Daha iyi bir deneyim için konum izni vermelisiniz.
İçindekiler

Baş Dönmesi Nedir?

Baş dönmesi; kişinin etrafındaki şeyleri hareket ediyor gibi hissetmesi, göz kararması, uyuşukluk, sersemlik ve denge kaybı üretebilen tıbbi bir durumdur. Baş dönmesi yaşayan kişiler, ayakta durmakta zorlanabilir, bayılabilir eşlik eden başka semptomlar bulunabilir. 

Baş dönmesinin birden fazla sebebi bulunabilir. Baş dönmesine sebebiyet veren şeyler ciddi hastalıklar olabildiği gibi, bazen açlık gibi hemen herkesin yaşayabileceği basit bir neden de olabilir. Ancak baş dönmesinin yaygın yaşanması, önemsenmemesi gerektiği anlamına gelmez. Baş dönmesi şikayeti bulunan kişilerin, bu hissin altında yatan nedenleri bilmesi önemlidir. Tekrar eden ve gittikçe süresi uzayan baş dönmeleri, yaralanmalara sebep olabileceği gibi bir hastalık kaynaklı da olabilir.


Baş Dönmesinin Nedenleri Nelerdir?

Baş dönmesi yaşayan kişiler, genellikle neden baş dönmesi yaşadıklarını bilebilirler. Açlık durumu, kadınlarda adet dönemleri, hamilelik, bazı duygu durumları insanların anlık baş dönmeleri yaşamasına sebep olabilir.

Altında yatan bilinen bir sebep yokken kişinin baş dönmesi yaşaması, hem moral bozucu hem de endişe verici hissettirebilir. Şiddetli baş dönmesi ve eşlik eden kusma hissi, kişinin gündelik işlerini aksatacak seviyede hayatını etkileyebilir. Baş dönmesinin bilinen yaygın nedenleri şu şekildedir:

 • Ani ve hızlı hareketlerde bulunmak, kendi etrafında dönmek
 • Fiziksel olarak çok yorulmak, yoğun spor yapmak
 • Uzun süreli açlık, susuzluk

Bu tür nedenlerden kaynaklı baş dönmelerinin önlemleri, kişinin kendisi tarafından alınabilir. Yataktan hızlı kalkmamak, uzun süreli açlık durumunu önlemek baş dönmesi şikayetini yok edebilir. Ancak belirgin nedenleri giderildikten sonra baş dönmesi devam ediyorsa, şiddetleniyorsa, süresi uzuyorsa bir uzmanla görüşülmelidir. Baş dönmesi basit bir semptom olabildiği gibi, kronik ya da akut durumda ciddi hastalıkların habercisi olabilir.

Baş Dönmesine Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

Açlık, gebelik, ani hareket gibi nedenleri olmayan, anlık ya da tekrar eden baş dönmelerinin altında bazı hastalıklar yatıyor olabilir. Baş dönmesine neden olduğu bilinen en yaygın durumlar şu şekildedir:

Vertigo

Vertigo, klinik anlamda baş dönmesi anlamına gelen, iç kulakta dengeden sorumlu yapılardan kaynaklanan bir tıbbi durumdur.  Vertigo genellikle başka bir hastalığın semptomudur. Vertigo, vertigonun türleri, belirtileri ve tedavileri için ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Meniere Hastalığı

Meniere; iç kulaktaki sıvının artışına bağlı olarak baş dönmesi ve işitme sorunlarına neden olabilen kronik bir hastalıktır. Meniere hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız. 

Kulak Enfeksiyonları

Bakteri veya virüsler sonucu, tedavi edilmemiş enfeksiyonlar kulakta işitme sorunlarına ve baş dönmesine neden olabilirler. Orta kulak enfeksiyonuyla ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız. 

Hamilelik

Hamileliğin erken belirtilerinde yaygın olarak baş dönmesi ve mide bulantısı yaşanabilir. Hamileliğin belirtileri ve hamilelik sırasında vücutta yaşanabilecek fiziksel değişimler için tıklayınız. 

Migren

Migren, şiddetli baş ağrısıyla tipikleşmiş bir hastalıktır. Migrenin türüne göre baş ağrısına baş dönmesi, bulantı ve kusma eşlik edebilir. Migren ve tedavisiyle ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız. 

Kalp ve damar hastalıkları

Kalp vücutta kanın temizlenmesi ve dolaşımı için kritik olarak görev alır. Kalp hastalıkları; sürekli yorgunluk, halsizlik ve baş dönmesine sebep olabilir. Kalp ve damar sağlığı, kalbin hastalıklarıyla ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Beyin tümörleri 

Kafatası bölgesinde oluşan tümörlerin yaygın belirtileri arasında; şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı ve kusma bulunmaktadır. Beyin tümörleri ve tedavi yöntemleriyle ilgili bilgi almak için tıklayınız.

Diyabet

Kan şekerindeki düşüklük, ani yükseklik ve diğer dalgalanmalar baş dönmesine neden olabilir. Diyabetin TİP 1, Tip2, Gestasyonel, Gizli Şeker ve Hamilelik Şekeri gibi türleri  ve tedavi seçenekleri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız. 

