Yazı İçeriği

Kirli su enfeksiyon sebebi

Saç kurutma makinesi kullanın

Dış kulak yolu enfeksiyonu belirtileri

Travmasız temizlik

Dış kulak yolu enfeksiyonuna kanşı bu önlemleri alın

Yazın deniz ve havuz sezonu açıldığında büyük küçük pek çok kişi ya bir plaja ya da havuz başına koşuyor. Peki ama deniz ve havuzun sağlığınızı etkilerini hiç düşündünüz mü? Örneğin yüzerken kulak tıpası takmamanız sonucunda kulağınıza kaçan su, kulak yolunun hemen girişindeki ter ya da yağ bezlerinden oluşan ve ‘kulak kiri’ olarak bilinen koruyucu tabakayı yok ederek ‘dış kulak enfeksiyonu’na yol açabiliyor. Enfeksiyon nedeniyle kulakta gelişen kaşıntı, tıkanıklık ve ağrı da yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiliyor. İşte yazın dış kulak enfeksiyonuna karşı alabileceğiniz önlemler...


Kirli su enfeksiyon sebebi

Dış kulak yolunu kaplayan derinin ve kulak zarının dış yüzeyinin iltihaplanması ‘dış kulak yolu enfeksiyonu’ olarak adlandırılıyor. Normalde dış kulak kanalı kendi kendini temizleyebiliyor. Ancak sıcak, karanlık ve nemli bir bölge olduğundan bakteri ile mantarlar kolayca üreyebiliyor ve dış kulak yolunda enfeksiyon oluşabiliyor. Örneğin banyo yaparken veya havuzda kulak yoluna fazla miktarda giren suyun içeride kalması, ıslaklık sonucu mikropların, özellikle de mantarların bu bölgede yerleşmesine uygun ortam hazırlıyor. Buna bir de havuz veya denizin kirli olması eklenince, dış kulak kanalında bakterilerin ve mantarların üremesi kaçınılmaz oluyor. Ayrıca kulak parmakla ve pamuk uçlu çubuk gibi sert cisimlerle karıştırıldığında kulak yolunun cildinde oluşan çok küçük çatlaklardan da mikroplar girerek enfeksiyon oluşturabiliyor.

Saç kurutma makinesi kullanın

Dış kulak yolu enfeksiyonuna karşı şu önlemleri alabilirsiniz:

  1. Kulağınızı, üzeri pamuk kaplı kulak çubuğu ve parmak gibi sert cisimler ile temizlemeyin.
  2. Kulak kirini çıkarmaya çalışmayın.
  3. Havuza veya denize girdiğinizde su geçirmeyen kulak tıpaları kullanın. Enfeksiyon sık sık tekrarlıyorsa yüzerken başlık kullanarak suyun kulaklarınıza kaçmasını engelleyin.
  4. Suya maruz kaldıktan sonra kulak kanalının kuruması çok önemli. Yüzdükten veya duş aldıktan sonra başınızı ve kulak kepçelerinizi hareket ettirmeye çalışarak suyun dışarı akmasını sağlayın. Ardından kulaklarınızı temiz ve kuru bir pamukla ya da havlu ile içine bir şey sokmadan, dıştan kurulayın.
  5. Saç kurutma makinesiyle kulak yolunu kurutmak da etkili bir yol. Saç kurutma makinesini düşük ayarda ve 30 santim uzakta tutarak kulağınızı kurulayın.

Dış kulak yolu enfeksiyonu belirtileri

Enfeksiyon hafif, orta ve şiddetli derecede gelişebiliyor. İşte dış kulak yolu enfeksiyonu belirtileri şöyle sıralanabilir:

  • Başlangıç evresi: Kaşıntı, ödem, dolgunluk hissi ve ağrı gelişiyor. Kulak içindeki deri dökülüyor, beyaz ve hafif kirli akıntı oluşuyor.
  • Orta faz evresi: Kaşıntı, kulak kepçesinde hassasiyet ve dış kulak yolunda ağrı şiddetini arttırıyor. Dış kulak yolu akıntıların yoğunluğunun artması ve ödeme bağlı olarak daralıyor.
  • Şiddetli enfeksiyon dönemi: Ağrı dayanılamayacak düzeye ulaşıyor. Dış kulak yolu ödem, kızarıklık ve irinli akıntının artmasına bağlı olarak tıkanabiliyor. Enfeksiyon yaygınlığı sıklıkla kulağın dışına da ulaşıyor. Yüksek ateş gelişebiliyor, kulak önü ve arkası ile boyundaki lenf bezleri şişebiliyor.

Travmasız temizlik

Dış kulak yolu enfeksiyonu tedavisinde amaç; enfeksiyonu yok ederek dış kulak yolunun bütünlüğünün sağlanması ve sağlıklı durumuna getirilmesi. Tedavide ilk ve en önemli basamağın dış kulak yolunun travmatize edilmeden temizlenmesidir. Kişinin toleransı ve uyumu, kulak temizliğinin yapılabilmesinde önem taşıyor. Çünkü temizleme işlemi kısa süreli bile olsa çok ağrı yapabiliyor. Temizliğin sıklığı kanal tarafından üretilen salgı veya dökülmelerin miktarıyla uyumlu olarak değişebiliyor. Dış kulak yolu enfeksiyonunun yok edilmesi için kulak temizleme işleminin yanı sıra yerel antibiyotik ve kortizonlu damlalardan da yararlanılıyor.