Yazı İçeriği

1- Akciğer kanserinde sigara dumanı da tehlikeli

2- Asbestten ve bu maddelerden uzak durun!

3- Radon gazına karşı evinizi sıkça havalandırın

4- Beslenme düzeninizi gözden geçirin

5- Hava kirliliği faktörünü de hesaba katın

6- 30 yıl günde 1 paket veya daha fazla sigara içiyorsanız

Akciğer kanserinin öne çıkan belirtileri

Akciğer kanseri belirtileri

Akciğer kanserine yakalanmada en önemli risk faktörü sigara. Her gün içilen sigara sayısı ve sigaranın kullanıldığı yıl sayısı ile doğru orantılı olarak risk de artıyor. Pipo, puro, nargile gibi diğer tüm tütün ürünlerinin kullanımı ya da pasif içicilik yoluyla bunlara maruz kalmak da aynı ölçüde risk yaratıyor. Sigara ve tütün ürünleri akciğer kanserinin yanında ses teli (larinks) ve boğaz (farinks) kanserleri riskini önemli ölçüde artırıyor.


1- Akciğer kanserinde sigara dumanı da tehlikeli

Sigara dumanına maruz kalma olarak tanımlanan “pasif içicilik” ise kişi sigara içmese bile sigara dumanından yoğun olarak etkilenme durumunu tanımlamak için kullanılıyor. Sigara dumanında bulunan nitrozamin, amonyak, karbonmonoksit gibi toksik maddeler kanser riskini yükseltiyor. Maruz kalınan fiziksel alan ne kadar küçükse sigaranın zararlı etkileri o kadar fazla oluyor.

2- Asbestten ve bu maddelerden uzak durun!

Asbest ve kansere neden olduğu bilinen arsenik, krom, nikel gibi maddelere maruz kalmak akciğer kanserini tetikleyen unsurlar arasında yer alıyor. Özellikle asbest Türkiye’de akciğer kanserine yakalanmada önemli risk faktörlerinden biri. Sigara içen bireylerin buna ek olarak asbeste maruz kalması ise kansere yakalanma riskini katlıyor.

3- Radon gazına karşı evinizi sıkça havalandırın

Sigaradan sonra en önemli ikinci akciğer kanseri nedeni olarak kabul edilen radon, renksiz ve kokusuz bir gaz. Toprakta ve suda mevcut bulunan ve uranyum kaynaklı bir gaz olan radon yukarı doğru hareket ediyor ve özellikle binaların alt katlarını etkiliyor. Bodrum katlarda ve madenlerde yoğun olarak birikebilen radon gazı zehirli etkilerini soluma yoluyla gösteriyor. Radonun etkilerinden korunmak için evlerin sıkça havalandırılması tavsiye ediliyor.

4- Beslenme düzeninizi gözden geçirin

Hemen bütün hastalıklarda olduğu gibi sebze ve meyveden yana zengin bir beslenme düzeni, akciğer kanseri riskini de azaltıyor. Bunun yerine vitamin A, C, E ve beta karoten kullanılması, yaklaşık yüzde 25 koruma sağlayan bu tip beslenmenin yerini tutamıyor. Ayrıca yapılan iki ayrı çalışma, sigara kullananlarda beta karoten alımının can kaybı oranlarını artırdığını ortaya koyuyor.

5- Hava kirliliği faktörünü de hesaba katın

Bir diğer önemli konu hava kirliliği. Sanayileşmiş bölgelerde yaşayanlar ve egzoz gazına yoğun biçimde maruz kalanlar, akciğer kanserinin gelişmesine zemin hazırlayan polisiklik aromatik hidrokarbonlarına (PAH) çok daha fazla maruz kalıyorlar. Bu etkilerden korunmak için önerilen şeyse mümkün olduğunca endüstriyel bölgelerde ikamet etmemek ya da yoğun trafik merkezlerinden uzakta kalmak.

6- 30 yıl günde 1 paket veya daha fazla sigara içiyorsanız

Akciğer kanserinin erken tanısı için yapılan çalışmalar 30 yıl günde 1 paket veya daha fazla sigara içen kişilerin 55-74 yaş arasında düşük radyasyonlu helikal bilgisayarlı tomografi ile tarama yaptırması gerektiğini ortaya koyuyor. Böylece kanser erken dönemde teşhis edilebiliyor ve hem yaşam süresi hem de kalitesi artırılabiliyor.

Akciğer kanserinin öne çıkan belirtileri

Akciğer kanserinin öne çıkan belirtileri ise giderek artan öksürük, göğüs ağrısı, nefes darlığı, iştahsızlık ve kilo, kaybı, ses kısıklığı ve yutma güçlüğü, halsizlik, parmaklarda çomaklaşma, vücut ağrısı, sık tekrarlayan enfeksiyon, göz kapaklarında düşme olarak sıralanabilir.