Yazı İçeriği

Zatürre belirtileri

Zatürre, kalp yetmezliğine yol açabilir

Zatürrenin zamanında teşhis edilmesi çok önemli

Bir yaşın altındaki çocukların bağışıklık sistemi zayıf olduğu için bu grupta görülen zatürre vakalarının tedavisi büyük önem taşır. Virüs, bakteri gibi etkilerin yanı sıra çevresel faktörler de zatürrenin ortaya çıkmasına neden olur. Hane içi hava kirliliği, mangal kömürü, gübre gibi maddelerin ısınma aracı olarak kullanılması ya da çocuğun yanında sigara içmek de zatürre görülme olasılığını artırır.


Zatürre belirtileri

Beklenenin aksine, zatürre her zaman öksürükle belirti vermez. Bir yaşın altındaki çocuklarda sadece ateş bile hastalığa işaret edebilir. Eğer bir çocukta üç günden fazla devam eden ateş, iki haftadan uzun süren öksürük, halsizlik ve iştah kaybı varsa zatürreden şüphelenmek gerekir. Önemli olan bunun zamanında teşhis edilmesi. Tanıda röntgen gibi yardımcı araçlar kullanılabilir. Zatürre tedavi edilmediğinde çok önemli sorunları da beraberinde getirir.

Çocuklarda zatürreye bağlı olarak bronşit, bronşektazi gibi akciğer kaynaklı hastalıklar görülebilir. Hiç sigara içmemesine rağmen, akciğerde oluşan hasar ileriki yaşlarda bu çocuklarda KOAH hastalığına neden olabilir. Öte yandan özellikle küçük bebeklerde enfeksiyona bağlı zatürre, tüm vücuda dağılabilir. Özellikle yenidoğan döneminde bebeklerin bağışıklık sistemi çalışmadığı için onları anneden geçen antikorlar korur. Bu yüzden yenidoğan döneminde geçirilen zatürre daha tehlikelidir. Enfeksiyon tüm vücuda kan yoluyla dağılabileceği için uygun şekilde tedavi edilmediğinde hastalık ölümcül tablolara yol açabilir. Olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak için bu vakalara enfeksiyon kana karışmış gibi müdahale edilerek, tedavi uygulanır.

Zatürre, kalp yetmezliğine yol açabilir

Akciğerlerin iltihaplanması, bu nedenle de görevini yeterince yapamaması kalbin kan pompalama işlevini bozarak, kalp yetmezliğine neden olur. Zatürre, kardiyak sorunlar dışında çocuklarda; uyku, beslenme gibi gelişmeyi doğrudan etkileyen faktörleri de olumsuz etkiler. Gelişme geriliğine yol açan zatürre, iyi tedavi edilmezse çocuğun yaşam kalitesini de olumsuz etkiler. Sürekli öksürmek çocuğu yormanın yanı sıra ders veya oyun sırasında rahat hareket etmesini de engeller.