Yazı İçeriği

Bağışıklık sisteminiz için sigaradan uzak durun

Bağışıklık sistemi yanlış hedefe odaklanabiliyor!

Bağışıklık sisteminizi böyle güçlendirebilirsiniz

Bağışıklığı desteklediğini iddia eden ürünler sağlıklı mı?

Bağışıklık sisteminizi koronavirüse (Covid 19) karşı güçlendirin

İnsan ömründe yıllar geçtikçe kronik hastalıklar da ortaya çıkmaya başlar. Çevremizdeki pek çok insanın yaşadığı kalp, tansiyon gibi hastalıkların nedeni budur. Kronik rahatsızlıklar ise yaşlı kişileri daha da savunmasız hale getirir. Bu nedenle özellikle kronik hastalığı olanların ve yaşlıların koronavirüse karşı daha dikkatli olması gerekir.

Yaşlandıkça bağışıklık sistemimiz de zayıflar. Bu durum ise yaşlılıkta daha fazla enfeksiyon ve kanser görülmesine, yaşlıların bulaşıcı hastalıklara daha yüksek oranda yakalanmasına yol açar. Bu nedenle solunum yolu enfeksiyonları, grip ve özellikle zatürre dünya çapında 65 yaş üstü kişilerde can kaybı nedenleri arasında başı çeker. Bağışıklığı baskılayan bir diğer faktör ise sigaradır.


Bağışıklık sisteminiz için sigaradan uzak durun

Sigara, bronşlarımızda yer alan ve yabancı partiküller ile bakterilerin vücut dışına atılmasını sağlayan “siliya” denen tüycükleri felç eder. Solunum sistemi sekresyonlarını artırarak, mikroorganizmaların yerleşip, çoğalmasını kolaylaştırır. Alkol de özellikle çok miktarda alındığında birçok vitaminin vücut tarafından kullanılmasını bloke eder. Vücutta albümin üretimine sekte vurur. Doğrudan bağışıklık sistemini baskılar.

Bağışıklık sistemi yanlış hedefe odaklanabiliyor!

Mikroplar için en iyi ve yaşamalarına uygun ortamlardan birinin insan vücudu olduğunu biliyor muydunuz? İnsan vücudu birçok mikrop için ideal bir ortam olduğundan, mikroplar içeri girmeye çalışır. Tam da bu noktada bağışıklık sistemi devreye girer. Bağışıklık sisteminin görevi mikropların vücuda girmesini engellemek, onları dışarıda tutmak, aramak ve yok etmektir. Buna karşın bağışıklık sistemi bazen yanlış hedefe odaklanabilir. Böyle olduğunda da hastalığın ortaya çıkmasına yol açabilir. Aşılar ise bulaşıcı hastalıkları önlemenin en iyi yollarından biri biridir. Daha önce çiçek hastalığı, çocuk felci ve boğmaca gibi yıkıcı hastalıklar dünya çapında aşılama programları yoluyla büyük ölçüde kontrol altına alındı ve ortadan kaldırıldı.

Bağışıklık sisteminizi böyle güçlendirebilirsiniz

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için sağlıklı yaşam alışkanlığı edinmek gerekir. Bunun için de aşağıdaki 10 kural büyük önem taşır;

  • Ellerimizi sık sık yıkamak,
  • Etleri iyice pişirmek,
  • Sigara içmemek,
  • Sağlıklı ve dengeli beslenmek,
  • Düzenli egzersiz yapmak,
  • İdeal kiloyu korumak,
  • Alkol almamak ya da ölçülü olarak içmek,
  • Yeterli ve kaliteli uyumak,
  • Stresi en aza indirmek,
  • Yeterince dinlenmek.

Bağışıklığı desteklediğini iddia eden ürünler sağlıklı mı?

Mağaza raflarındaki birçok ürün, bağışıklığı artırdığını veya desteklediğini iddia eder. Aslında, vücudumuzdaki bağışıklık hücrelerini artırmak her zaman mutlaka iyi bir şey değildir. Bağışıklık sisteminde çok farklı mikroplara birçok şekilde yanıt veren çok sayıda farklı hücre türü vardır. Hangi hücreleri, hangi sayıya yükseltmelisiniz? Hiç kimse bu sorunun cevabını henüz bilmiyor. Eczanelerde satılan bazı preparatların, bağışıklık fonksiyonunun bazı bileşenlerini değiştirdiği tespit edilmiş olsa da, bunların hastalıklardan korunmak için aldığımız önlemlerden daha üstün olduğu kanıtlanmamıştır. Bu nedenle, ticari sloganlara kulak verirken, dikkatli olmak şart. Diyetimizin bize tüm mikrobesin gereksinimlerini sağlamadığından şüpheleniyorsak - örneğin, sebzelerle aramız iyi değilse – doktora danışarak günlük bir multivitamin ve mineral takviyesi alınabilir. Tek bir vitaminin mega dozlarını almaktan çok, multivitamin almak daha mantıklı olabilir.