Yazı İçeriği

Botoks yılan zehrinden mi yapılır?

Botoks hangi bölgelerde etkili olur?

Botoks terlemeye karşı etkili olabilir

Botoksun boyun bölgesine etkisi nasıldır?

Estetik amaçlı kullanılsa da…

Botoks tekrarlanmak zorunda mı?

Botoks nedir?

Yaş ilerledikçe yüz çizgileri belirginleşmeye, kırışıklıklar artmaya başlar. Kısaca botoks olarak anılan “botulinum toksin” lokal enjeksiyonları ile yüz bölgesindeki kırışıklar hafifletilebilir. Alın, göz çevresi ve ‘smoker line’ olarak adlandırılan üst dudaktaki derin çizgiler botoks ile yumuşatılır. Botoks terlemeye karşı tedavi amacı da kullanılır. Botoks ile merak edilenler…


Botoks yılan zehrinden mi yapılır?

Estetikte uzun yıllardır kullanılmasına rağmen botoks hakkında yanlış söylentiler mevcuttur. Botoks, sanılanın aksine yılan zehri ile değil laboratuvar ortamında özel bir bakteriden elde edilir. Bu bakteri “botulinum toksin” denilen bir madde salgılar ve söz konusu madde kasın kasılma görevini ortadan kaldırıp daha gergin görünmesini sağlar. Doz aşımı yapılmadığı sürece insan sağlığını tehlikeye sokacak bir durum da yaratmaz. Dolayısıyla doğru kişilerce doğru dozda yapılması önemlidir. Estetikte yüz gençleştirme ve aşırı terlemeyi önlemek için kullanılan botoks, her işlem için belli oranda başka bir maddeyle sulandırılır ve özel dozlarda uygulanır.

Botoks hangi bölgelerde etkili olur?

Kaşlar isteğe göre 1-2 milimetre kaldırılabilir. Kasların fonksiyonları durdurulur yani kasılmaları engellenir. Botoksun estetik amaçlı kullanıldığı bölgeler şunlardır:

  • Alın çizgileri
  • Kaşların arasındaki çizgiler
  • Göz kenarlarındaki kırışıklıklar
  • Alt göz kapağı
  • Dudak kenarları
  • Çene ucu
  • Boyun kırışıklıkları

Botoks terlemeye karşı etkili olabilir

Lokal enjeksiyonlar, koltukaltlarına, ellere, ayaklara, göğüs altına ve yüze güvenli olarak uygulanabilir. Botulinum toksin, vücudun ter bezlerini harekete geçirmekten sorumlu sinir sisteminde kimyasal madde salınımını geçici olarak engeller. Uygulama muayenehane şartlarında yapılır. Derinin hemen altında aşırı terlemeden sorumlu ter bezlerinin yakınına ince iğne ile düşük dozlarda enjekte edilir. Etkisi 7-12 aya kadar devam eder ve gerektiğinde uygulama tekrarlanabilir. Avuç içlerine ve ayak tabanlarına yapılan enjeksiyonlarda ağrı hissetme ihtimaline karşı ağrı kesici kremler, sinir blokları, buz veya vibrasyonlar gibi anestezi teknikleri kullanılabilir.

Botoksun boyun bölgesine etkisi nasıldır?

Boyun bölgesi yaşlanma, kilo alıp verme ya da güneşin zararlı etkileri nedeniyle zaman içinde sarkar. Boyun bölgesinde bulunan kasa özel bir enjeksiyon uygulayarak aşağı doğru kasılması bloke edebilir. Böylece yüz kasları boynu yukarı doğru çeker, uzun ve gergin bir boyun görüntüsü elde edilir. Bu işlem botulinum toksin yöntemi ile uygulanabilir. Ancak bu bölgelere uygulama yaparken miktar çok düşürülmeli ve sulandırılmalıdır. Boyun bölgesine nokta nokta, aralıklarla, minik dozlarda ve yüzeysel olarak enjekte edilmelidir.

Estetik amaçlı kullanılsa da…

Botoks, tetanoz oluşturan mikroptan elde edilen ve asıl etkisi kasları felç etmek olan kimyasal bir maddedir. Uzun zamandır yüzde oluşan kırışıklıkların giderilmesinde kullanılır. Botoksun başlıca iki etkisi bulunur; cildin yaşlanmasına bağlı olarak ciltte oluşan kırışıklıkların ve cildin altında yaşlanmaya bağlı olarak oluşan derin izlerin giderilmesi ve baş ağrıları, aşırı terleme, koltukaltındaki aşırı kokunun giderilmesi  ve sürekli kas kasılmaları gibi durumların  tedavisinde kullanılır. Ancak son yıllarda daha çok estetik alandaki kullanımıyla bilinir.

Botoks tekrarlanmak zorunda mı?

Botoksun etkisi kişinin yapısına göre değişmekle beraber 6 ay ile 10 ay arasında değişen sürelerle kendini gösterir. Botoksun yapılışının üzerinden 10 ay kadar geçtikten sonra kaslar tekrar eski fonksiyonlarına dönmeye başlar ve cilt tekrar kırışır. Bu nedenle kırışıklık görünümü istemeyen kadınlar, botoksu yılda birkaç kez tekrarlarlar. Ama bu durum isteğe göre değişkenlik gösterebilir. Ayrıca seanslar çoğaldıkça kasların eski fonksiyonlarına dönme süresinin uzaması ve tam olarak dönememeleri gibi bir durum da ortaya çıkabilir. Bundan dolayı birkaç seanstan sonra bu kırışıklıklar eski derinliğini yitirmeye başlayabilir.