Yazı İçeriği

Enfeksiyon hastalıkları tokalaşmayla yayılıyor

Elinizi doğru yıkıyor musunuz?

Sıvı sabunlar daha sağlıklı

Çocuklara el yıkamayı sevdirin

Enfeksiyon hastalıkları temasla yayılır

Koronavirüs (Covid 19) Enfeksiyon hastalıklarından korunmanın temel kuralı hijyendir. Özellikle el yıkama ve tek kullanımlık eldivenler kullanma ile pek çok mikroorganizmanın insan vücuduna giriş yapması önlenebilir. Kişisel hijyen kurallarına uymak hem kendi sağlımızı hem toplum sağlığını korumada en önemli uygulamadır. Kendimiz gibi tükettiğimiz su ve gıdaların da temiz ve hijyenik olması ağız yoluyla giriş yapabilecek enfeksiyonların önüne geçer.

Günlük hayatta en çok kullandığımız organlarımızdan biri eller... Çevre ile sürekli temas halinde olan eller, hastalık yapıcı çok sayıdaki mikroorganizmayı vücudumuza taşır. Özellikle virüs, bakteri ve parazitlerin yoğun bir şekilde görüldüğü günlerde ellerin sağlıklı bir şekilde yıkanmaması grip, soğuk algınlığı ve mide- bağırsak sistemi hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa zemin hazırlar. Hem kendi vücudumuza hem de başka insanlara bu mikroorganizmalar eller yoluyla taşınır. Korunmanın en önemli yolu ise el yıkamaktan geçer.


Enfeksiyon hastalıkları tokalaşmayla yayılıyor

Grip ve soğuk algınlığına neden olan solunum yolu enfeksiyonlarını oluşturan virüsler ellerde bulunur ve tokalaşma sırasında insanlar arasında yayılır. Bu nedenle grip gibi solunum yolu enfeksiyonlarının yayılımı sık el yıkama ile azaltılabilir. Ayrıca ishal ya da bağırsak parazitlerinin neden olduğu hastalıklarla sarılık denilen viral hepatit A enfeksiyonunun da el yıkama ile yayılımı önlenebilir.

Ellerin her santimetre karesinde yaklaşık 4000-6000 bakteri bulunur. Bazı bakteriler sağlıklı ciltte normal olarak olması gerekirken, hastalık yapıcı özellikteki bakterilerin varlığı enfeksiyon hastalıklarına zemin hazırlar. Bakteriler sıklıkla parmak uçlarında, tırnak altlarında ve avuç içlerinde daha fazla bulunur.

Elinizi doğru yıkıyor musunuz?

Bu nedenle el yıkama hastalıklardan korunmada çok önemlidir. El yıkarken özenle ellerin her bölgesine su ve sabunun ulaşması sağlanmalı ve eller ovalanarak en az 20-30 saniye yıkanmalı. El yıkama rastgele değil hijyenik olacak şekilde doğru teknikle yapılmalı. Parmak uçları, başparmak, tırnak altları ve parmak araları sıkça unutulan alanlar olduğundan bu yerlere de ovalanarak yıkama sağlandığından emin olunmalı. El yıkama sonrası temiz havlu, toplu ortamlarda temiz tek kullanımlık kağıt havlu ile kurulamak da önemli, zira bakteriler nemli ortamda kolayca çoğalabilir.

Sıvı sabunlar daha sağlıklı

Enfeksiyon hastalıklarından korunmada en etkili yöntemlerden biri olan el yıkamadır. El yıkarken İçinde mümkün olduğunca az kimyasal madde içeren ciltte alerjik tepki oluşturmayan doğal sabunlar tercih edilmelidir. Ancak toplu yaşam alanlarında sıvı sabunlar tercih edilmelidir. Çünkü kullanım sonrası yıkanmayan katı sabunlar üzerinde yaşayan bakteriler de sonraki kullanıcıya geçebilir. Toplu yaşam alanlarında antibakteriyel özellikteki sabunlar da tercih edilebilir.

Çocuklara el yıkamayı sevdirin

El yıkama alışkanlığını, her alışkanlık gibi çocukluk döneminde erken yaşlarda öğretilmelidir. Ev içinde anne ve babalar iyi modeller olmalıdır ki çocuklar da onları örnek alarak el yıkama alışkanlığını edinebilsinler. Ebeveynler, çocuklar ile birlikte el yıkayarak doğru el yıkama tekniğini onlara öğretmelidirler. Doğru teknikle el yıkayan çocuklar pek çok enfeksiyon hastalıklarından korunabilirler.

Çocuklar eğlenerek öğrenmeyi sevdiklerinden el yıkamaya özendirilmeleri gerekir. Musluk çevresine çocuğun sevdiği resimler objeler konulabilir, el yıkama sırasında küçük oyunlar yapılabilir. Bir taraftan eğlenirken diğer taraftan ellerini doğru teknikle yıkayarak basit bir dil ile sağlıklı olacağı aklına yerleştirilebilir. Bu şekilde küçük yaşta kazanacağı alışkanlık ile hayatı boyunca hem kendisi hem toplum için enfeksiyon hastalıklarından korunmanın temel yöntemini sürekli uygulayacaktır.