Yazı İçeriği

Ayak tabanı muayenesi yeterli mi?

Sorunlu ayak tabanı için üç seçenek

İdeal tabanlık, analiz verileri sonucunda üretilir

Tabanlığın etkileri 3- 6 hafta sonra görülmeye başlar

Ayak ağrılarınızı durdurabilirsiniz

Ayak ağrısı kişilerin gündelik hayatını ciddi şekilde olumsuz etkileyen önemli bir sorundur. İdeal olan ayak ağrısı çeken herkesin taban analizi yaptırması ve varsa saptanan sorunları giderecek tabanlık kullanmasıdır. Ancak hareketsiz bir yaşam sürenler ile sadece yürüyüş yapan kişiler için medikal marketlerde satılan tabanlıklar yeterli olabilir. Öte yandan profesyonel sporcuların, üst düzey performansa ulaşmaları için ayaklarının zeminle yüzde 100 uyum sağlaması gerekir. Bu nedenle de mutlaka taban analizi yaptırılması önerilir. Ayak tabanında sorun olan kişilerin ayak bileklerinde burkulma, stres kırığı, dizle ilgili problemlerin sıkça görülmesi, ilerleyen yıllarda buna bağlı olarak daha yukarı bölgelere yansıyan sıkıntılar çıkma ihtimali bulunduğu için onların da taban analizi yaptırması da faydalı olur. Bu analiz ayrıca spora yeni başlayan ve sportif anlamda gelecek beklentisi olan gençlere de önerilir.


Ayak tabanı muayenesi yeterli mi?

Ayak tabanı doğrudan muayenenin yanı sıra, ıslak ayağın kağıda (veya kuru ayağın karbon kağıdına) bastırılması sonucu oluşan görüntü ile değerlendirilir. Ancak bu yöntem, tabanın sadece ayakta dururken nasıl bastığını gösterdiğinden bazı detaylar gözden kaçabilir. Öte yandan ayağın ayakta dururken aldığı poziyonla, yürürken ve koşarken aldığı pozisyonlar farklıdır. Özellikle de ayakta çok kalanlarda ve sporcularda topuk, orta veya ön ayak normalden farklı olarak dışa veya içe dönük olabilir. Bu durum ayağın bahsedilen bölümlerinin yerde kalış süresinin değişmesine neden olur.  Dolayısıyla ayak tabanı ile ilgili en doğru tespiti yapabilmek için taban analizi devreye girer.

Sorunlu ayak tabanı için üç seçenek

Ayak tabanı ile ilgili sorun yaşadığı için bir uzmana başvuran kişilere üç seçenek sunulur. Bunlardan ilki, medikal marketlerde satılan tabanlıklar, ikincisi ayağın kalıbı alınarak hazırlanan ürünler, sonuncusu da kişi ayakta dururken, yürürken ve koşarken alınan görüntülerden yola çıkarak hazırlanan özel tabanlıklar olur. Üçüncü seçenekte ayrıca ayrıntılı bir taban analizi de yapılması gerekir.

İdeal tabanlık, analiz verileri sonucunda üretilir

Taban analizi, kişinin ayak tabanının ve bacak boyunun muayenesi ile başlar. Ardından çıplak ayakla kuvvet platformuna çıkan kişinin yürüme ve koşma sırasında ayaklarının hangi bölgesine, ne kadar yük bindiği yapılan işlemler sonucunda ortaya çıkar. Bir insanın yürüyüşü ve koşması standart olmadığından bu hareketler yaklaşık 6-10 kez yaptırılarak, birbirine en çok benzeyen iki görüntü incelenir. Normal şartlarda 15 metrelik kuvvet platformunda çok hızlı olmayan bir koşu yapılırken, gerekli görülen profesyonel sporcular için mekanizma daha geniş bir alana taşınır ve sporcunun sahadaki hızına ulaşması sağlanır. Bu hareketler sırasında kişinin görüntüsü kamerayla kayıt edilir ve ayak önden ve arkadan değerlendirilir. Alınan bu kamera görüntüleri ile kuvvet platformundan alınan görüntüler birleştirilerek, uygun tabanlık üretiminde kullanılır.

Tabanlığın etkileri 3- 6 hafta sonra görülmeye başlar

Tabanlık kullanmaya başladıktan sonra, ürünün ayağa etkileri 3-6 hafta sonra tekrar değerlendirilebilir. Çünkü alınan bir tabanlığa adaptasyon için gereken süre aslında 3-6 hafta ve bu süre sonunda kişi maksimum etkiyi hisseder. Bu sürenin sonunda halen rahatsızlık hissederse yeniden değerlendirme yapılır. Bazı kişiler spor yaparken, günlük hayatta ve evde de tabanlık kullanmak istedikleri için her amaca uygun, birden fazla tabanlık üretilebilir.