Yazı İçeriği

Bademcik ameliyatı ne zaman yapılır?

Bademcik ameliyatını küçümsemeyin

Bademcik küçültme ameliyatı

Çocuğunuz sık sık bademcik enfeksiyonu geçiriyorsa

Anne babaların yaz gelince en çok endişelendikleri konulardan biri, çocuklarının gün içinde birden fazla dondurma yiyerek boğazlarının şişmesi ve ağrı çekmeleri. Bu nedenle özellikle de anneler çocukları her dondurma istediğinde uyarıda bulunmaktan, onları dondurmadan uzak tutmaya çalışmaktan yorgun düşerler. Oysa annelerin bilmediği, dondurmaya özgürlük denilebilen bir ameliyat var. Çocuklara ve yetişkinlere bademcik ameliyatından sonra bir hafta katı ve sıcak yiyecekler verilmez. Genelde soğuk, ılık yiyecekler verilir. Bademciği alınan çocuklara ise dondurma gibi soğuk yiyecek ve içecekler önerilir. Çünkü soğuk gıdalar damarları büzerek, kanama ihtimalini azaltır. Ancak genelde sütlü, hijyenik koşullarda hazırlanmış, meyveli ve taneli olmayan dondurmalar tavsiye edilir. Bir hafta boyunca dondurma kürü devam eder. Dondurmayla birlikte ılık çorba, muz, puding, sütlaç ve muhallebi gibi gıdalara da izin verilir.


Bademcik ameliyatı ne zaman yapılır?

Dünya Sağlık Örgütü çocuklarda bir yılda beşten fazla bademcik kaynaklı enfeksiyon geçirildiği takdirde ameliyatla dokunun alınmasını öneriyor. Bademcikte beta mikrobuyla oluşan enfeksiyonlar, penisilin ile tedavi edilir. Bademcikler, bağışıklık sistemi gelişene kadar alt solunum yolu ve sindirim yolunu korumak amacıyla görev yapar. Ancak bademciklerin beta mikrobuyla sık enfekte olması halinde bademciklerin alınması gerekebilir. Alınmadığı takdirde kalp kapaklarını bile etkileyebilen ciddi sorunlara neden olabilir. Ayrıca böbrek yetmezliklerine neden olan nefrit de beta mikrobu kaynaklı gelişir.

Bademcik ameliyatını küçümsemeyin

Bademcik ameliyatları genel anestezi altında yapılır. Böylece hem ameliyat sırasında ağrı duyulmaz, hem de doğabilecek olan kanama gibi sorunlar kolaylıkla giderilebilir. Diş çekilince nasıl dişin yeri açıkta kalıyorsa, bademcik alındığında da bademciğin yeri açıkta kalır. Bu bölgenin iyileşmesi bir hafta 10 günü bulur. Bu nedenle açık kalan bölgeyle asitli, sert ve sıcak yiyeceklerin temasının önlenmesi gerekir. Bademcik ameliyatı toplumda biraz küçümsenebilir. Ancak kulak-burun-boğaz hekimlerinin en ciddiye aldıkları ameliyatlardan biridir.

Bademcik küçültme ameliyatı

Enfeksiyon dışında bademcikler çok büyük olup, ağız içinde birbirine değiyorsa ve nefes almayı engelliyorsa, bademciğin alınması ya da küçültülmesi gündeme gelir. Küçültme denilen bir yöntem uygulanır. Bu yöntemde bademciklerin orta bölümdeki nefes almaya engel olan üçte ikisi alınır, yanlardaki dokuya yapışan kısmı ise yerinde bırakılır. Kalan bademcik dokusu lenf dokusu olarak çalışmaya devam eder, ancak boyutu küçüldüğü için nefes rahatlar. Bu tip bademcik ameliyatı özellikle yaşı küçük olan ve bademciği alınmak istenmeyen, nefes alamayan küçük çocuklarda uygulanır.