel kaynaklar: Baklagiller, somun, tam tahıllar, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kurutulmuş meyveler.
  • Kalsiyum zengini bitkisel kaynaklar: Süt ürünleri, koyu yeşil yapraklı sebzeler, soya peyniri, soya sütü, meyve suyu ve baklagiller.
  • B12 vitamin kaynakları: Süt ürünleri, yumurta, besinsel maya, zenginleştirilmiş gıda (soya sütü, tahıl, et benzerleri)

Vejetaryen sporcular için uyarılar

Bitkisel besinleri tüketmek vejetaryen sporcuların karbonhidrat, protein, vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olur. Protein içeren bitkisel gıdaları bol çeşitli tüketmeye çalışın. Vejetaryen sporcular, demir eksikliği açısından yüksek risk altındadır. Çoğu sporcunun demir durumunun rutin olarak değerlendirilmesi gerekebilir. Performans için dengeli beslenme vejetaryen sporcular için de çok önemlidir.