Yazı İçeriği

Ameliyat sonrası acısını eleştirmeyin

Resim çizebilirsiniz

Yalnız bırakmayın

Nefes egzersizi kurtarıcınız olabilir

Ödül zamanı

Kahramanlardan yardım alın

Hayal etmesini sağlayın

İlgisini dağıtın

Ayıcığı yanında olsun

Kararları kısmen o versin

Kendini evinde hissetsin

Çocuğunuza en büyük destek sizsiniz

Anne ve babalar, tüm hayatları boyunca çocukları için endişe duyarlar. Onlar için en zorlu dönemeçlerden biri de çocukların ameliyat olmasıdır. Ebeveynler, çocuklarının ameliyatıyla ilgili yeterli ve doğru bilgilendirildikleri takdirde korkularından kurtulabilirler. Zira ameliyat sonrası pansuman, yara ağrısı ve dikiş alımı gibi konularda onlara büyük görev düşüyor. Bununla birlikte çocuğunuzun psikolojisi de çok önemli. Çocuğun ameliyat öncesi ve sonrasındaki ruhsal durumunda, ailenin tutumu belirleyici olabiliyor. Özellikle ameliyat ağrılarının işin işinden çıkılmaz bir hale gelmesinde ebeveynlerin yaklaşımları önemli. 


Ameliyat sonrası acısını eleştirmeyin

Çocuğunuzun acısını ve ağrısını ‘psikolojik’ olarak nitelendirmeyin. Küçümsemeyin ama abartmayın da. İdeal olan çocuğuna “Evet canın acıyabilir ama dayanabilirsin, ben yanındayım, gel şöyle yapalım” diyerek önerilerle çocuğu hazırlamaktır. İşte onun acısını dindirebilecek öneriler…

Resim çizebilirsiniz

Ameliyat sonrası ağrılarla baş edebilmesinin temel yolu, ameliyat öncesi ebeveynin doğru yaklaşımda bulunmasından geçiyor. Çocuğunuza bu süreçte başına gelebilecek durumları yaşına uygun ve anlayabileceği bir şekilde anlatın. Gerekirse renkli kalemlerle eğlenceli bir şekilde resmedin.

Yalnız bırakmayın

Ameliyat sonrası süreçte de mümkün olduğunca çocuğunuzun yanında olmaya özen gösterin. Yakınında oturun ve elini tutmak gibi fiziksel temaslarda bulunun. Yataktan kalkması, duş alması ve yemek yemesi gibi günlük aktivitelerinde yardımcı olun. İlaç tedavilerini geciktirmeyin.

Nefes egzersizi kurtarıcınız olabilir

Çocuğunuzun nefes egzersizlerini kullanarak rahatlamasına ve ilgisinin dağılmasına özen gösterin. Örneğin “Derin bir nefes al. Aldığın nefes karnını şişirsin. Şimdi aldığın nefesi yavaşça dışarı ver, karnın aşağı insin” gibi yönlendirmelerde bulunun.

Ödül zamanı

Çocuğunuzun ağrılarıyla başa çıkabilmesi sonucunda onu sözel bir şekilde ödüllendirin ve ona ödül niteliğinde küçük hediyeler verin. Örneğin sevdiği bir kitabı alın, sevdiği çikolatalardan getirin. Ameliyat süreci bittikten sonra ailece yapabileceğiniz çocuğunuzun sevdiği bir aktivite planlayın.

Kahramanlardan yardım alın

Özellikle okul öncesi dönemde ve ilkokul çağında çocuklar belli hayali kahramanlara hayranlık duyarlar. Örneğin; Süpermen, Örümcek Adam, X-Men gibi. Bu karakterlerin ağrı ve acıyla nasıl baş ettiklerini gösterir bir film, video izletmek faydalı olabilir.

Hayal etmesini sağlayın

Çocuğunuzla birlikte onun ilgisini çekebilecek ve ona yardımcı olabilecek hayali senaryolar oluşturun. Kendisini mutlu ve huzurlu hissedeceği bir yerde hayal etmesini sağlayın. Bu senaryoyu da önceden belirleyebilirsiniz. Çocuğunuza canının acıdığı zaman düşünebileceği güzel bir yer hayal etmesini söyleyebilirsiniz ve bu senaryoyu detaylandırmasına yardımcı olabilirsiniz. Örneğin çocuğunuz ormana gitmek istiyorsa, “Öyle mi? Nasıl bir yermiş bu orman? Hangi ağaçlar, hangi hayvanlar varmış? Çiçekler nasıl kokuyormuş?” gibi sorularla onun bu hayalin içine daha fazla girmesine yardımcı olabilirsiniz.

İlgisini dağıtın

Çocuğunuzun ilgisini başka yerlere çekecek aktivitelere yer verin. Konsantrasyonunun başka tarafa yönelmesi acısını daha az düşünmesine yardımcı olacaktır. Örneğin; televizyonda sevdiği bir diziyi/ müziği açmak, sevdiği bir oyunu oynatmak, sevdiği bir parçayı telefondan dinletmek gibi.

Ayıcığı yanında olsun

Kendisini rahat hissedebilmesi için gereken ortamı hazırlayın, onun özel eşyalarını yanınızda bulundurun. Örneğin; en sevdiği battaniyeyi, oyuncağı hastaneye götürün. Evde de oda sıcaklığını onun isteğine göre ayarlayın, rahatsızlık verecek gürültülerden uzak durmasını sağlayın.

Kararları kısmen o versin

Kendisiyle ilgili verilen kararlarda yer almak ameliyat ağrılarının üzerindeki kontrol hissinin artmasına yardımcı olacağından, yara bandının hangi renk veya şekil olmasını istemesinden ilgisini dağıtmak için hangi aktiviteyi tercih edeceğine dek sözü ona bırakın.

Kendini evinde hissetsin

Çocuğunuzun uyuması ve dinlenmesi konusunda hassas olun. Özellikle ameliyat sonrası ilk gece uykusu olmak üzere çocuğunuzun uykularının rahat geçmesi için evindekine benzer uygun ortamı oluşturmaya çalışın. Örneğin, hastane odasını kendi odasına benzer bir şekle dönüştürebilirsiniz. Ziyaretçilerin kaygılı konuşmaları ve tutumları da çocuğu olumsuz etkilediği için ziyarete gelenlere mutlaka motive edici konuşmaları konusunda ricada bulunun.