Yazı İçeriği

‘Alerji baharda kaldı’ demeyin

Güneş kremi nasıl sürülmeli?

Havuza gözlüksüz girmeyin

Lensinize güvenmeyin

Simsiyah güneş gözlükleri sağlıklı mı?

Klimalara dikkat!

Yazın göz enfeksiyonu nedenleri

Deniz, kum, güneş, havuz… Bütün bunlar size tatili hatırlatır. Kış boyunca yaz tatilinin hayalini kurarsınız. Ama güneş, deniz ve havuz suyu derken gözlerinizde enfeksiyon oluşabilir. Özellikle havuzda çok dikkatli olmanız gerekir; çünkü havuzda hijyenin sağlanması için kullanılan klorun seviyesi iyi ayarlanamaz ve bu da göz enfeksiyonlarına davetiye çıkarır. Yaz tatilinde gözlerinizin nasıl korunması gerektiğine ilişkin önemli bilgiler…


‘Alerji baharda kaldı’ demeyin

Baharın yerini yaza bırakmasıyla göz nezlesi gibi alerjik göz hastalıklarının geride kaldığı düşünülebilir. Ancak sanılanın aksine gözlerde alerji ve enfeksiyon yaz döneminde de görülmeye devam edebilir. Bu tür hastalıklar özellikle tatil dönemlerinde artış gösterir. Yaz tatilinde gözler sıklıkla deniz, havuz, kum ve güneş ile doğrudan temas halinde. Bu temas da alerji, enfeksiyon ve göz iritasyonu gibi hastalıklarının artmasına neden olabilir. Tatil sürecinde hijyen koşullarına özen gösterilse bile bazı durumlarda yine de gözlerde hassasiyet ve alerji oluşabilir. Güneş kremi kullanırken ya da klimalı bir alandayken gözleri korumak için özel önlemler almak gerekebilir.

Güneş kremi nasıl sürülmeli?

Güneş kremi yazın özellikle de tatil döneminde daha çok önem kazanır. Tatilde direkt güneş ışığına daha çok maruz kalınır ve hava sıcaklığı gölgede bile daha yüksektir. Bu nedenle başta çocuklar olmak üzere herkesin 11.00-16.00 saatleri arasında mutlaka güneş kremi kullanması gerekir. Ancak güneş kremini yüzde kullanırken göz sağlığını koruyacak önlemler almak çok önemli. Yüz için kullanılan kremlerin vücut kremlerinden farklı olarak göz çevresindeki ciltle tam uyumlu ve non-alerjik olması gerekir. Göz çevresine güneş kremi uygularken gözle direkt temas ettirmemek, dikkatli sürmek ve sprey kremler yerine kontrollü şekilde kullanılabilen kremler kullanmak gerekir. Kremin gözle temas etmesi durumunda ise mutlaka bol su ile yıkamak önemli.

Havuza gözlüksüz girmeyin

Tatildeki göz hastalıklarının en belirgin nedenlerinden biri havuz kullanımı. Havuz ortamında kişisel hijyene yeterince dikkat edilmemesi, havuzun gereğinden az ya da fazla klorlanması ve gerekli sıklıkla temizlenmemesi görme kaybına kadar gidebilecek enfeksiyonlara neden olabilir. Bazı durumlarda hijyen koşullarının yerinde olması bile göz sağlığı için tüm tehlikeyi ortadan kaldırmaz; çünkü havuzlar yeterince temiz bile olsa klor seviyesi iyi ayarlanmadığında gözlerde yine de alerjiye neden olabilir. Havuzdaki klor gözde kızarıklık, batma ve yanma gibi şikayetlere neden olabilir. Klor seviyesinin iyi ayarlanmaması ve gerekli hijyenin sağlanmaması ise gözlerde inatçı mikroorganizmaların üremesine ve görme kaybına kadar gidebilecek sağlık sorunlarına yol açabilir. Tüm bu riskleri ortadan kaldırmak için havuzda gözlerin direkt su ile temasından kaçınmak ve mutlaka her defasında yüzücü gözlüğü kullanmak gerekir.

Lensinize güvenmeyin

Lens kullanımı her mevsim dikkat edilmesi gereken bir konu. Ancak yaz tatilinde sürekli açık alanda olmak, rüzgar, kum, tuz, klor derken lensler için standart hijyen şartlarını korumak imkansız hale gelebilir. Kontakt lens, kullanım kolaylığından dolayı tatilde gözlükten daha fazla tercih edilir. Gözlüğün ıslanması, güneş kremiyle teması, lekelenmesi ve kaybolma ihtimali daha yüksekken lens daha kolay kullanılır. Ancak lens kullanırken çok daha dikkatli olmak gerekir. Özellikle havuz ve denize lens ile girilmemesi ve mutlaka yüzücü gözlüğü kullanılması önemli. Yine tüm gün açık alanda olmaktan kaynaklanan göze yabancı bir cisim kaçması ihtimali de tatil dönemlerinde artabilir. Bu durumda lens kullanan kişinin lensini hemen çıkarması, gözünü kaynatıldıktan sonra soğutulmuş su ya da suni gözyaşı ile bolca yıkaması ve mikroskobik muayene için göz doktoruna gitmesi gerekir.

Simsiyah güneş gözlükleri sağlıklı mı?

Gözlerin direkt olarak güneş ışığına maruz kalması uzun vadede göz sağlığını son derece olumsuz etkiler. Güneş gören ülkelerde erken yaşta katarakt riski, güneş görmeyen ülkelere oranla 5 yaş daha erken. Direkt olarak ultraviyole ışınlara maruz kalma durumunda korneal ödem ve tekrarı halinde korneada kalıcı hasar meydana gelebilir. Bununla birlikte retina tabakasının bozulması ve ‘sarı nokta hastalığı’ gibi ciddi görme kayıplarına gidebilen retina dejenerasyonları da yine direkt güneş ışığının yaydığı tehlikeler arasında. Böyle bir riski ortadan kaldırmak için yazın mutlaka güneş gözlüğü kullanmak gerekir. Yüz yapısına uygun, geniş çerçeveli, camları gerekli testlerden geçmiş bir güneş gözlüğü kullanmak gerekir. Gözlüğün camlarının çok koyu olması ultraviyole koruyuculuğunun yüksek olduğu anlamına gelmiyor, aksine kontrastı arttığından kalitesiz koyu bir cam göze ciddi hasar verebilir. Bu nedenle camın rengine değil, cam kalitesine dikkat etmek gerekir.

Klimalara dikkat!

Yaz aylarında ve tatillerde sıklıkla tercih edilen klimalarda üreyen mikroplar, göz enfeksiyonuna yol açabilir. Klimadan çıkan hava direkt olarak göze temas ettiğinde, hem mikropların göz enfeksiyonu oluşturmasına hem de göz kuruluğuna yol açabilir. Ciddi sağlık sorunlarına neden olabilecek bu enfeksiyondan korunmak için klimanın direkt göze üflememesi ve klima bakımlarının aksatılmadan yapılması gerekir.