Yazı İçeriği

Aşırı terleme hem sağlığı hem psikolojiyi bozar

Aşırı terlemenin altında yatan nedenler göz ardı edilmemeli

Cerrahi yöntemlerin yan etkileri var

Botoks tedavisi terlemeyi 6 – 9 ay engeller

Aşırı terleme nedenleri

Terlemek vücut ısısının ayarlanmasını sağlayan gerekli ve sağlıklı bir fiziksel süreç. Terlemek hava sıcaklığı yükseldiğinde ya da hastalık, fiziksel aktivite gibi nedenlerle vücut ısısı arttığında ısının düşmesini sağlar. Bu tür durumlarda terleme tüm vücut yüzeyinden olmakla birlikte, daha çok sırt ve göğüs gibi geniş yüzeylerde meydana gelir. Ergenlikle beraber kasıklarda ve koltuk altındaki ter bezleri daha çok harekete geçmeye başlar. Bu bölgelerde gözlenen terleme vücudun diğer bölgelerine göre daha keskin kokulu ve yoğun olabilir. Kasık ve koltuk altı gibi bölgelerdeki terlemenin amacı ısının düzenlenmesinden çok, feromon adı verilen koku moleküllerinin yayılması. 

Feromon moleküllerinin salınımının amacı hayvanlarda karşı cinsi çiftleşmeye çağırmak. Ancak insanlar arasındaki ilişkilerde bu kokular olumlu değil, tam tersine olumsuz etkilere yol açabilir. Özellikle stres ve fizik aktiviteyle artan terlemeler nedeniyle sorun yaşayan kişiler; günde birkaç kez yıkanmak, sürekli deodorant ve parfüm kullanmak gibi yöntemlere başvurarak geçici çözümler arar. Bunlara rağmen devam eden şikayetlerde ilaç ya da cerrahi tedaviler uygulanabilir fakat bu yöntemlerin yan etkileri çok fazla.


Aşırı terleme hem sağlığı hem psikolojiyi bozar

Aşırı terleme sorunu her 4 kişiden birinde görünen önemli bir rahatsızlık. Kalıtımsal olan el ve ayak terlemeleri özellikle Japonya’da dünya ortalamasından 20 kat daha fazla görülür. Hiperhidroz adı verilen aşırı terleme, kişinin terlemesinin ısı düzenleme görevini aşarak fazla yoğunlaşması olarak tanımlanabilir. Tüm vücuttan olabilmekle beraber, en sık koltuk altı, avuç içleri ve ayak tabanlarında görülür. Kişi heyecanlandığında ve stres altındayken terleme artar. Hiperhidroz, hem hijyen hem de sosyal ilişkiler açısından son derece rahatsız edici hale gelebilir. Koltuk altlarında olduğunda kötü kokunun yanı sıra giysilerin ıslanmasına ve lekelenmesine neden olurken, elleri terleyen kişiler için basit bir tokalaşma eylemi bile önemli bir sorun haline gelebilir. Ayak terlemeleri ise hem sağlık sorunlarına hem de kokuya yol açar. Tüm bu şikayetler, hem sağlığı hem de psikolojiyi olumsuz etkileyen önemli bir sağlık sorununa dönüşür.

Aşırı terlemenin altında yatan nedenler göz ardı edilmemeli

Aşırı terleme teşhisinde hem ter bezlerinde, hem de bunları uyaran sinirlerde bir sorun olduğu düşünülerek kontroller buna göre yapılır. Tedavi öncesinde ilk olarak duruma yol açan sistemik bir hastalık olup olmadığı araştırılır. Çeşitli hormonal bozukluklar, özellikle de tiroid hastalıkları terlemeyi artırabilir. Terlemeyi azaltıcı bir takım bölgesel ya da sistemik ilaçlar kullanılabilir ancak bunların etkisi sınırlı kalır ve yan etkileri çok fazla görülür.

Cerrahi yöntemlerin yan etkileri var

Aşırı terlemeyi azaltmak için geliştirilen cerrahi yöntemler bulunur. Bunların arasında en sık uygulanan ve en etkili olan, sempatektomiler yöntemi. Bu yöntemde kola ve koltuk altına giren sempatik sinirler kesilir. İşlem ya açık olarak ya da endoskopi kullanılarak yapılabilir. Etkili olmasına karşın bu yöntemin de birçok yan etkisi bulunur. Diğer bir cerrahi yöntem ise koltuk altındaki cildin ter bezleri ile birlikte çıkarılması. Ancak çok belirgin yara izlerine yol açtığı için bu yöntem de çok fazla tercih edilmez.

Botoks tedavisi terlemeyi 6 – 9 ay engeller

Son dönemde terleme tedavisinde botoks yöntemi sıkça kullanılıyor. Bu yöntemde koltuk altına, avuç içi ve ayak tabanlarına botoks iğneleri uygulanır ve terleme 6 – 9 ay boyunca engellenebilir. Botoks tedavisi hastane ortamında 10 dakikalık bir seans şeklinde gerçekleştirilir. Bu yöntem ömür boyu sonuç vermese de 10 dakikalık bir uygulama ile kişi uzun süre rahat eder. Uygulama kolaylığı olması da tercih edilme nedenleri arasında.