Yazı İçeriği

Migren ağrısını tetikleyen faktörler

Migren belirtileri nelerdir?

Migreni olanların kaçınması gereken gıdalar

Az miktarda kafein faydalı

Migren tedavisinde botoksun etkisi

Migrenin tedavisi ağrı kesiciler değil!

Her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi hastalık için kullansanız dahi ilacın da fazlası zararlı. Ağrı kesiciler de bu kapsama giren ilaçlardan biri. Özellikle migren sorunu yaşayanların sık sık başvurduğu ağrı kesiciler yanlış ve fazla kullanıldığında migreni tetikleyebilir. Baş ağrılarının en sık karşılaşılan nedenlerinden olan migren, neden olduğu ağrılar yüzünden kişilerin günlük yaşamlarını olumsuz etkiler. Bu nedenle birçok insan migren atağı geldiğinde uzmanlara sormadan hemen ilaca sarılır. Ancak geçmeyen migren ağrıları nedeniyle kontrolsüz alınan ilaçlar durumu daha da kötüleştirebilir. Ağrıyı kontrol altına almak amacıyla alınan fazla ilaçların yol açtığı sorunlardan biri de 'baş ağrısı' olarak tanımlanır. Akut ağrı tedavisinde alınan ilaçların çok sık kullanılmasına bağlı olarak baş ağrısı süreklilik kazanabilir, hatta dozu da artabilir. Yapılan araştırmalar, bu kişilerde ağrı kesici bırakıldıktan 2 ay sonra ağrının kesildiğini ya da ilk haline geri döndüğünü gösterir. Bu nedenle bilinçsizce ağrı kesici almak ağrıdan kurtulmak için doğru bir yol değil.


Migren ağrısını tetikleyen faktörler

Ağrı kesiciler sadece migrenin şikayetini azaltır ancak tedavi sürecinde genel ilke kişilerin ataklardan korunmasını sağlamak. Migrenliler yaşam biçimini düzenleyerek ve tetikleyicilerden uzak durarak atakları azaltabilir. Bu nedenle kişilerin migrenini tetikleyen faktörleri bilmesi ve bunlardan uzak durması önemli. Ek olarak kişiye uygun bir ilaç tedavisine başlanması gerekir. Migren ataklarına yol açan tetikleyiciler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Kimi uyku ve yemek düzeni değişikliğinden, kimi yüksek sesten kimi ise keskin kokulardan sonra atak geçirebilir. Stres, uyku ve yemek düzeni değişikliği, yüksek ses, keskin kokular, titreşen ışıklar gibi birçok çevresel faktör migren atağını tetikleyebilir. Bu nedenle kişilerin kendisini dinlemesi ve hangi faktörlerin hastalıklarını tetiklediğini anlaması önemli. Bu değiştirilebilir faktörlere ek olarak değiştirilemeyen unsurlar da olabilir. Özellikle lodoslu havalar ve kadınlarda adet dönemi migren atağı şikayetlerini artırır.

Migren belirtileri nelerdir?

  • 6 aylık bir zamanda en az 5 atak olması
  • Baş ağrılarının birkaç saatle birkaç gün arasında sürmesi (4-72 saat)
  • Baş ağrısının orta şiddette veya çok şiddetli olması
  • Fiziksel aktiviteyle ağrının kötüleşmesi
  • Ağrının tek taraflı olması
  • Zonklayıcı (pulsatil) karakterde ağrının görülmesi
  • Ağrının, bulantı veya kusma ile gürültü veya ışık hassasiyeti özelliklerinin en az biriyle ilişkili olması
  • Kişinin öykü ve muayenesinde başka bir baş ağrısı sebebi bulunmaması

Migreni olanların kaçınması gereken gıdalar

Migreni ağrısını tetikleyen en önemli faktörlerden biri de beslenme şekli. Bazı besinler içeriğindeki maddeler nedeniyle atakları çok hızlı bir şekilde tetikleyebilir. Özellikle koruyucu madde bulunan et, sosisli sandviç gibi nitrit içeren; şarap, peynir gibi tiramin içeren ve çikolata, sarımsak, soğan ve kabuklu çerezler gibi feniletilamin içeren besinler bunların başında gelir. Ek olarak alkol, tatlandırıcılar, turunçgiller, turşu ve sirke gibi yiyecekler de migreni tetikleyebilir.

Az miktarda kafein faydalı

Migreni olan kişilerin en çok uzak durduğu besinlerin başında kahve gelir. Ancak az miktarda kafein, migren belirtilerini alçaltır. Hatta kafein migren tedavisinde ek olarak da kullanılabilir. Araştırmalara göre, günlük 2-3 fincan kahveyi geçmemek şartıyla kafein alımı, migren ağrılarını azaltmakta yardımcı olabiliyor. Tabii kafein miktarı artırılırsa, bir süre sonra rahatsız edici baş ağrılarının görülme riski de aynı oranda artar.

Migren tedavisinde botoksun etkisi

Özellikle son dönemde kullanılmaya başlanan botoks uygulamalarının migren şikayetlerini azaltmada etkili bir yöntem. Özellikle muayenede servikal kas spazmı tespit edildiyse, migren ve gerilim tipi baş ağrılarında botoks uygulaması sıklıkla uygulanabilir. Migren tedavisinde rastlantı sonucu etkinliği bulunan botoks uygulaması; daha önce çok sayıda ilaç tedavisi görmüş ancak fayda görmemiş kişilerin çoğunda 3-4 uygulamadan sonra etkili olmaya başlar.