Düşük Tansiyon (Hipotansiyon)

Hipotansiyon, kalbin vücuda kan pompalarken damarlarda oluşturduğu basıncın düşüklüğü anlamına gelir. Düşük tansiyon değeri, ortalama olarak 9 /6 altındaki değerlerler olarak kabul edilir. Hipotansiyon baş dönmelerine ve bayılmalara sebep olabilir. Hipotansiyon hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Tiroid hastalıkları

Tiroid bezi; büyüme, gelişme, uyku döngüsü, kalp fonksiyonları gibi birçok hayati metabolik faaliyetten sorumlu, hormon üretici bir bezdir. Tiroid bezinin az çalışması durumunda (hipotiroidi) ve çok çalışması durumunda (hipertiroidi); baş dönmesi, halsizlik, çarpıntı, kilo dengesizlikleri yaşanabilir. Tiroid bezi nodülleri ve tiroid kanserlerinde de benzer semptomlar görülebilir. Troid bezinin hastalıkları ve tedavileri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız. 

Üst solunum yolu hastalıkları

Bakteri ve virüs kaynaklı, genellikle kış aylarında artan üst solunum yolu hastalıklarının ortak belirtilerinde; halsizlik ve baş dönmesi görülmektedir. Boğaz enfeksiyonları, sinüzit, larenjit, grip gibi üst solunum yolları hastalıklarının belirti ve tedavileri için tıklayınız. 

Demir Eksikliği

Demir eksikliği anemisi yaşayan kişiler; yorgunluk, halsizlik, uyuşukluk ve baş dönmesi hissi yaşayabilirler. Demir eksikliğini önlemek, demir eksikliği tedavisi ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.

Anksiyete 

Anksiyete yani kaygı bozuklukları birbirinden farklı tetikleyicilerle alevlenen, yaygın olarak çarpıntı, baş dönmesi, kusma hissi üreten farklı alt türlere ayrılır. Panik atak, Agorafobi, sosyal aksiyete bozukluğu, ayrılık kaygısı gibi anksiyeteler, belirtileri ve tedavileri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız. 

Bu hastalıklar dışında; baş boyun bölgesinde bulunan tümörler, baş boyun ve kafa travmaları baş dönmesine sebep olabilir. Beyin travması, kafa travması ve bölgede bulunan tümörler; kafada bulanıklık hissi, şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi, görme, işitme ve konuşmada güçlüklere sebep olabilir.

Hangi Durumlarda Baş Dönmesi İçin Doktora Başvurulmalıdır?

Baş dönmesinin birden çok ve birbirinden farklı nedenleri bulunabilir. Baş dönmesi hangi sebepten olursa olsun, yaşayan kişiyi endişelendirebilir. Aşağıdaki durumlar baş dönmesine eşlik ediyorsa, baş dönmesi sıklaşıp şiddetleniyorsa mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.

 • Göğüs ağrısı
 • Düzensiz kalp ritmi
 • Kesik kesik nefes alma, nefes almada zorlanma
 • Şiddetli baş ağrısı
 • Kafa travması
 • Yüksek ateş, titreme
 • Ensede sertleşme hissi, ağrı
 • Bulanık görme, çift görme
 • Kulaklarda uğultu ya da çınlama
 • Konuşma bozukluğu
 • Mide bulantısı, kusma
 • Kollarda hissizlik

Baş Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Baş dönmesi belirgin bir hastalığa bağlı olarak yaşanıyorsa, o hastalığın tedavisiyle baş dönmesi semptomu da ortadan kalkacaktır. 

Bazı hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçların yan etkisi olarak baş dönmesi yaşanabilir. Böyle durumlarda ilgili hekimle durumu paylaşılmalı, hekimin önerisi doğrultusunda mümkünse ilacı değiştirmek ya da kesmek gerekebilir. 

Baş Dönmesi Nasıl Geçer?

Başı dönmesi; sersemlik ve denge kaybına sebep olur. Baş dönmesi sırasında ve sonrasında baş dönmesini engellemek şunlar yapılabilir:

 • Baş dönmesi sırasında, mümkünse uzanmak ya da oturmak
 • Hızlı ve ani hareketlerden kaçınmak, yavaş hareket etmek
 • Susuzluk hissediliyorsa su içmek
 • Yüksek ses ve parlak ışıklardan kaçınmak
 • Sersemlik hissi azalmaya başladığında yavaş hareketlerle ayağa kalkmak
 • Korku ya da endişe verici hisleri önlemek için sakinleştirici şeyler düşünmek, telkinde bulunmak

Altında bir hastalık olmayan, vücudun kondisyon durumuna göre oluşan baş dönmelerini önlemek için düzenli yaşam alışkanlıkları geliştirmek önemlidir. Mümkünse geceleri 7-9 saat aralığında uyku uyumak, gün içinde yeterli su içmek, düzenli ve dengeli beslenmek vücudun direncini artıracaktır. Tansiyon ve kan şekerinin düzenli olmasına yardımcı olacaktır.

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. Güncellenme Tarihi: 12 Ekim 2023 Perşembe Yayımlanma Tarihi: 12 Ekim 2023 Perşembe

Benzer İlgi Alanları

DAHA FAZLA GÖRÜNTÜLE

Tıbbi Birimler

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

2. Kişisel Verilerin Aktarılması

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

5. Veri Güvenliği

Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

6. Şikayet ve İletişim

Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

YUKARI
İçindekiler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?