Yazı İçeriği

Zatürre belirtileri

Anne sütü zatürreden koruyor

Zatürre aşısını ihmal etmeyin

Zatürre tedavisi

Bebeğinizi zatürreden korumak için…

Zatürre aşısını mutlaka yaptırın

Halk arasında “zatürre” ismiyle bilinen ve akciğer dokusunun iltihabı olan pnömoni nedeniyle dünyada her yıl 5 yaşın altında 10 - 12 milyon çocuk hastaneye yatırılıyor ve bunların yaklaşık 2 milyonu hayatını kaybediyor. Türkiye’de de 4 yaş ve altındaki çocuk ölümlerine en fazla zatürre neden oluyor. Öyle ki 1 yaşa kadar bebek ölümlerinin yaklaşık yüzde 49'u, 1-4 yaş arasında çocuklardaki ölümlerin de yaklaşık yüzde 42’si zatürreden kaynaklanıyor. Koronavirüs kaynaklı can kayıplarının nedeni de virüsün zatürreye sebep omasından geliyor. Bu nedenle zatürreden korunmak yaşamsal önem taşıyor. Anne sütü ile beslenme çocuklarda zatürre riskini yüzde 32 oranında azaltıyor.


Zatürre belirtileri

Rahatsızlık belirtileri asla ihmal edilmemesi gerekir. Hastalık 39-40 dereceye varan yüksek ateş, öksürük, büyük çocuklarda balgam çıkarma ve yan ağrısıyla ani olarak ortaya çıkıyor. Bazılarında ise sinsice başlıyor. Zatürrede birkaç gün devam eden iştahsızlık, halsizlik, eklem ve kas ağrılarının ardından kuru öksürük, ateş yükselmesi, bulantı, kusma ile baş ağrısı gibi belirtiler görülebiliyor. Çocuklarda bazen tek belirti “hızlı soluma” olabiliyor. Akciğerin alt bölgeleri etkilenmişse solunum sistemiyle ilgili hiçbir belirti olmadan sadece ateş, karın ağrısı ve kusma şikâyeti görülebiliyor.

Anne sütü zatürreden koruyor

Anne sütü ile beslenme 2 yaş altındaki çocuklarda hastalık riskini azaltıyor. Yapılan çalışmalar anne sütü ile beslenmenin, küçük bebeklerde zatürre riskini yüzde 32 gibi önemli bir oranda azalttığını ortaya koyuyor. Bu nedenle çocukların ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeleri yaşamsal önem taşıyor. Ancak maalesef ülkemizde yaşamın ilk 3 ayında sadece anne sütü ile beslenme oranı yüzde 16 gibi oldukça az oranlarda seyrediyor.

Zatürre aşısını ihmal etmeyin

Zatürreden en etkili korunma yolu, çocukların zamanında aşılanmasıdır. Zatürre ve grip aşılarının düzenli olarak yaptırılması gerekiyor. Zatürre etkeni mikroplardan Hemofilus influenza aşısı ve pnömokok aşısı çocukluk çağında rutin yapılan aşılar arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra çocukların zatürreye yol açabilen influenza (grip) salgınlarından da korunmaları gerekiyor. Çünkü grip virüsünün bizzat kendisi zatürreye yol açabildiği gibi, diğer mikroorganizmalara bağlı zatürre türlerinin ortaya çıkmasını da kolaylaştırabiliyor. Özellikle altta yatan hastalığı olan, alerjik veya kalp hastalığı olduğu bilinen çocukların yıllık düzenli grip aşısı ile aşılanmaları büyük önem taşıyor. Aşı her yıl eylül, ekim ya da en geç kasım ayında yapılıyor.

Zatürre tedavisi

Hafif seyreden rahatsızlık uygun antibiyotik tedavisi ile hastanede yatmaya gerek kalmadan evde tedavi edilebiliyor. Çocukların öksürmelerinin nedeni, nezleden ileri gelen burun akıntısının boğazın arka kısmında birikmesi ya da iltihabi olayın alt solunum yollarına ilerlemesidir. Bu belirtileri sergileyen çocukların çoğu hafif enfeksiyonlar geçiriyor, bu durumda hastalık evde çocuğun ailesi tarafından tedavi edilebiliyor. Ancak sekresyonların artışı, ateş ve öksürük solunum sayısında hızlanma, genel durum bozukluğu ile hırıltılı solunum eşlik ediyorsa evde tedaviye devam edilmemeli ve zaman kaybetmeden tekrar doktora başvurmalı. Çok küçük bebekler, erken doğum öyküsü olanlar, oksijen tedavisine ihtiyaç gösterenler genel durum bozukluğu olan beslenemeyen bebekler ve çocukların tedavisinin ise mutlaka hastanede yapılması gerekiyor.

Bebeğinizi zatürreden korumak için…

  • İlk 6 ay sadece anne sütü ile besleyin ve 2 yaşına kadar emzirmeye devam edin.
  • Sağlıklı ve dengeli beslenmesine dikkat edin.
  • A ve D vitamin eksikliğini engelleyin.
  • Soğuktan korumak için uygun kalınlıkta giydirin.
  • Kapalı ve hijyenik olmayan şartlarda bulunmamasına özen gösterin.
  • Çinko desteğini ihmal etmeyin.