Yazı İçeriği

Bağırsaklarınızın mutluluğu çok önemli

Kabızlık çekiyorsanız…

Soğuk lezzet yağ yaktırır

Hem kemikleriniz hem dişleriniz güçlenir

Buğday ve nohut protein verir

Halsizlik mi çekiyorsunuz?

Çocuklar kuvvetlenir

Kötü kolesterolü düşürür

Diyetinize serinleten ayran aşı çorbasını ekleyin

Yazın kavurucu sıcaklar zor günler yaşatabilir. Bu nedenle de büyük küçük herkes tarafından soğuk içecekler tercih edilir. Su tüketiminin önemli olduğu sıcak günlerde sağlıklı ayran aşı çorbası da tüketebilirsiniz. Yazın sizi ferahlatıp kilo vermenize de yardımcı olacak soğuk ayran aşı çorbası hem hafif hem de lezzetli. Ayran aşı çorbası içindeki yoğurt, nohut ve buğdayla yüksek protein, lif ve kalsiyum sağlar. Besleyici değeri yüksek olan bu soğuk lezzeti diyet yapanlar da gönül rahatlığıyla tercih edebilir. Ana ve ara öğün olmak üzere günde iki kase tüketilebilecek olan ayran aşı çorbasının faydaları…


Bağırsaklarınızın mutluluğu çok önemli

Ayran aşı çorbası, içeriğindeki yoğurdun probiyotik etkisiyle beraber bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun hastalık ve enfeksiyonlara olan direncini artırır. Kötü beslenme, stres, sık antibiyotik kullanımı, toksik öğelere maruz kalma gibi birçok etken bağırsaklardaki dost bakterileri etkileyerek sayıca azalmalarına neden olur. Bağışıklık sistemimizin yüzde 70’i bağırsaklar tarafından yönetilir. Bu yüzden sağlıklı bir bağırsak florası hem bağışıklık sistemimizi güçlendirir hem de bizi hastalıklara karşı korur. Ayran aşı yapımında kullanılan yoğurt ise en büyük probiyotik kaynaklarından biri.

Kabızlık çekiyorsanız…

Kabızlık şikayeti olanlarda, bağırsak hareketlerinin hızlanmasına yardımcı olarak kolay dışkılamaya destek olur. Yoğurttan elde edilen ayran aşı çorbası, yoğurdun içerdiği bakteriler sayesinde bağırsak florasının düzenlenmesinde rol alır. Bağırsak florasının düzenlenmesi hazımsızlık, kabızlık gibi birçok bağırsak rahatsızlığının giderilmesini sağlar.

Soğuk lezzet yağ yaktırır

İçerdiği kalsiyum ile yağ yakımına destek olarak, kilo kaybına yardımcı olur. Yapılan çalışmalar yetersiz kalsiyum alanlarda özellikle karın bölgesi yağlanmasının arttığını gösteriyor. Kalsiyum enerji dengesinde görev alan en önemli minerallerden biri. Diyette alınan yağların emilimini azaltarak, bağırsaklardan atılımını kolaylaştırır. Yapılan çalışmalar, günde 1500 mg kalsiyum tüketenlerin 3 yıl sonunda yağ depolarında yüzde 5-6 azalma olduğunu ortaya koyuyor. Ancak her şeyde olduğu gibi ayran aşı çorbasının da aşırıya kaçmamak önemli.

Hem kemikleriniz hem dişleriniz güçlenir

Ayran aşı, yoğurt sayesinde içerdiği kalsiyumla kemik ve diş sağlığını destekler. Ayrıca ileriki yaşlarda kemik yoğunluğunun azalmasının önüne geçer. Besinlerden yeterli kalsiyum alınmazsa, kemiklerdeki kalsiyum azalır ve vücut gerekli kalsiyumu kemiklerden sağlar. Bu da ileriki yaşlarda kemik erimelerine yol açar. Ayran aşı çorbası ise içerdiği yoğurt sayesinde kemik gelişimine destek olur.

Buğday ve nohut protein verir

Ayran aşı çorbasında kullanılan tahıllar protein içerir. Bitkisel proteinler, en az hayvansal proteinler kadar değerli ve özellikle vejetaryenlerin protein ihtiyaçlarını karşılamak için mutlaka günlük beslenmede yer verilmesi gerekir. Bitkisel protein kaynakları içerdiği fitokimyasallar, antioksidanlar ve lifler sayesinde, kötü kolesterolün düşürülmesine destek olurken, kanserden koruyucu rol de oynar. Ayran aşı çorbasındaki buğday ve nohut dışında, diğer kuru baklagil ve tahıllar da bitkisel protein içerir.

Halsizlik mi çekiyorsunuz?

İçerdiği tahıllar B grubu vitaminlerinden zengin. Özellikle enerji metabolizmasında rol oynayan B1 vitamininin en önemli kaynağı. B1 vitamini, vücuda alınan karbonhidratın yakılarak enerjiye dönüşmesini sağlar. Ayrıca kas ve dolaşım sistemi için de oldukça önemli. Yetersizliği durumunda dikkatsizlik, halsizlik ve hafıza zayıflığı görülebilir.

Çocuklar kuvvetlenir

Ayran aşı vitamin, mineral, lif ve proteinden zengin olduğu için besin değeri oldukça yüksek bir gıda ve özellikle çocuklarda büyüme ve gelişmeye destek olur. İçerisindeki yoğurt, nohut, buğday gibi besinlerle çocukların bağışıklık sistemini, kemik–diş sağlığını, bağırsak sağlığını destekler ve sağlıklı gelişimlerine katkıda bulunur.

Kötü kolesterolü düşürür

Ayran aşı çorbası yüksek lif içeriği sayesinde bağırsaklardan yağ emilimini azaltarak kolesterolün düşürülmesinde faydalıdır. Çözünebilir lifler vücut tarafından sindirilemediği için ince bağırsağa gelerek jel halini alırlar. Burada oluşan jel yapı kolesterolü içine alarak, kolesterol ve ince bağırsak dokularının temasını önler. Böylelikle kolesterol ince bağırsaktan geri emilemeden lifle beraber vücuttan atılır.