Yazı İçeriği

Ellerimizi kaç saniye yıkamalıyız?

Kullanacağımız dezenfektan yüzde kaç alkol içermeli?

Ellerimizi yüzümüzde nerelere değdirmemeliyiz?

Başkalarından ne kadar uzakta durmalıyız?

Bir mendili kaç kez kullanabiliriz?

Evlerimizi, işyerlerimizi ne kadar süre havalandırmalıyız?

Ne sıklıkta temizlik yapmalıyız?

Giysilerimizi kar derecede yıkamalıyız?

Kaç porsiyon sebze-meyve yemeliyiz?

Ne kadar su içmeliyiz?

Koronavirüse karşı giysilerinizi 60-90 derecede yıkayın

Hemen hepimiz artık koronavirüse karşı alınacak önlemleri biliyoruz. Ellerimizi düzenli olarak yıkamalı, su yoksa dezenfektan ürünlerle ellerimizi temizlemeli, sosyal mesafeyi korumalıyız. Bunlar gibi daha pek çok önlem var. Peki bu kuralları doğru şekilde uygulayabiliyor muyuz? Mesela kıyafetlerimizi kaç derecede yıkamalıyız, seçeceğimiz dezenfektan yüzde kaç alkol içermeli? Bu soruların ve daha fazlasının yanıtları bu yazımızda...


Ellerimizi kaç saniye yıkamalıyız?

Ellerinizi sık sık, bol su ve sabunla, en az 20 saniye boyunca ovarak yıkamayı asla ihmal etmeyin. Antiseptik ya da antibakteriyel içeren sabun kullanmanıza gerek yok, normal sabun yeterli gelecektir. Su ve sabunun olmadığı durumlarda ise alkol bazlı el antiseptiklerinden faydalanın.

Kullanacağımız dezenfektan yüzde kaç alkol içermeli?

El hijyeninde kullanılan ürünlerin dezenfektan özelliğe sahip olması için minimum yüzde 60 alkol içermeleri gerekir. Antiseptiğinin dışında yüzde 80-90 oranında alkol içeren kolonyalar olmalı. Ancak bu ürünler ellerinizi su ve sabun temizliğinden daha fazla korumaz. Dolayısıyla ellerinizi sık sık bol sabunlu suyla iyice ovarak yıkamanız çok önemli. 

Ellerimizi yüzümüzde nerelere değdirmemeliyiz?

Koronavirüs öksürük ve hapşırık nedeniyle ortama yayılan damlacıkların solunmasıyla bulaşıyor. Ayrıca solunum parçacıklarıyla kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan ağız, burun veya gözlere değdirilmesi de çok riskli. Bu nedenle kirli ellerinizle; göz, burun ve ağzınıza temas etmemeye özen gösterin.

Başkalarından ne kadar uzakta durmalıyız?

Öksürük veya hapşırıkla çevreye yayılan damlacıklar havada 3 saat asılı kalabiliyor. Bu nedenle kalabalık ortamlarda bulunmaktan kaçının, mecbursanız ağız ve burnunuzu kapatın. Selamlaşmak için tokalaşmayın, sarılmayın ve öpüşmeyin. Ayrıca insanlarla iletişim kurarken en az 3-4 adım (1.5 metre) mesafe uzakta durmayı alışkanlık haline getirmeliyiz.

Bir mendili kaç kez kullanabiliriz?

Öksürme ve hapşırma sırasında; ağzınız ile burnunuzu tek kullanımlık mendille kapatın. Mendiliniz yoksa dirsek içinden faydalanın.

Evlerimizi, işyerlerimizi ne kadar süre havalandırmalıyız?

Virüsler kapalı ortamlarda daha hızlı yayıldığı için bulunduğunuz ortamı her saat başı 10-15 dakika boyunca havalandırmanız da almanız gereken diğer önemli önlemler arasında yer alıyor.

Ne sıklıkta temizlik yapmalıyız?

Koronavirüs yüzeylerde saatler, hatta günlerce canlı kalabilme özelliğine sahip. Virüsün bulaşmaması için kapı kolları, armatürler ve lavabolar gibi sık kullandığınız yüzeyleri her gün bol su ve deterjanla, dezenfekte edici özelliğe sahip ürünlerle temizleyin.

Giysilerimizi kar derecede yıkamalıyız?

Koronavirüs solunum sekresyonu ile bulaşmışsa, kıyafetlerimiz üzerinde de birkaç saat canlı olarak kalabiliyor. Bu nedenle dışarıdan eve geldiğinizde kıyafetlerinizi hemen değiştirin ve 60-90 derece gibi yüksek ısıda deterjanla yıkayın.

Kaç porsiyon sebze-meyve yemeliyiz?

Bağışıklık sistemimizi güçlü kılan en önemli etkenlerin başında, yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı geliyor. Dolayısıyla bağışıklık sistemini koruyan antioksidanlar olan A, C, E, D vitaminleri, selenyum, çinko ve demir gibi vitamin ve mineralleri içeren besinleri dengeli ve yeterli almaya özen gösterin. Her gün 3-5 porsiyon sebze-meyvenin yanı sıra; D vitamini içeren süt, yoğurt ve peynir gibi besinleri, protein içeren besinleri ve baklagilleri yine düzenli olarak tüketmeniz çok önemli. 

Ne kadar su içmeliyiz?

Günde en az 2 litre ve sık sık su içmeliyiz.  Bu sayede virüsün üst solunum yolunda kalma süresini kısaltabiliriz. Su içmek ayrıca bağışıklık sistemine de destek olur. Ancak sıcak içeceklerin virüsü öldürecekleri yanılgısına kapılmamalıyız. Çünkü yüksek ısıdaki içecekler virüsü yok etmedikleri gibi, ağız ve boğaz mukozasında hasar oluşturabilir, bunun sonucunda da yarar sağlamak yerine zarar verebilir.