Yazı İçeriği

'Hollywood Yanağı' Nasıl Yapılır?

Yanak Dolguları

Yanaklar Köşeli İse…

Yanak Ameliyatından Sonrası

Sıvı Gıda ile Beslenme Şart

'Hollywood Yanağı' Nedir?

Son yıllarda ‘Hollywood yanağı’ olarak bilinen yanak estetikleriyle aslında kişilerin daha üçgen bir yüz görünüme sahip olması amaçlanır. Yanak estetiği çoğunlukla normalden daha belirgin veya dolgun yanak bölgesinin inceltilmesi için kullanılan işlemleri kapsar.


'Hollywood Yanağı' Nasıl Yapılır?

Cerrahi bir yöntem olarak bişektomi yanak estetiği (Hollywood yanağı), çoğunlukla lokal anestezi altında yapılan ve yanaktaki yağ yastıkçıklarının şekillendirilmesi/küçültülmesi ile köşeli yüzlerin daha üçgen hale getirilmesi günümüzde en sık tercih edilen yöntemdir.

Yanak Dolguları

Yanak bölgesinin şekillendirilmesi cerrahi olmayan yöntemler ve cerrahi olan yöntemler olarak ikiye ayrılabilir. Masseter kasına yapılacak botulinum toksini enjeksiyonları, hyalüronik asit içerikli dolgu uygulamaları, fokus ultrason, iğneli radyofrekans uygulamaları cerrahi olmayan uygulamalara örnek verilebilir.

Yanaklar Köşeli İse…

Kişiler, silik ve çökmüş yanaklara sahipse, normal hayata hızlı bir dönüş talep ediyorsa ve sonucu işlem sonrasında görmek istiyorsa, ortalama 6-18 ay etkinliği olan hyalüronik asit içerikli dolgu uygulamaları tercih edilir. Köşeli bir yanak mevcutsa yağ yastıkçıklarının cerrahi olarak yeniden şekillendirilmesi daha uygun görülür. Yapılan işlemin yüzdeki diğer organlarla uyumlu olması daha doğal sonuçlar verir. Yanak estetiği 18 yaşını doldurmuş kişilere, ameliyata engel teşkil edecek kronik bir hastalık bulunmuyorsa yapılabilir. Dolgu uygulamaları veya ameliyatlar mevsim farkı gözetilmeksizin yapılabilir.

Yanak Ameliyatından Sonrası

Ameliyattan sonra ameliyat ağız içinden yapıldığı için kişiler aynı gün normal hayatına pansuman, atel vb. olmadan devam edebilir. Yanak ameliyatı sonrasında birkaç gün yara yerinde hassasiyet olabilir. Ödemin gerilemesi ve istenilen görüntünün fark edebilir olmaya başlaması 3 hafta civarında sürebilir.

Sıvı Gıda ile Beslenme Şart

Sigara, yara iyileşmesini etkilediği için yanak estetiği operasyonundan önce bırakılmalıdır. Bitkisel karışımlar (çaylar, katkı maddeleri vb.) da kanama ihtimalini arttırabileceğinden yanak estetiği ameliyatı öncesi süreçte tamamen kesilmelidir. Yine kan sulandırıcı olan ilaçlar, doktor kontrolünde değiştirilmeli veya tamamen kesilmelidir. Operasyon ağız içinden yapıldığı için ilk gün sıvı gıdalarla beslenme ve mutlaka gargara ile ameliyat bölgesini temiz tutmak önemlidir.